captura sosire csm

VIDEO CSM Bucureşti promite revanşa, după eşecul cu Vardar: "Vrem în Final Four"

VIDEO România - Finlanda 36-29. Tricolorii au dominat în totalitate partida

rom-fin

VIDEO România a ratat calificarea pentru barajul Campionatului Mondial

romania finlanda

10.01.2016, 22:59

Naţionala masculină de handbal a României a învins Finlanda cu scorul de 36-29 (19-11), în Sala Polivalentă ''Lascăr Pană'' din Baia Mare, într-un meci din grupa a doua a preliminariilor Campionatului Mondial din 2017.

Tricolorii au dominat meciul şi s-au impus fără emoţii, chiar dacă scorul a fost mai mic decât în partida jucată în deplasare cu nordicii, 34-21. În minutul 13, scorul era 8-6 pentru România, echipa lui Omer Aihan desprinzându-se clar după patru goluri consecutive, la 12-6 (17). Diferenţa a ajuns la opt goluri, 15-7 (23), ecart care s-a regăsit şi la pauză, 19-11, după ce România a avut 19-10.

Finlanda s-a apropiat la trei goluri în repriza secundă, 24-21 (45), dar tricolorii au apăsat din nou pe acceleraţie şi diferenţa a crescut iar la nouă goluri, 34-25 (54). România s-a impus cu 36-29 şi a bifat a treia victorie consecutivă.

Cel mai bun marcator al echipei noastre a fost Valentin Ghionea, autor a 9 reușite, la fel ca și finlandezul Teemu Tamminen. În clasament, Austria ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de România, 6 p, Italia, 2 p, Finlanda, 0 p.

Pe 14 ianuarie, România va înfrunta Austria, la Baia Mare, în meciul decisiv pentru soarta calificării. Doar câştigătoarea grupei va merge în play-off.

"Am vrut să încercăm multe. Ne-au ieșit și nu prea. Cu Austria va fi un alt meci" a declarat la final Marius Novanc. "A fost o presiune autoimpusă, dar nu am reușit să ne păstrăm concentrarea timp de 60 de minute din cauza faptului că adversarul a fost sub nivelul nostru" a compleatat Sandu Iacob, antrenorul secund al tricolorilor.