Fluier final. Ceahlăul Piatra Neamț - Astra Giurgiu 0-2
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată 3 minute de prelungire
  • 90 | Goluri
    GOOOOL Astra! Alibec duce scorul la 0-2, după o pătrundere bună pe partea stângă și o combinație cu Takayuki
  • 88 | Faze meciCeahlăul

Reluare slabă de cap a lui Golubovic , la o ocazie în urma căreia nemțenii puteau egala

• 79 | Faze meciCeahlăul
    Alibec încearcă o execuție pretențioasă, de la mare distanță, dar șutul său interesant, cu efect, este prins cu lejeritate de Calancea
  • 77 | Schimbări
    Modificare și la Astra: iese Yazalde și intră Takayuki Seto
  • 77 | Faze meciCeahlăul
    Găman reia cu capul o centrare venită de la Laban, dar a trimis direct în brațele portarului nemțenilor
  • 76 | Schimbări
    Ultima schimbare la Ceahlăul: iese Garcia și intră Ntambue
  • 73 | OcaziiCeahlăul
    Încă o șansă mare de gol pentru gazde! Astra a pierdut mingea într-o zonă periculoasă, iar Ștefănescu a fost la un pas de egalare. Șutul trimis de la circa 20 de metri de noul intrat a trecut razant cu bara transversală a Astrei
  • 71 | OcaziiCeahlăul
    Ocazie pentru Ceahlăul! Golubovic a reluat frumos cu capul o centrare venită de pe dreapta, dar Silviu Lung junior a intervenit foarte bine și a păstrat avantajul giurgiuvenilor
  • 71 | Schimbări
    Încă o schimbare la Astra: iese William de Amorim și intră Gabriel Enache
  • 63 | Schimbări
    Schimbare la gazde: iese Chitoșcă și intră Jula
  • 61 | Goluri
    GOOOOL Astra! Yazalde deschide scorul cu o lovitură de cap din 6 metri, la capătul unei excelente centrări trimise de Mățel de pe dreapta. Mingea a lovit și bara, la colțul lung, înainte de a scutura plasa
  • 58 | Faze meciCeahlăul
    Alibec șutează pe jos, din afara careului, dar fără probleme pentru Calancea, care prinde cu siguranță
  • 57 | OcaziiCeahlăul
    Șansă de gol pentru Astra! Papp a reluat cu capul o centrare dintr-un corner de pe dreapta, dar mingea a trecut la numai câțiva centimetri de bara dreaptă a porții nemțene
  • 56 | Schimbări

Schimbare la Astra: iese Constantin Budescu și intră Alibec

• 55 | Faze meciCeahlăul
    O mulțime de cornere la poarta Astrei, care pare în corzi, în aceste momente. Nemțenii au avut câteva minute bune de presiune în careul giurgiuvenilor, care au reușit să depășească momentele grele
  • 53 | OcaziiCeahlăul
    Ocazie pentru Ceahlăul! Achim centrează de pe dreapta, pentru Golubovic, care îi luase fața lui Găman la colțul scurt, dar căpitanul nemțenilor nu a mai apucat să și sară, iar fundașul oaspeților a respins în corner
  • 51 | Faze meciCeahlăul
    Chitoșcă scapă pe dreapta, dar Mățel îl blochează cu un tackling excelent, respingând în corner
  • 50 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Gabriel Cânu
  • 46 | Faze meciCeahlăul
    Garcia pătrunde frumos pe dreapta și ajunge în careu, de unde întoarce în zona punctului de la 11 metri, dar apărătorii giurgiuveni sunt bine poziționați și nemțenii nu apucă să le pună probleme
  • 46 | Schimbări
    Schimbare la Ceahlăul: iese Popadiuc și intră Cătălin Ștefănescu
    Începutul reprizei secunde
  • 45 | Final repriza 1
    Pauză la Piatra Neamț, acolo unde Ceahlăul și Astra Giurgiu se află la egalitate, scor 0-0
  • 43 | Faze meci

Cele două echipe au mai înmuiat ritmul, pe acest final de repriză. Astra a mai avut o lovitură liberă de la distanță, la care Papp a faultat în atac, în timp ce gazdele încă nu au reușit să își creeze vreo ocazie mare de gol la poarta lui Silviu Lung junior

• 37 | Faze meciCeahlăul
    Chitoșcă intră în dribling în careul Astrei, după o lovitură de colț a Ceahlăului, dar zona este prea aglomerată pentru ca intenția lui să aibă succes
  • 34 | OcaziiCeahlăul
    Ocazie pentru Astra! Budescu a executat un corner de pe stânga, mingea a fost prelungită pe spate până la bara a doua, unde aștepta Yoda, însă șutul din vole trimis de acesta a trecuit cu mult peste poartă
  • 31 | Faze meci
    Nemțenii recuperează din posesie și încearcă să își croiască drum către poarta lui Silviu Lung junior, dar giurgiuvenii reușesc să fragmenteze jocul
  • 24 | Faze meciCeahlăul
    Astra ajunge din nou în careul Ceahlăului, prin același Yoda, care e strâns între trei fundași și pierde mingea, în cele din urmă
  • 20 | Faze meci
    Astra domină și încaercă să atace pozițional, în timp ce nemțenii par să adopte o tactică de așteptare, preferând pressing-ul agresiv și contraatacurile rapide
  • 16 | OcaziiCeahlăul
    Bară pentru Astra! Găman a reluat cu capul din 6 metri o centrare dintr-un corner de pe stânga, iar mingea a lovit în plin stâlpul stâng al porții nemțene. A revenit în teren, dar apărătorii Ceahlăului au reușit să o respingă
  • 10 | Faze meciCeahlăul
    De Amorim pătrunde în dribling în careul gazdelor și încearcă să întoarcă mingea, din apropierea liniei de fund, dar apărătorii adverși reușesc să respingă
  • 4 | Faze meciCeahlăul
    După două cornere consecutive la poarta Ceahlăului, pericolul s-a mutat în careul Astrei, la o lovitură de colț a nemțenilor, dar apărarea giurgiuveană reușește să îndepărteze balonul
  • 1 | OcaziiCeahlăul
    Ocazie imensă pentru Astra! Calancea a intervenit salvator la șutul lui Yoda, care scăpase singur cu el, apoi Cânu a respins din fața porții mingea trimisă de Yazalde printre picioarele portarului. Giurgiuvenii puteau deschide scorul încă din primul minut
    Începutul meciului dintre Ceahlăul Piatra Neamț și Astra Giurgiu, din etapa a 25-a a Ligii 1
Florin MarinAstra

VIDEO Ceahlăul - Astra 0-2. Yazalde și Alibec au adus punctele pentru giurgiuveni

Astra Giurgiu a câștigat cu 2-0 pe terenul Ceahlăului Piatra Neamț, în primul meci al zilei de duminică din etapa a 25-a a Ligii 1. Golurile principalei urmăritoare a liderului Steaua au fost marcate de Yazalde (61) și Alibec (90), ultimul aflat la prima reușită în tricoul giurgiuvenilor, de la împrumutul de la Internazionale Milano.

Încă din primul minut, Astra a arătat că a venit la Piatra Neamț după toate punctele. Yoda a fost blocat din situație de unu la unu cu portarul Calancea, apoi a venit șutul lui Yazalde, care-l depășise pe goalkeeper, dar a fost scos de Cânu din fața porții goale. Presiunea oaspeților a continuat, iar Găman a trimis în bară, cu o lovitură de cap după o centrare din corner (16). Yoda a trimis și el cu mult peste poartă, la o nouă fază fixă, în timp ce gazdele nu au reușit să amenințe serios poarta apărată duminică de Silviu Lung junior.

Nemțenii au fost mai periculoși în repriza secundă și au avut minute întregi de dominare în jumătatea giurgiuvenilor. Găman l-a blocat bine pe Golubovic, deși acesta îi luase fața (53), iar apărarea Astrei a scăpat cu bine și după mai multe cornere ale elevilor lui Costel Ilie. Papp a amenințat cu o lovitură de cap (57), înainte ca Yazalde să deschidă scorul din centrarea lui Mățel și să ajungă la 6 reușite în Liga 1 (61).

Cea mai mare ocazie a Ceahlăului a venit în minutul 71, la lovitura de cap a lui Golubovic, scoasă excelent de Silviu Lung junior, apoi a venit șutul puternic al lui Ștefănescu, trimis peste poartă (73). Denis Alibec - intrat în minutul 56, în locul lui Budescu - a închis tabela în minutul 90, după o frumoasă acțiune personală și o combinație frumoasă cu Takayuki Seto.

Grație acestui succes, Astra s-a apropiat la 5 puncte de liderul Steaua, cel puțin până luni, când roș-albaștrii vor primi vizita lui FC Botoșani, în Ghencea. Cu 53 de puncte (golaveraj 54-22), giurgiuvenii ocupă locul al doilea în clasamentul Ligii 1.

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de...

gigi becali

Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe...

adrian mutu

Exclusiv Gigi Becali a intrat în direct și a...

gigi

Video Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1...

FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (25.04,2024)

FOTBAL: Aston Villa - Chelsea, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Foto Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

wanda5

Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua

csa-steaua-fcsb

Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece

Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”