VIDEO Chiţu şi Căprioriu au urcat pe podium la turneul Grand Slam de la Abu Dhabi!
31.10.2014, 17:25Sportivele române Andreea Chiţu şi Corina Căprioriu au ocupat locuri pe podium, vineri, la turneul de judo IJF Grand Slam de la Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite)!
![captura premiere chitu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTQl/MkYxMCUyRjMxJTJGMzM5MzkyXzMzOTM5/Ml9jYXB0dXJhX3ByZW1pZXJlX2NoaXR1/LmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD1j/NmYyNmQzYjAzYjVlZTllZTI1Njc5NDUyOTAyZTE1Ng==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Chiţu (cat. 52 kg), vicecampioană mondială anul acesta la Celiabinsk şi câştigătoare a Grand Prix-ului de la Taşkent, a fost învinsă în finală de kosovara Majlinda Kelmendi (waza ari) şi a ocupat locul secund în clasamentul final. Andreea Chiţu trecuse în optimi de Aleksandra Starkova (Ucraina), în sferturi a dispus de chinezoaica Yingnan Ma, iar în semifinale a învins-o pe rusoaica Natalia Kuziutina.
VIDEO PREMIEREA ANDREEI CHIȚU
Corina Căprioriu (cat. 57 kg), vicecampioana olimpică de la Londra, victorioasă anul acesta la la Grand Prix-ul de la Taşkent, a ocupat locul al treilea la Abu Dhabi, graţie victoriei prin ippon în meciul pentru bronz cu sportiva canadiană Catherine Beauchemin-Pinard.
VIDEO PREMIEREA CORINEI CĂPRIORIU
Căprioriu trecuse în primul tur de olandeza Sanne Verhagen, în sferturi a eliminat-o pe italianca Giulia Quintavalle, dar a pierdut semifinala cu franţuzoaica Laetitia Blot.
La categoria 48 kg, Violeta Dumitru a fost aproape de medalia de bronz, dar în cele din urmă a ocupat locul al cincilea, fiind învinsă în meciul decisiv de Kim Sol Mi (Coreea de Nord). Dumitru a învins-o în primul tur pe rusoaica Alesia Kuzneţova, dar a cedat în sferturi în lupta cu Taciana Lima (Guineea-Bissau). În recalificări, Violeta a învins-o pe chinezoaica Yahong Jiang, înainte de a fi învinsă de Kim.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Tot la categoria 48 kg, Monica Ungureanu, victorioasă anul acesta în Grand Prix-ul de la Zagreb, a dispus în primul tur de Patricia Morand (I. Mauritius), iar apoi a fost învinsă de Julia Figueroa (Spania).
Etichete: judo , andreea chitu , corina caprioriu , chitu , caprioriu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnMuaXcucm8lMkZnYXRld2F5JTJGZyUy/RlptbHNaVk52ZFhKalpUMW9kSFJ3SlRO/QkpUSkdKVEpHJTJGYzNSdmNtRm5aVEE0/ZEhKaGJuTmpiMlJsY2k1eVkzTXQlMkZj/bVJ6TG5KdkpUSkdjM1J2Y21GblpTVXlS/akl3TWpRbCUyRk1rWXdOeVV5UmpJMkpU/SkdNakF6TXpRM01WOHlNRE16JTJGTkRj/eFgxWnBkbWxoYmkxS1pXNXVZUzFYYVd4/emIyNHQlMkZjMmt0Uld4dmJpMU5kWE5y/TG1wd1p5WjNQVFU1TUNabyUyRlBUTXpN/Q1pvWVhOb1BUZ3hNRFE1WkRreU5tUTFa/amd5T0RrME1EYzNObUZqWTJZd09UUmpP/VGhsLnRodW1iLmpwZyZ3PTM4MCZoPTIy/OCZoYXNoPTg4ZTVjYzliYmNhN2U2OTdkM2Q0OTU2ODNlZDFmYTI4.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)