Chelsea a fost umilită de Arsenal, iar soția lui Thiago Silva a recidivat! Ce a postat pe rețelele sociale
chelsea
Emoționant. Banner-ul afișat de un copil, după ce favoriții lui au fost umiliți
sucu-14
Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

• 90+4 | OcaziiArsenal
    David Luiz a trimis la o palmă deasupra transversalei, cu un șut dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri, ușor lateral stânga
  • 90+3 | Schimbări
    Schimbare la Chelsea: iese Mata și intră Kalas
  • 90+1 | OcaziiArsenal
    Ramires a trimis cu puțin peste poartă, cu un șut frumos, de la circa 20 de metri, poziție centrală
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată patru minute de prelungire
  • 90 | OcaziiArsenal
    Șansă de gol pentru gazde! Cazorla a pătruns în careu pe stânga și a tars la colțul lung, dar alături de poartă
  • 82 | Schimbări
    Ultima modificare la Arsenal: iese Ramsey și intră Park Chu-Young
  • 80 | Schimbări
    Schimbare la Chelsea: iese Eto'o și intră Demba Ba
  • 77 | OcaziiArsenal
    Ocazie pentru Arsenal! Jack Wilshere șutează cu puțin peste poartă, din afara careului
  • 75 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Essien
  • 72 | OcaziiArsenal
    Chelsea e aproape de 3-0! Ramires a primit în marginea careului, a preluat lung și a ajuns până aproape de linia de fund, în duel cu portarul Fabianski și a reușit să scoată în fața porții. Vermaelen a intervenit excelent și a scos în corner, din fața lui Eto'o
  • 70 | OcaziiArsenal
    Ocazie pentru Arsenal! Wilshere a pătruns pe centru, mingea a ajuns la Giroud, care a șutat cu stângul, dar a fost blocat de portarul Schwarzer
  • 68 | Schimbări
    Modificare și la oaspeți: iese De Bruyne, înlocuit de Ramires
  • 67 | Schimbări
    Schimbare la Arsenal: iese Bendtner și intră Giroud
  • 66 | Goluri
    GOOOOL Chelsea! Juan Mata duce scorul la 2-0 contrar cursului jocului, cu un șut năprasnic, din marginea careului, care l-a lăsat fără replică pe portarul Fabianski
  • 63 | Schimbări
    Schimbare la Arsenal: iese Ryo Miyaichi și intră Mesut Ozil
  • 63 | OcaziiArsenal
    Ocazie pentru Arsenal! Ramsey a cerut mingea la peste 20 de metri, a preluat și a avansat câțiva pași înainte de a șuta către colțul lung. Mingea a trecut cu puțin alături
  • 55 | OcaziiArsenal
    Gazdele duc bine mingea în careu, dar ultima pasă lasă de dorit. Rosicky a fost indecis în marginea suprafeței de pedepsă, apoi Bendtner a întors pentru Ramsey, care a săltat mingea, dar Schwarzer a ieșit dintre buturi și a prins cu siguranță
  • 53 | OcaziiArsenal
    Arsenal a început mai bine această repriză și Ramsey are prima ocazie, însă șutul său în cros, trimis din interiorul careului, este deviat în corner
    Începutul reprizei secunde
  • 45 | Final repriza 1
    Pauză la Londra acolo unde Chelsea conduce cu 1-0 pe terenul lui Arsenal, în optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei
  • 42 | Faze meciArsenal
    Essien șutează din afara careului, la capătul unui atac rapid al "albaștrilor", dar trimite defectuos și nu prinde spațiul porții
  • 36 | Faze meci
    Ritmul s-a mai domolit, după ocazia lui Arsenal, iar gazdele au pus stăpânire pe posesie. Apărarea lui Chelsea este mult mai atentă, după greșeala lui Azpilicueta
  • 29 | OcaziiArsenal
    Ocazie pentru Arsenal! Azpilicueta greșește în flancul drept al apărării lui Chelsea și apsează în piciorul lui Nacho Monreal, care pătrunde în careu și trage pe jos, către colțul lung, dar mingea trece cu puțin alături
  • 28 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru John Obi Mikel
  • 25 | Goluri
    GOOOOL Chelsea! Azpilicueta deschide scorul după o greșeală imensă în apărarea lui Arsenal. La o minge înaltă, Jenkinson a trimis cu capul către propriul portar, dar a făcut-o prea slab, iar Azpilicueta a fost mai rapid decât Fabianski, luându-i fața și trimițând pe lângă el, la colțul lung. Mingea a lovit bara și a intrat în poartă
  • 22 | OcaziiArsenal
    Șansă de gol și pentru Arsenal! Miyaichi e lansat în spatele apărătorilor adverși, a trecut mingea peste portar, dar Cahill a apărut foarte bine și a respins. Arbitrul a ridicat fanionul pentru offside, dar poziția japonezului părea să fie în joc
  • 19 | OcaziiArsenal

Ocazie pentru Chelsea! Oaspeții construiesc frumos, Willian îl deschide în stânga pe De Bruyne, care își face mingea către centru și șutează din afara careului, dar pe direcția portarului Fabianski, iar acesta prinde cu siguranță

• 16 | Faze meci
    Ritm excelent în aceste prime minute, însă niciuna dintre cele două echipe nu a reușit să trimită, deocamdată, vreun șut pe poartă
  • 11 | Faze meciArsenal
    Șut din unghi trimis de Willian, după un atac pozițional al oaspeților, dar Vermaelen respinge în corner
  • 9 | Faze meciArsenal
    Arsenal atacă frumos, Bendtner reușește să controleze o minge pasată nu tocmai ideal și șutează puternic, din demi-vole, dar în spatele lui Cahill, care respinge
  • 6 | Faze meciArsenal
    Chelsea are inițiativa în acest început de meci, păstrând mingea mai mult decât gazdele, care deocamdată se mulțumesc să se apere și să folosească arma contraatacului
    Fluier de start al meciului dintre Arsenal și Chelsea, din optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei
Jose MourinhoChelsea

VIDEO Arsenal-Chelsea 0-2. "Tunarii" au ratat sferturile Cupei Ligii după 11 ani. Lună perfectă pentru Mou

Chelsea a câștigat, marți, duelul londonez cu Arsenal, din optimile de finală ale Cupei Ligii Angliei și a avansat în sferturile competiției. 2-0 a fost scorul în favoarea adversarei Stelei din Grupa E a UEFA Champions League pe terenul "tunarilor", care au părăsit Capital One.

Doi spanioli - Azpilicueta (25) și Juan Mata (66) - au adus cea de-a șasea victorie consecutivă în toate competițiile pentru formația antrenată de Jose Mourinho. Seria a început chiar în prima zi a lunii, la București, când "albaștrii" au câștigat cu 4-0 contra Stelei, în a doua etapă a Grupei E din UEFA Champions League (VIDEO și DETALII AICI). Luna octombrie este, astfel, o lună perfectă pentru „albaștri”, în care au adunat șase victorii: cu Steaua, Norwich, Cardiff, Schalke, City și Arsenal.

După un început echilibrat, dar în care Chelsea a avut inițiativa, deși ocaziile au fost împărțite, Jenkinson a comis o eroare care a costat-o scump pe Arsenal. În minutul 25, fundașul dreapta a încercat să paseze cu capul către propriul portar, la o minge deviată și venită înalt de la mijlocul terenului, însă a trimis prea scurt. Azpilicueta i-a luat fața goalkeeper-ului Fabianski, trimițând pe lângă el și deschizând scorul după o fază care a semănat izbitor cu cea din weekend, în urma căreia Torres a marcat golul victoriei cu Manchester City și care l-ar putea costa pe Joe Hart locul de titular, în favoarea românului Costel Pantilimon (VIDEO și DETALII AICI).

La patru minute distanță, Nacho Monreal a recuperat o minge la o pasă greșită de același Azpilicueta, dar șutul său în cros a trecut puțin alături de poartă.

Arsenal a început mai bine mitanul secund, dar Ramsey nu a nimerit cadrul porții în două rânduri (53, 63), iar o dată a ales o pasă nefericită pentru Bendtner (55), înainte ca Juan Mata să le dea lovitura de grație elevilor lui Arsene Wenger. Decarul spaniol a punctat din marginea careului, cu un șut ca din tun, care a așternut tăcerea în rândul fanilor gazdelor și a dat tonul scandărilor oaspeților, care au cântat minute bune numele lui Jose Mourinho.

Intrarea lui Ozil (63) și Giroud (67) nu a adus schimbările dorite de Wenger în jocul lui Arsenal, deși francezul a avut o șansă de a reduce din diferență și de a le aduce pe gazde în joc (70). Vermaelen a blocat în fața lui Eto'o o minge pe care scria 0-3 (72). Apoi, Wilshere (77) și Ramires (90+1) au trimis șuturi asemănătoare, care au trecut cu puțin peste porțile adverse, iar Cazorla a trimis și el pe lângă, din interiorul careului. Scor final 0-2, iar Chelsea merge mai departe, în sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei.

În acest moment, "albaștrii" au o serie foarte bună în fața lui Arsenal, pierzând doar patru meciuri din ultimele 24. Totodată, au obținut a patra victoria din ultimele patru întâlniri cu "tunarii" în Cupa Ligii Angliei. Ultimul succes fusese obținut în finala din 2007.

Chelsea a câștigat de două ori Cupa Ligii Angliei sub comanda lui Mourinho, în 2005 și 2007 și rămâne în cărți și în acest sezon, grație victoriei de marți cu Arsenal.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după...