HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
Cristina Neagu la un meci CSM Rapid
CSM București - Rapid 27-23. Campioana va juca finala Cupei cu învingătoarea meciului Dunărea Brăila - Gloria Bistrița
rapid
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 0-1, ACUM, Digi Sport 1. Andrei Ivan a deschis scorul în Giulești
Etapa 7 Superliga: Rapid-Universitatea Craiova
Play-off

România s-a calificat în sferturile de finală ale CM de handbal. A învins cu 25-22 deţinătoarea trofeului

13.12.2015, 10:05

Naţionala României s-a calificat în sferturile Campionatului Mondial, după ce au eliminat Brazilia, deţinătoarea trofeului, cu 25-22. Fetele lui Thomas Ryde vor lupta cu gazda Danemarca pentru un loc în semifinale.

bucurie rommania
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

"Tricolorele" au dat lovitura în optimile Campionatului Mondial din Danemarca şi au eliminat Brazilia, deţinătoarea trofeului, care a avut în teren trei jucătoare de la CSM Bucureşti şi una de la HCM Baia Mare.

A fost 25-22 pentru România, după un meci în care Aurelia Brădeanu a marcat de şapte ori, iar Cristina Neagu a terminat cu şase reuşite.

Paula Ungureanu a fost senzaţională în poartă şi a fost desemnată omul meciului.

România s-a calificat în sfeturile de finală şi trebuie să termine în primele şapte locuri pentru a-şi asigura prezenţa la turneul preolimpic.

Pentru un loc în semifinale, fetele lui Thomas Ryde vor lupta cu gazda Danemarca, selecţionată care a cucerit bornzul mondial la turneul final de acum doi.

În optimi, danezele au trecut cu 26-19 de Suedia.

LIVE TEXT

#Final de meci! România s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal, după o victorie superbă, scor 25-22, în faţa deţinătoarei trofeului, Brazilia

Min. 59, 25-22 - Aurelia Brădeanu a aruncat senzaţional şi a înscris golul care a închis practic meciul.

Min. 59, 24-22 - Brazilia a reuşit să marcheze foarte repede, dar meciul e aproape rezolvat.

Min. 59, 24-21 - Ada Nechita a marcat pe contraatac, iar România are din nou un avantaj liniştitor.

#Time-out Brazilia

Min. 58, 23-21 - Aurelia Brădeanu a marcat de la 7 metri. România se desprinde din nou.

Min. 58 - Eliminare de două minute în echipa Braziliei.

Min. 57, 22-21 - Un alt gol rapid pentru brazilience, care s-au apropiat din nou la o singură lungime.

Min. 57, 22-20 - Gol pe contraatac pentru Brazilia.

Min. 56, 22-19 - Ada Nechita marchează din nou, iar diferenţa creşte la trei goluri în favoarea României.

Min. 53, 21-19 - Fază superbă a "tricolorelor", care se duc din nou la două goluri, după reuşita Adei Nechita

Min. 51 - O altă eliminare de două minute în echipa Braziliei.

Min. 51, 20-19 - Campioana mondială s-a apropiat la un singur gol, după o reuşită foarte frumoasă.

Min. 50, 20-18 - Pe finalul inferiorităţii numerice, Brazilia a marcat şi s-a apropiat din nou la două goluri.

Min. 48 - O nouă eliminare de două minute în echipa Braziliei.

#Time-out România.

Min. 47, 20-17 - Brazilia se apropie din nou la trei goluri, cu 13 minute înainte de final.

Min. 46 - Cristina Neagu a aruncat în bară de la 7 metri.

Min. 45, 20-16 - Gol marcat de campioana mondială, după o ratare mare a Adei Nechita.

Min. 44, 20-15 - Cristina Neagu reface diferenţa maximă din acest meci.

Min. 43, 19-15 - Încă un gol pentru Aurelia Brădeanu, iar România are un avantaj important la mijlocul reprizei secunde.

Min. 42, 18-15 - Cristina Neagu înscrie de la 7 metri şi diferenţa este din nou de trei goluri în favoarea României.

Min. 42 - Eliminare două minute în echipa Braziliei.

Min. 40, 17-15 - Brazilia înscrie din nou şi rezultatul rămâne strâns.

Min. 40, 17-14 - Melinda Geiger a marcat primul său gol în acest meci.

Min. 39, 16-14 - Gol Brazilia, care se menţine în meci în acest început de repriză.

Min. 38, 16-13 - Aurelia Brădeanu înscrie în inferioritate şi reface diferenţa de trei goluri.

Min. 38, 15-13 - Brazilia s-a apropiat la doar două goluri, după o fază în urma căreia Valentina Elisei a fost eliminată două minute.

Min. 36, 15-12 - Gol Brazilia, care vine din nou la trei goluri.

Min. 35, 15-11 - Un nou gol superb pentru Aurelia Brădeanu, iar avansul României se menţine constant.

Min. 34, 14-11 - Brazilia marchează şi reduce din diferenţă, care acum e de doar trei lungimi.

Min. 33, 14-10 - Un noul gol pentru campioana mondială, pe finalul superiorităţii numerice.

Min. 32, 14-9 - Gol Eliza Buceschi, în inferioritate.

Min. 31, 13-9 - Brazilia profită imediat de superioritate şi reduce din diferenţă.

Min. 31 - Început de repriză cu probleme. Aurelia Brădeanu a fost eliminată pentru două minute.

#Pauză! România conduce cu 13-8 în faţa campioanei mondiale Brazilia, după o primă repriză foarte bună, în care s-au remarcat Cristina Neagu, Eliza Buceschi şi Paula Ungureanu

Min. 30, 13-8 - În ultima secundă a primei reprize, Cristina Neagu a aruncat senzaţional şi a dus avansul României la cinci goluri. Repriză excelentă a "tricolorelor".

Min. 30, 12-8 - Refacem diferenţa de patru goluri, după o fază frumoasă, finalizată de Valentina Elisei

Min. 28 - Eliza Buceschi a avut ghinion şi a ratat o aruncare de la 7 metri, trimiţând în transversală. Apoi, pe urmărire, românca a fost blocată de portarul campioanei mondiale.

Min. 27 - Paula Ungureanu apără o altă aruncare de la 7 metri.

Min. 26, 11-8 - Brazilia marchează şi reduce din diferenţă.

Min. 25, 11-7 - România se desprinde la patru goluri, după reuşita splendidă a Aureliei Brădeanu

#Time-out România

Min. 21, 10-7 - Gol superb marcat de Ada Nechita, care menţine România la trei lungimi în faţă.

Min. 21, 9-7 - Brazilia reduce din diferenţă.

Min. 20, 9-6 - Şut năprasnic al Cristinei Neagu, care duce diferenţa la 3 goluri în favoarea României, cea mai mare de până acum.

Min. 19, 8-6 - Cristina Neagu a înscris încă o dată, iar România reface diferenţa de două goluri.

Min. 18, 7-6 - Gol pentru Brazilia.

Min. 18, 7-5 - Gol Valentina Elisei, pe contraatac. Conducem din nou la două goluri.

Min. 17, 6-5 - Gol Cristina Neagu

Min. 16, 5-5 - Gol din poartă în poartă pentru campioana mondială.

Min. 16 - S-a restabilit egalitatea numerică. O eliminare de două minute şi în echipa Braziliei.

Min. 15, 5-4 - Brazilia profită de omul în plus şi se apropie la un gol.

Min. 15 - Eliminarea două minute pentru Gabriella Szucs.

Min. 14, 5-3 - România se desprinde la două goluri, prin Ada Nechita, după un contraatac.

Min. 13, 4-3 - Eliza Buceschi a jucătoarea meciului până acum. Al treilea gol pentru jucătoarea noastră.

Min. 13, 3-3 - România primeşte din nou gol pe contraatac, iar echilibrul se păstrează.

#Time-out cerut de antrenorul echipei Braziliei.

Min. 11, 3-2 - Încă un gol de 7 metri pentru Eliza Buceschi, iar "tricolorele" trec din nou în avantaj.

Min. 9, 2-2 - Eliza Buceschi a restabilit egalitatea, cu o aruncare de la 7 metri.

Min. 8, 1-2 - Brazilia trece în avantaj, după un contraatac.

Min. 6, 1-1 - Campioana mondială reuşeşte să egaleze.

Min. 5 - Cristina Neagu a ratat la rândul său o aruncare de la 7 metri.

Min. 4 - Paula Ungureanu a apărat o aruncare de la 7 metri.

Min. 2 - Eliminare de două minute pentru Cristina Neagu

Min. 1, 1-0 - România deschide scorul în acest meci, prin Aurelia Brădeanu

A început meciul.

PREMIILE DIGI SPORT: VOTEAZĂ ECHIPA ANULUI!

Etichete: romania brazilia , live text romania brazilia , romania brazilia mondialul de handbal , cm de handbal romania brazilia

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a...

Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2
Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB
Screenshot 2024-04-28 at 16.43.12
”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra
nadia-jemez20
rapid

Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor
FC Barcelona, Barca Logo THW Kiel vs. FC Barcelona, Handball, EHF Champions League, Gruppenphase, Spieltag 7, Saison 202
Exclusiv Mihai Stoica îl așteaptă la FCSB, dar fotbalistul pune o condiție. ”Vreau să joc fotbal”. Reacția lui Ilie Dumitrescu
Exclusiv Florin Bratu a văzut situația de la Dinamo și a reacționat. Care este singura speranță a ”Câinilor”
florin bratu
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)
Video CSM București se pregătește de ”meciul sezonului”! Adi Vasile a tras semnalul de alarmă înainte de partida cu Metz
CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
Are 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”
Alarmă la națională! Are ruptură musculară și este în pericol să rateze EURO 2024!
Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant
Sofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger
Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă
România, la ani-lumină de un trend global: Londra tocmai a realizat un record la care nici nu putem visa
Una din cele mai frumoase femei din lume ucisă de traficanți. Camerele au surprins momentul
O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat
Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu”
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui elefant când este spălat cu furtunul. Cascadoriile animalului au devenit virale: „E adorabil!”