-
90+4 |
![Final repriza 2](/static/img/icons-match-events/fr2.png)
Fluier final. Steaua - Dinamo 1-3 în primul derby al României din 2017, iar roș-albii se califică în finala de pe 20 mai cu scorul general de 7-2.
-
90+2 |
![Cartonaşe Galbene](/static/img/icons-match-events/cg.png)
Cartonaș galben pentru Hanca, pentru că a îndepărtat mingea de locul repunerii în joc, la un aut al Stelei.
-
90 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
De la margine se arată 3 minute de prelungiri.
-
85 |
![Cartonaşe Galbene](/static/img/icons-match-events/cg.png)
Cartonaș galben pentru portarul lui Dinamo, Jaime Penedo, care a întârziat repunerea mingii în joc la un aut de poartă.
-
82 |
![Gol din Penalty](/static/img/icons-match-events/gp.png)
GOOOOL Dinamo! Hanca a transformat lovitura de la 11 metri cu un șut în dreapta lui Niță, la care portarul Stelei nu a putut ajunge, chiar dacă a ghicit colțul.
-
81 |
![Penalty-uri](/static/img/icons-match-events/p.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2013/03/18/38276_38276_Dinamo_Bucuresti.png)
Penalty pentru Dinamo! Patrick Petre a căzut după un duel cu Bălașa și arbitrul Alexandru Tudor a arătat punctul cu var.
-
80 |
![Ocazii](/static/img/icons-match-events/oc.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Ocazie mare pentru Steaua! Moke a trecut pe sub minge, la un metru în fața porții.
-
80 |
![Ocazii](/static/img/icons-match-events/oc.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Ocazie mare pentru Steaua! Gazdele forțează, după primirea celui de-al doilea gol, dar Steliano Filip a respins în corner în ultimul moment, la o fază în care Steaua a fost la un pas să marcheze prin Enache.
-
74 |
![Goluri](/static/img/icons-match-events/g.png)
GOOOOL Dinamo! Patrick Petre a marcat la prima atingere de balon, cu un șut din voleu, cu stângul, la capătul unei centrări înalte trimise de Hanca, de pe dreapta. Mijlocașul ofensiv intrat pe teren în urmă cu puțin mai mult de un minut nu a lovit mingea ideal, dar a direcționat mingea către colțul lung, iar Niță nu a putut interveni, în ciuda plonjonului.
-
72 |
![Schimbări](/static/img/icons-match-events/s.png)
Ultima schimbare la Dinamo: iese Maxi Oliva și intră Patrick Petre.
-
68 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
Crainicul stadionului îi avertizează pe fani să nu mai arunce pe teren cu petarde și alte obiecte, pentru că jocul riscă să fie oprit și echipa lor ar putea fi sancționată grav, putându-se ajunge chiar la o victorie acordată cu 3-0 la masa verde.
-
67 |
![Ocazii](/static/img/icons-match-events/oc.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2013/03/18/38276_38276_Dinamo_Bucuresti.png)
Ocazie pentru Dinamo! Nistor a executat în cele din urmă cornerul de pe dreapta, iar Maric a reluat periculos cu capul, însă fără a reuși să plaseze mingea pe spațiul porții
-
66 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
Momente de joc întrerupt pe Arena Națională. Alexandru Tudor a oferit câteva momente de liniște la un corner al lui Dinamo la poarta Stelei, din cauza mai multor petarde aruncate de fani. Portarul Stelei a acuzat șocul exploziilor, dar poate continua și jocul se reia fără mare întârziere, după ce jucătorii lui Dinamo fac apel la calm către propriii fani.
-
63 |
![Gol din Penalty](/static/img/icons-match-events/gp.png)
GOOOOL Steaua! Denis Alibec transformă fără probleme penalty-ul, cu un șut în dreapta portarului. Este al treilea gol în tricoul roș-albastru pentru atacantul transferat în această iarnă de la Astra, pentru 2,04 milioane de euro.
-
62 |
![Penalty-uri](/static/img/icons-match-events/p.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Penalty pentru Steaua! Florin Tănase a căzut în careul Stelei după un duel cu Steliano Filip, iar Alexandru Tudor a arătat punctul cu var.
-
60 |
![Schimbări](/static/img/icons-match-events/s.png)
Ultima modificare la Steaua: iese De Amorim și intră Gnohere, într-un cor de fluierături ale dinamoviștilor.
-
59 |
![Schimbări](/static/img/icons-match-events/s.png)
Schimbare la Dinamo: Rivaldinho debutează în fotbalul românesc. Brazilianul l-a înlocuit pe Daniel Popa.
-
58 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Semnalizat în ofsaid, Alibec gesticulează nervos în direcția arbitrului asistent și e avertizat verbal de arbitrul Alexandru Tudor, care îi transmite să se calmeze.
-
54 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2013/03/18/38276_38276_Dinamo_Bucuresti.png)
Șut de la mare distanță trimis de Hanca, dar mingea se duce cu mult pe lângă poartă.
-
53 |
![Schimbări](/static/img/icons-match-events/s.png)
A doua schimbare la Steaua: iese Pintilii și intră Boldrin.
-
51 |
![Cartonaşe Galbene](/static/img/icons-match-events/cg.png)
Cartonaș galben pentru Bălașa, după un fault asupra lui Popa, lângă careul stelist.
-
46 |
![Schimbări](/static/img/icons-match-events/s.png)
Schimbare la Steaua: iese Vlad Achim și intră Florin Tănase.
-
46 |
![Start a doua repriza](/static/img/icons-match-events/sr2.png)
Începutul reprizei secunde.
-
45 |
![Final repriza 1](/static/img/icons-match-events/fr1.png)
Pauză pe Arena Națională, acolo unde oaspeții de la Dinamo o conduc pe Steaua cu 1-0 în returul semifinalelor Cupei Ligii României.
-
45 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
3 cornere la rând pentru Steaua, executate de Alibec. Fanii dinamoviști au aruncat din nou petarde în direcția sa, în aceeași zonă de teren, de această mai aglomerată decât la faza petrecută după golul dinamovist. Nimeni nu a avut de suferit, iar jocul nu a fost oprit.
-
39 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Alibec apare bine la finalizare, dintre doi apărători dinamoviști, dar lovitura sa de cap nu are nici forță, nici precizie și trece prin fața porții.
-
38 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2013/03/18/38276_38276_Dinamo_Bucuresti.png)
Fanii dinamoviști aflați la peluza din spatele porții lui Penedo au aruncat o petardă pe teren, după marcarea golului. Niciun jucător nu se afla în acea zonă.
-
37 |
![Goluri](/static/img/icons-match-events/g.png)
GOOOOL Dinamo! Dan Nistor deschide scorul pe Arena Națională, după o gafă de proporții comisă de portarul Stelei, Niță. Goalkeeper-ul a executat autul de poartă scurt, până la Ovidiu Popescu, iar acesta a preluat și i-a întors balonul. Niță a ratat degajarea și a trimis direct în piciorul lui Hanca, iar mijlocașul a pasat din prima la Nistor, care a preluat în careu și a șutat din întoarcere, fără speranțe pentru Niță, care ieșise dintre buturi în speranța că va reuși să îl blocheze și să își repare eroarea.
-
36 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2013/03/18/38276_38276_Dinamo_Bucuresti.png)
Șut peste poartă trimis de Nistor din lovitura liberă acordată la faza precedentă.
-
36 |
![Cartonaşe Galbene](/static/img/icons-match-events/cg.png)
Cartonaș galben pentru Gabriel Tamaș, pentru un fault comis într-o poziție extrem de periculoasă asupra lui Daniel Popa, la 20 de metri de poarta lui Niță. Fără faultul lui Tamaș, atacantul lui Dinamo ar fi ajuns într-o poziție iminentă de gol.
-
35 |
![Cartonaşe Galbene](/static/img/icons-match-events/cg.png)
Cartonaș galben pentru Momcilovic, după un blocaj evident aplicat lui Hanca, la mijlocul terenului.
-
31 |
![Ocazii](/static/img/icons-match-events/oc.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Ocazie pentru Steaua! Tamaș a șutat puternic și periculos dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri, dar mingea a ocolit vinclul porții lui Penedo. Cea mai clară ocazie de până acum a venit dintr-o fază fixă.
-
27 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2013/03/18/38276_38276_Dinamo_Bucuresti.png)
"Vrem stadion", este mesajul inscripționat pe un banner al galeriei dinamoviste.
-
24 |
![Schimbări](/static/img/icons-match-events/s.png)
Schimbare la Dinamo: iese Mahlangu (accidentat) și intră Palic. Sud-africanul a pățit la fel și în tur. La scurt timp după ce a marcat cu un șut frumos, din afara careului, a acuzat dureri musculare și a fost nevoit să iasă.
-
21 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2013/03/18/38276_38276_Dinamo_Bucuresti.png)
Probleme la Dinamo: May Mahlangu cade singur și acuză probleme de ordin muscular. Mijlocașul care a deschis scorul în meciul tur a ieșit pe marginea terenului și se pare că nu va mai putea continua.
-
20 |
![Ocazii](/static/img/icons-match-events/oc.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Prima ocazie a meciului îi aparține Stelei! Achim a primit în careu o centrare de pe dreapta, a preluat și a întors pentru șutul puternic trimis de Enache din prima, dar care s-a dus alături de poartă.
-
16 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Șut puternic trimis de Alibec dintr-o lovitură liberă scoasă tot de el la 26 de metri de poarta dinamovistă, dar mingea trece peste.
-
11 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Șut de la mare distanță trimis de Ovidiu Popescu, dar cu mult peste poarta lui Penedo.
-
10 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
Niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să își creeze vreo ocazie în primele 10 minute. Jocul se desfășoară mai mult în zona mijlocului terenului. Alibec a ajuns o dată în careul dinamovist, dar și-a făcut mingea prea lung și Nedelcearu l-a deposedat.
-
4 |
![Cartonaşe Galbene](/static/img/icons-match-events/cg.png)
Cartonaș galben pentru Oliva, pentru o lovitură cu cotul aplicată lui Pintilii, într-un duel aerian la o minge înaltă, aproape de mijlocul terenului.
-
2 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2015/02/03/381825_381825_steaua_nou_fcsb.png)
Lecție de tehnică oferită de Alibec, încă din al doilea minut de joc. Căpitanul Stelei, aflat la primul derby al României din carieră, a scos mingea dintre 3 adversari, apoi i-a trecut-o printre picioare lui Daniel Popa, cu o mișcare lejeră.
-
1 |
![Faze meci](/static/img/icons-match-events/fm.png)
![Steaua](http://storage01transcoder.rcs-rds.ro/storage/2013/03/18/38276_38276_Dinamo_Bucuresti.png)
Fanii dinamoviști au arborat un banner imens, cu un mesaj inspirat dintr-un citat al marelui Eric Cantona: "Poți să schimbi soția, orientarea politică, religia, dar niciodată... / Niciodată nu poți să-ți schimbi echipa de fotbal cu care ții".
-
1 |
![Start prima repriza](/static/img/icons-match-events/sr1.png)
Fluier de start la Steaua - Dinamo, primul derby al României din 2017. Aproximativ 20.000 de spectatori sunt prezenți în tribunele Arenei Naționale, la întâlnirea din returul semifinalelor Cupei Ligii României. Dinamo a câștigat cu 4-1 în turul disputat în decembrie, cu 3 zile înainte de Crăciun.