Neagu, a treia în clasamentul golgheterilor Jocurilor Olimpice, deşi România nu a trecut de grupe
21.08.2016, 16:42Handbalista Cristina Neagu este pe locul trei în topul golgheterilor la finalul competiţiei de la Jocurile Olimpice de la Rio, cu 44 de goluri, deşi România a fost eliminată în faza grupelor, după doar cinci meciuri, scrie News.ro.
![cn](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTYl/MkYwOCUyRjIxJTJGNjcwNzA3XzY3MDcw/N19jbi5wbmcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhh/c2g9NWQ0ZTAwNGJkMmI5YjZiZTI2NTBhYmQzMmQ2MTcyZTU=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Cristina Neagu a încheiat participarea la Jocurile Olimpice cu echipa României în faza grupelor, ea având 44 de goluri marcate, o medie de aproape nouă goluri pe meci.
La finalul competiţiei, topul golgheterilor o are în frunte pe Nora Mork, cu 62 de goluri, dar în opt meciuri, având în vedere că Norvegia a jucat finala mică şi a câştigat medalia olimpică de bronz.
Pe locul secund, cu doar două goluri peste Cristina Neagu, se află handbalista franceză Alexandra Lacrabere (46 de goluri), care a jucat şi ea opt partide, Franţa fiind învinsă în finala pentru titlul olimpic de Rusia, cu 22-19.
Din partea Rusiei, care a cucerit titlul olimpic la Rio, singura handbalistă aflată în Top 10 este Ana Viahireva (36 goluri în 8 meciuri), la egalitate cu Gullden (Suedia, 6 meciuri) şi Polman (Olanda, 8 meciuri), pe locul 7.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
La JO de la Rio, echipa feminină a României nu a trecut de faza grupelor, încheind pe locul 9, cea mai slabă clasare din cele patru participări olimpice, în urma rezultatelor 19-23 cu Angola, 13-26 cu Brazilia, 25-21 cu Muntenegru, 24-21 cu Spania şi 27-28 cu Norvegia (locul 5 în grupa A, 4 puncte).
La JO din 1976, România a ocupat locul 4 la handbal, iar la ediţiile din 2000 şi 2008 a fost pe aceeaşi poziţie – 7.
Etichete: neagu , neagu romania , neagu golgheter , neagu rio , neagu jo 2016
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...