Ștefania Dobre, medaliată cu aur la Europenele de juniori din Austria
18.09.2015, 21:05Românca Ştefania Adelina Dobre (foto, stânga) a cucerit medalia de aur la categoria 57 kg, vineri, în prima zi a Campionatelor Europene de judo pentru juniori de la Oberwart (Austria).
![stefania dobre](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwOSUyRjE4JTJGNTA1MTc1XzUwNTE3/NV9zdGVmYW5pYV9kb2JyZV8uanBnJnc9/MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTgyNmFiMWQ0Y2JmMmIwNWY3MDBhYjAyYTEwNTQ3Mjg0.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Dobre a învins-o în optimi pe belgianca Mina Libeer, în sferturi a trecut de poloneza Julia Kowalcyzk, în semifinale a dispus de britanica Bekky Livesey, pentru ca în finală să o învingă pe Tecla Cadilla Acevedo (Spania).
Larisa Florian (52 kg) a ratat medalia de bronz şi s-a clasat pe locul cinci, după ce a fost întrecută în meciul decisiv de kosovara Distria Krasniqi. În optimi, românca a câştigat în faţa elveţiencei Tamara Silva, în sferturi a trecut de turcoaica Damla Caliskan, iar în semifinale a fost învinsă de bulgăroaica Betina Temelkova.
În concursul masculin, la cat. 55 kg, Alin Albu s-a impus în primul tur în faţa grecului Christos Ploumbis, dar apoi a fost învins de olandezul Roy Koffijberg. Vlad Luncan a pierdut în runda inaugurală la ungurul Daniel Monori.
La 66 kg, Marcel Cercea a fost învins în primul tur de belarusul Dmitri Minkov, iar Richard Bardocz de cipriotul Anastasios Kesidis. În limitele categoriei 73 kg, Elemer Szocs a cedat în primul tur de georgianul Ghiorghi Kaţiaşvili.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Alţi cinci judoka vor evolua sâmbătă pentru România, Andrei Guşă, Mark Stoica (ambii la cat. 81 kg), Botond Koncz, Luca Kunszabo (ambii la cat. 100 kg) şi Mircea Croitoru (cat. +100 kg).
La competiţie participă 396 de sportivi din 41 de ţări, 239 la masculin şi 157 la feminin.
Etichete: austria , medalia de aur , europenele de juniori , stefania dobre , medaliata cu aur
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)