Foto Radu Drăgușin nu se mai ferește! Cum a fost surprins pe bancă, în timp ce Tottenham pierdea cu Liverpool

1-1 la general, 3-2 după lovituri de departajare
Atletico Atletico
Bayer Leverkusen Bayer Leverkusen
  • 121 | Faze meciAtletico
    Kiessling ratează şi Atletico Madrid se califică în sferturile UEFA Champions League
    1-0 Atletico! Griezmann transformă cu un şut în forţă
    Calhanoglu ratează şi el. Trage pe mijlocul porţii şi Oblak respinge fără probleme
    Atletico ratează prima: Raul Garcia a trimis peste poartă
  • 120+1 |
    S-au terminat cele 120 de minute ale meciului. Partida se decide la loviturile de departajare
  • 116 | OcaziiAtletico
    Torres reia cu capul de la 6 metri, dar Leno prinde cu siguranţă
  • 112 | Cartonaşe Galbene
    Papadopoulos este avertizat
  • 111 | OcaziiAtletico
    Rolfes şutează puternic, de la 35 de metri, dar mingea trece puţin pe lângă poarta lui Oblak
  • 109 | Faze meciAtletico

Atletico a pierdut toate calificările care au fost decise la penalty-uri (1974-75 Derby County, 1989-90 cu Fiorentina, 2004 Villarreal ). Leno are un procentaj de 37% la pararea loviturilor de la 11 metri, în timp ce Oblak are numai 10%

• 106 | OcaziiAtletico
    Arda Turan trimite o pasă la Raul Garcia, dar şutul acestuia este respins de la colţul scurt de Leno, în corner
  • 96 | Faze meciAtletico
    Leverkusen s-a calificat o singură dată dintre cele 3 duble eliminatorii decise în prelungiri
  • 80 | OcaziiAtletico
    Arda Turan trage de la 10 metri, dar Leno respinge în faţă şi nemţii îndepărtează pericolul
  • 79 | OcaziiAtletico
    Mandzukic trimite o minge la 8 metri de poartă, dar Griezmann este blocat în ultima secundă
  • 70 | OcaziiAtletico
    Lovitură liberă a gazdelor: mingea este trimisă în careu de unde Garcia a fost la un pas s-o împingă în poartă
  • 70 | Schimbări
    Kiessling intră în locul lui Drmic
  • 69 | OcaziiAtletico
    Griezmann preia perfect un balon pe partea stângă, centrează la 16 metri, de unde Arda Turan şutează din voleu, peste poarta oaspeţilor
  • 65 | Cartonaşe Galbene
    Toprak primeşte cartonaşul galben după un fault făcut asupra lui Arda Turan
  • 58 | OcaziiAtletico
    Bellarabi îşi încearcă norocul cu un şut de la peste 30 de metri, dar Oblak reţine cu siguranţă
  • 49 | Faze meciAtletico
    Atletico Madrid nu a mai încasat niciun gol în repriza a doua a disputelor din UCL din septembrie 2013 (3-1 cu Zenit)
    A început repriza a doua
    Garcia îi ia locul lui Cani
  • 45+4 | Final repriza 1
    S-a terminat prima repriză
  • 42 | Faze meciAtletico
    Golul lui Mario Suarez este primul marcat de mijlocaşul lui Atletico Madrid în cupele europene, în 36 de partide. Suarez este al optulea jucător al gazdelor care înscrie în această ediţie de UCL
  • 38 | OcaziiAtletico
    Suarez trage din nou periculos, dar şutul său deviat trece pe lângă poartă de această dată
  • 32 | Faze meciAtletico
    Ultimele 15 goluri marcate de Vicente Calderon le aparţin gazdelor. Ultimul adversar care a marcat pe stadionul lui Atletico a fost Kaka, în martie 2014
  • 31 | OcaziiAtletico
    Mandzukic a scăpat singur cu portarul, dar a fost blocat în ultimul moment de Wendell
  • 30 | Cartonaşe Galbene
    Gimenez este avertizat după ce a oprit un contraatac al oaspeţilor
  • 27 | Goluri
    GOOOOOL ATLETICO!!! GOOOOOL SUAREZ!!! Gazdele deschis scorul. Suarez şutează din prima, de la 20 de metri, mingea e deviată de Toprak şi îl păcăleşte pe Leno
  • 26 | Cartonaşe Galbene
    Spahic este avertizat după un fault făcut asupra lui Cani
  • 22 | Schimbări
    Moya se accidentează şi îi lasă locul în poartă lui Oblak
  • 21 | Faze meciAtletico
    Bayer Leverkusen nu a fost niciodată eliminată în Europa, după ce a câştigat prima manşă cu 1-0. S-a calificat în cele trei ediţii ale cupelor europene
  • 16 | OcaziiAtletico
    Son a primit o minge la 10 metri de poarta lui Moya, după un corner, dar şutul său a fost respins de Mandzukic
  • 14 | Faze meciAtletico
    Sub comanda lui Diego Simeone, Atletico a disputat 92 de meciuri pe "Vicente Calderon": a câştigat 43 la o diferenţă mai mare de un gol şi 14 cu 1-0
  • 10 | OcaziiAtletico

Bellarabi a pătruns central şi a şutat de la 20 de metri, dar mingea a fost respinsă în corner

• 7 | Faze meciAtletico
    Ultima dată când Atletico Madrid s-a calificat într-o fază eliminatorie din UCL, după ce a pierdut prima manşă, a fost în faţa unei echipe din Germania (Schalke 04)
  • 3 | Faze meciAtletico
    Bayer Leverkusen are cinci victorii în ultimele cinci meciuri disputate în toate competiţiile, cu un golaveraj de 11-0
Roger SchmidtBayer Leverkusen

VIDEO Atletico - Leverkusen 1-0. Spaniolii se califică în sferturile UCL, după loviturile de departajare

Atletico Madrid s-a calificat în sfeturile de finală ale UEFA Champions League, după ce a eliminat-o la loviturile de departajare pe Bayer Leverkusen.

Învinsă în Germania cu 1-0, campioana Spaniei a deschis scorul pe teren propriu în minutul 27, în urma unui şut deviat al lui Mario Suarez.

Atletico îşi putea dubla avantajul în minutul 31, însă Wendell l-a blocat în careu pe Mandzukic.

Gazdele au fost aproape de gol şi în minutul 70, atunci când Kieslsing a repins periculos mingea centrata de Koke.

Leno a avut avut probleme în minutul 80 la un şut trimis de Arda Turan, iar meciul a intrat în prelungiri, acolo unde fiecare echipă a avut şansa ei de a inscrie.

Mai întâi, Leno a respins şutul lui Raul Garcia, pentru ca apoi Rolfes să-şi încerce norocul cu o execuţie de la mare distanţă.

Calificarea s-a decis la loviturile de departajare. Atletico s-a impus cu 3-2, Torres înscriind penalty-ul decisiv, în timp ce Kiessling a semnat sentinţa germanilor, la ultima lovitură, când a trimis peste poartă.

Exclusiv A fost dat afară de la FCSB, s-a...

FOTBAL:FCSB-FC VOLUNTARI, SUPERLIGA SUPERBET (12.09.2022)

Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am...