HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-METZ HANDBALL, LIGA CAMPIONILOR (28.04.2024)
Video Cristina Neagu sună adunarea înainte de duelul cu Metz din sferturile Ligii Campionilor: ”Să fim realiști!”
handbak
Video Skjern - Dinamo 34-38. Calificare de răsunet a ”Dulăilor” în Final Four-ul EHF European League
Foto Clasamentul din play-out, după ”U” Cluj - Dinamo: ”Câinii roșii” au urcat pe loc de baraj. Programul meciurilor rămase
LIVE Digi Sport Special

România - Norvegia 19-27. Debut cu stângul la Euro. Neagu a marcat şapte goluri

07.12.2014, 11:19

Meci infernal pentru România la debutul în Campionatului European de Handbal din Ungaria și Croația. "Tricolorele" n-au avut nicio şansă la Debrecen, împotriva celui mai greu adversar din grupa B, Norvegia.

handbal-1
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Fetele noastre au marcat doar două goluri în primul sfert de oră, prin Cristina Neagu, și erau conduse la diferenţă de nouă goluri la finalul primei reprize. Încurajate de peste 1.500 de români, fetele lui Gheorghe Tadici nu și-au revenit nici după pauză.

Campioane olimpice şi vicecampioane continentale, nordicele s-au apărat în continuare perfect. România a continuat să rateze chiar şi de la 7 metri şi a înscris doar de două ori în primele zece minute din partea secundă.

Adversarele au ajuns chiar la 13 goluri în plus, după care echipa noastră a echilibrat disputa. S-a terminat 27-19 pentru nordice şi România a ratat ocazia de a obţine prima victorie împotriva Norvegiei, după o pauză de 14 ani.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a întâlnirii, cu şapte reuşite, iar Aurelia Brădeanu a înscris de trei ori.

LIVE TEXT

Min. 60: S-a terminat partida. România pierde cu 19-27 meciul cu Norvegia

Min. 60: România marchează ultimul gol prin Chiper

Min. 59: Neagu ajunge la cota şapte (27-18)

Min. 58: Ţăcălie înscrie din nou (27-17)

Min. 57: Mork marchează de la 7 metri (27-16)

Min. 55: Pintea marchează pentru 26-16, după un contraatac

Min. 55: Alstad face 26-15

Min. 54: Perianu marchează de la 7 metri şi scorul devine 25-15

Min. 54: Pintea obţine o lovitură de la 7 metri

Min. 54: Oftedal duce scorul la 25-14

# Brădeanu este liderul de selecţii din lotul României (253)

Min. 50: Ţăcălie marchează primul ei gol în meci (24-14)

Min. 49: Ardean marchează al doilea gol din patru încercări şi scorul devine 24-13

Min. 41: Neagu marchează al şaselea gol

# România a marcat numai două goluri în primele zece minute ale reprizei secunde

Min. 31: A început a doua repriză

Norvegia a înscris de 16 ori din 27 de aruncări la poartă şi are un procentaj de 59%

# Româncele au marcat de şapte ori din 20 de aruncări şi au un procentaj de reuşită de numai 35% în prima repriză

Min. 30: E pauză. Nordicele au un avantaj de nouă goluri

Min. 30: Herrem finalizează un contraatac şi face 16-7

Min. 28: Norvegia se desprinde pentru prima oară la opt goluri, după reuşita lui Alstad, care un procentaj de 100%, trei goluri din trei aruncări

Min. 27: Mork reface diferenţa de şapte goluri

Min. 27. Băbeanu face 13-7

Min. 26: Tadici protestează după ce Alstad marchează, dar calcă şi semicercul. Este 13-6 pentru Norvegia

Min. 26: Dublă eliminare pentru România. Pintea va sta şi ea două minute pe bancă

Min. 1: A început meciul

Lotul României, condus de antrenorii Gheorghe Tadici, Florin Pera şi Bogdan Burcea, este format din următoarele jucătoare:

Portari: Paula Ungureanu (HCM Baia Mare), Ionica Munteanu (SCM Craiova), Denisa Dedu (Corona Braşov);

Extreme stânga: Valentina Elisei Ardean (HCM Baia Mare), Camelia Hotea (Corona Braşov);

Pivoţi: Florina Chintoan (Universitatea Cluj), Crina Pintea şi Georgiana Ciuciulete (ambele de la HC Zalău);

Extreme dreapta: Adriana Nechita (HCM Baia Mare), Laura Chiper (Corona Braşov);

Linia de 9 metri: Cristina Neagu (Buducnost Podgorica), Cristina Zamfir, Aurelia Brădeanu, Adriana Ţăcălie, Oana Bondar (Corona Braşov), Gabriela Perianu (Dunărea Brăila), Daniela Băbeanu (HCM Roman).

Misiune dificilă pentru naţionala României la startul Campionatului European - joacă astăzi cu cel mai dificil adversar, Norvegia, singura reprezentativă din handbal care a cucerit competiţia continentală de cinci ori consecutiv.

Ultimul trofeu al nordicelor a fost cucerit în 2010. România şi Norvegia s-au întâlnit şi în grupa preliminară, acolo unde nordicele s-au impus de două ori. Ada Nechita a declarat înainte de debutul la Europene:

"Șansele sunt egale, plecăm de pe poziții egale, bineînțeles. 60 de minute trebuie să ne luptăm, pentru că echipa Norvegiei, din meciurile anterioare, știm că este o echipă care nu cedează, deci noi trebuie să alergăm din primul minut până în ultimul și sper ca la finalul meciului să fim mulțumite de evoluția noastră".

Cea mai bună clasare a României la un Campionat European este locul al treilea, obţinut în 2010. Selecţionerul Gheorghe Tadici crede şi el într-o victorie cu Norvegia. Gheorghe Tadici a declarat:

"Am venit aici nu pentru a intra cu mâinile sus pe teren, sigur că ne dorim să câștigam, vom vedea ce va fi. E o echipă puternică, formidabil de bine organizată, rezultată în urma unei strategii și a unei logistici foarte bune care nu e cazul să o dezvoltăm noi vizavi de ceea ce se întâmplă în handbalul norvegian sau în handbalul nordic".

În grupa B, România va juca apoi cu Danemarca (9 decembrie, 19:15) şi cu Ucraina (11 decembrie, 19:15).

Etichete: gheorghe tadici , romania handbal , tadici romania , nechita , ada nechita , romania norvegia live text

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită...

wanda nara
După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el
walker
”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină
8
”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte
sucu 4
Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil
nesu

Video ”U” Cluj - Dinamo 3-3. Meci ”nebun” pe Cluj Arena! ”Câinii roșii” au urcat pe loc de baraj
FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (04.05.2024)
Real Madrid a câștigat titlul în La Liga! ”Galacticii”, campioni după ce Barcelona a pierdut pe terenul Gironei
Video Szabolcs Kovacs l-a enervat pe Alex Chipciu, iar căpitanul de la ”U” Cluj a răbufnit pe teren
Motivul pentru care nu s-a întors Ianis Hagi la Farul ca să joace înainte de Euro 2024!
Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane”
Mike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul
Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”
Radu Drăgușin s-a săturat să fie rezervă. Își pregătește plecarea de la Tottenham, după doar 6 luni
3.300 lei amendă pentru foliile de pe geamurile mașinii. RAR explică ce tipuri își pot pune șoferii
Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună
Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța
Dinamo și-a aflat adversara din Final Four-ul EHF European League
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SPORTING LISABONA, EHF EUROPEAN LEAGUE (5.03.2024)

O iluzie optică a făcut vâlvă pe rețelele sociale. Poți să ”vezi” cele trei creaturi din imagine în 15 secunde?
Un câine s-a trezit în miezul nopții ca să păzească jucăriile spălate și lăsate la uscat în balcon: ”Se temea să nu-i fie furate!”