Eduard Novak, portdrapelul României la Jocurile Paralimpice: "Plec cu încredere în Brazilia"
02.09.2016, 10:15Sportivul Eduard Novak, cel care va fi portdrapelul României la Jocurile Paralimpice de la Rio, scrie într-un mesaj că pleacă cu încredere în Brazilia şi că îşi doreşte ca prezenţa sa acolo şi a celorlalţi 11 sportivi tricolori să schimbe imaginea acestui fenomen în ţara noastră.
![eduard](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTYl/MkYwOSUyRjAyJTJGNjc2MzMwXzY3NjMz/MF9lZHVhcmQuanBnJnc9MTA2MCZoPTYz/NiZoYXNoPWRjNWE4MThhOTFmNGMzZTM0NWQwY2U2NjYxNTIyMzkz.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
”Azi plec cu încredere spre Brazilia la Jocurile Paralimpice. Mi-aş dori ca prezenţa mea şi a celorlalţi sportivi români acolo să schimbe imaginea acestui fenomen în România. La ediţia din 2012 de la Londra, audienţa competiţiei a fost de 3,8 miliarde de oameni şi s-au vândut 2,8 milioane de bilete. Sunt cifre care spun multe despre ce fenomen social pe plan mondial este mişcarea paralimpică”, a scris Novak pe Facebook, vineri, înaintea plecării spre Rio.
El va fi portdrapelul României la Jocurile Paralimpice de la Rio.
Echipa României pentru Jocurile Paralimpice de la Rio a fost prezentată oficial în 17 august, sportivii tricolori urmând a concura la atletism, para-canoe, ciclism, judo pentru nevăzători, nataţie şi tenis de masă.
Cei 12 sportivi care vor reprezenta România la Jocurile Paralimpice de la Rio sunt: Florentina Hriscu (aruncarea discului), Florin Cojoc (săritură în înălţime), Mihaela Lulea (para-canoe), Iulian Şerban (para-canoe), Eduard Novak (ciclism), Olah Attila (ciclism), Alexandru Bologa (judo pentru nevăzători), Naomi Ciorap (înot), Samuel Ciorap, Octavian Ilina (înot), Makszin Dacian (tenis de masă) şi Bobi Simion (tenis de masă).
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Jocurile Paralimpice din 2016 vor avea loc în Brazilia, în perioada 7-18 septembrie, fiind cea mai importantă competiţie pentru persoane cu dizabilităţi. La ediţia din acest an vor participa sportivi din 176 de ţări.
La ediţia din 2004 a Jocurilor, România a participat cu doar doi sportivi, în 2008 cu patru, iar la Londra 2012, cu cinci sportivi.
Etichete: jocurile paralimpice , eduard novak , portdrapel romania
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...