dani carvajal
Exclusiv ”Cu noroc, ‘Cașcaval’ a marcat”. Fostul jucător al Borussiei Dortmund, anunț clar după finala Champions League
jose mourinho (2)
Jose Mourinho a semnat! Când debutează ”The Special One”
Romania v Ukraine - EURO 2024
Primul 11 pregătit de Edi Iordănescu pentru Slovacia - România, meciul decisiv pentru calificarea în optimi la EURO 2024
Liga Digi Sport

VIDEO Veszprem - HCM Constanța 31-21. Al 6-lea eșec al campioanei României

08.02.2013, 17:50

Campioana la handbal masculin, HCM Constanţa, a fost învinsă, sâmbătă, în deplasare, de formaţia ungară MKB Veszprem, scor 31-21 (14-11), în cea de-a opta partidă din grupa B a Ligii Campionilor.

2veszprem hcm
  • Media: Fotbal European, marți, 21:00, 22:45 și 23:59, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, marți, 17:30, DGS 1

Meci emoţionant la Veszprem prin prisma faptului că întâlnirea dintre cele două campioane a reprezentat şi un omagiu al fostului pivot al echipei ungare şi al naţionalei României, Marian Cozma.

Gazdele, din postura de lider al grupei şi calificate în optimi, nu au arătat însă milă pe teren, chiar dacă HCM a jucat mai bine în primele minute. Meciul a debutat greu la capitolul goluri, primul fiind marcat abia în minutul 5, de Dragicevici, iar Humet a înscris şi el la atacul următor, scor 0-2.

HCM a reuşit să se menţină în avantaj şi după 10 minute, 3-4, dar ungurii au revenit rapid, 5-4 (min. 12), pentru prima dată la conducere în meci. Veszprem s-a dus la trei goluri, 7-4 (min. 15), iar din acel moment nu a mai cedat supremaţia pe tabelă, în pofida jocului curajos al adversarilor: 11-5 (min. 20), 22-12 (min. 39), 29-18 (min. 51).

Interul Alexandru Şimicu a părăsit terenul în minutul 46, cu cartonaş roşu, pentru trei eliminări a câte două minute.

Marcatori

MKB Veszprem: Csaszar 9 goluri, Jamali 6, Sulici 4, T. Ivancsik 4, Nagy 3, G. Ivancsik 2, Rodriguez 1, Laluska 1, Terzici 1

HCM Constanţa: Cutura 4 goluri, Humet 3, Val 3, Toma 2, Şimicu 2, Sadoveac 2, Dragicevic 1, Criciotoiu 1, Angelovski 1, Csepreghi 1, Buricea 1.

În primele şapte meciuri din grupă, campioana României a obţinut două victorii, 22-17 cu Celje şi 28-23 cu IK Savehof, iar în rest eşecuri pe linie: 31-35 cu IK Savehof, 27-37 cu MKB Veszprem, 14-35 cu THW Kiel, 23-28 şi 24-25 cu Atletico Madrid.

După opt etape, HCM Constanţa ocupă în continuare ultimul loc din grupa B, al 6-lea, cu 4 puncte.

Programul meciurilor următoare în grupa B, pentru HCM Constanţa: Celje-HCM Constanţa (16 februarie), HCM Constanţa-THW Kiel (20 februarie).

Primele patru clasate din fiecare dintre cele patru grupe se vor califica în faza optimilor de finală.

LIVE SCORE

FINAL: 31-21

Min. 57: Aproape 7 minute niciuna ditnre echipe n-a reușit să înscrie vreun gol. Au făcut-o românii, dar cele zece goluri de pe tabelă au fost imediat refăcute de adversari: 30-20.

Min. 50: Constănțenii nu reușesc să reducă diferența, Veszprem rămâne la 10 goluri avans.

Min. 41: diferența pe tabelă crește în favoarea gazdelor, care au acum 11 goluri avans: 25-14.

Min. 37: Veszprem a luat un avantaj confortabil după primele șapte minute ale reprizei secunde. Se pare că meciul e tranșat deja de maghiari, care conduc la nouă goluri: 21-12.

Min. 34: început slab de repriză al constănțenilor, care au primit patru goluri consecutive, fără să marcheze vreunul!

Pauză: 14-11 după prima parte, cu evoluție excilantă pentru HCM, care a început bine, dar a cedat mijlocul reprizei, fără să profite de evoluția neconvingătoare a lui Veszprem.

Min. 25: Doar trei puncte distanță acum, 12-9, după golul lui Șimicu.

Min. 20: Veszprem a pus stăpânire pe joc și s-a distanțat la șase goluri. 11-5.

Min. 18: Alexandru Șimicu marchează primul gol după 8 minute pentru HCM: 8-5.

Min. 14: Portarul lui Veszprem, Alilovic, are trei intervenții bune consecutive și echipa lui s-a distanțat la trei goluri: 7-4. HCM n-a mai înscris de cinci minute, timp în care a primit patru goluri.

Min. 12: prima oară avantaj pe tabelă pentru Veszoprem, după ce Ivancsik a transformat o lovitură de la 7 metri: 5-4.

Min. 10: Campioana României e foarte sigură în apărare și după 10 minute conduce cu 4-3. A avut mereu avantaj pe tabelă în prima parte a meciului.

Min. 4: Niciuna dintre echipe n-a reușit să înscrie în primele patru minute. Abia în minutul 4:25 au deschis scorul constănțenii, prin Laurențiu Toma.

Etichete: handbal , hcm constanta , liga campionilor , veszprem , veszprem - hcm constanta digisport 1 , live veszprem - hcm constanta , video veszprem - hcm constanta , online veszprem - hcm constanta

Cazul ciudat al femeii acuzate că și-a ucis iubitul polițist. De ce este toată țara captivată de povestea ei

În ultimele opt săptămâni, un juriu din Massachusetts, SUA, a trebuit să se gândească dacă o femeie...

manea
MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Cristi Manea a semnat cu Rapid

MERCATO 2024 | Fereastra de transferuri din vara acestui an, în care se desfășoară și EURO 2024, se...

A marcat golul Ungariei în minutul 90+10 și a transmis un mesaj clar care vizează România
profimedia-0884175118
Scene dramatice la EURO! Un stadion întreg a amuțit, după ce un jucător maghiar s-a prăbușit inconștient pe teren
profimedia-0884135929
Ianis Hagi a trecut la acuzații, după ce a plecat primul la vestiare la finalul meciului cu Belgia
UEFA EURO 2024 - Romania v Ukraine - Arena Munich
Decizia UEFA pentru fanul român intrat pe teren la meciul cu Belgia. ”Bem o bere după meci?”
romania19

Slovacia - România, ultimul meci al "Tricolorilor" în Grupa E la EURO 2024, se joacă miercuri, 26 iunie, de la ora 19:00, LIVE TEXT pe digisport.ro.

Video Viral: Neymar a vrut să-și cumpere un tricou ”fake” cu Brazilia! Ce a urmat a surprins pe toată lumea
WhatsApp Image 2024-06-25 at 12.31.43
Cei doi ”Tricolori” lăudați la scenă deschisă de un titular incontestabil al Slovaciei înainte de partida cu România
Munich, Germany. 17th June, 2024. Munich, Germany, June 17th 2024: Players of Romania celebrating in front of their fans after the UEFA EURO 2024 Group E football match between Romania and Ukraine at Arena Munich, Germany. (Sven Beyrich/SPP) Credit: SPP S
Oficial Antrenorul preferat al lui Pep Guardiola a semnat! Salariu: 10.000.000€
profimedia-0778864822
Video Final Four Champions League | Barcelona - Kiel 30-18. Magdeburg - Aalborg 26-28. Catalanii și nordicii sunt în finală!
FC Barcelona - THW Kiel
Crystal, văduva lui Hugh Hefner, adevărul despre viața la vila milionarului. Cum au fost, de fapt, anii petrecuți cu el
Sud-africanul propus la FCSB ajunge la un alt club din Superliga! Campioana continuă modelul Luis Phelipe
Detalii fierbinți de la negocierile pentru transferurile lui Bauza și Baeten la CFR! Oferta lui Varga pentru Mititelu
Dakota Johnson, spectacol pe plaja din Malibu, într-un costum de baie galben. Actrița, însoțită de un alt bărbat celebru
"Pentru cei care spun că sunt grasă, să știți că și contul meu este". Rexha, poze în costum de baie și mesaj ironic pentru critici
România, cu fruntea sus spre o „rușine istorică": de ce n-avem niciun motiv să ne simțim prost
Cine a fost domnitorul poreclit „cap gol”? Care este explicația? Era fiul lui Mircea cel Bătrân
Singurul trofeu european câștigat de o echipă națională de fotbal a României: Am bătut Spania cu 5 la 1
O dăm la pace cu slovacii? Un jurnalist spaniol anticipează "un blat perfect" în ultimul meci al României. Ce rezultat convine ambelor naționale
A văzut finala Champions League și e sigur: ”Tocmai a luat Balonul de Aur”
Borussia Dortmund v Real Madrid, 2023/24 UEFA Champions League FINAL - 01 Jun 2024

O nouă iluzie optică face furori pe rețelele sociale. Spune-mi ce vezi în poză ca să-ți spun ce personalitate ai!
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”