Marius Vizer a urmărit împreună cu președintele Franței, Emmanuel Macron, primele lupte de judo de la JO
articol scris de Digi Sport24.07.2021, 15:01
Marius Vizer, președintele Forului Internațional de Judo (IJF), a urmărit din lojă primele confruntări de la Jocurile Olimpice de la Tokyo.
![vizer](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMDcl/MkYyNCUyRjEzNTk4NzNfMTM1OTg3M192/aXplci5qcGcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhh/c2g9ODc2NTYyY2NlZjkyMzk0MTExNmIyNGE3NjkxOWI3ZmY=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Alături de acesta a stat chiar președintele Franței, Emmanuel Macron, care a călătorit în Japonia pentru a urmări mai multe manifestații sportive din cadrul marelui eveniment.
Marius Vizer, alături de prim-miniștri și președinți din toată lumea
Emmanuel Macron nu este singurul lider politic care a asistat la debutul luptelor de judo de la Jocurile Olimpice. În aceeași lojă au mai fost prezenți președintele Kosovo, Vjosa Osmani-Sadriu sau prim-ministrul Mongoliei, Luvsannamsrain Oyun-Erdene.
"Este o mare onoare ca președintele Franței, Emmanuel Macron, să fie invitatul nostru la prima zi de judo", a scris Vizer pe contul personal de Twitter.
La judo, România va fi reprezentată de trei sportivi: Andreea Ștefania Chițu (cat. 52 kg), Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg) și Vlăduț George Simionescu (cat. +100 kg), antrenați de Florin Bercean și Kohei Oishi.
Un judoka algerian a refuzat să concureze împotriva unui israelian
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Luptătorul de judo Fethi Nourine, care a decis să renunţe la Jocurile Olimpice de la Tokyo pentru a nu concura cu un adversar israelian de pe partea sa de tablou, a fost pedepsit pentru decizia sa.
Sâmbătă, comisia executivă a IJF a anunţat că l-a suspendat provizoriu pe judoka şi pe antrenorul acestuia, Amar Benikhlef. În consecinţă, Comitetul Olimpic Algerian a retras acreditările celor doi şi a precizat că ei vor reveni în Algeria.
Nourine trebuia mai întâi să-l înfrunte pe sudanezul Mohamed Abdalrasool, luni în primul tur, înainte de a-l întâlni pe israelianul Tohar Butbul în turul următor. Sportivul nu este la prima experienţă de acest gen, el procedând similar la Campionatele Mondiale din 2019 de la Tokyo.
Etichete: jocurile olimpice , judo , marius vizer , tokyo , emmanuel macron
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...