Comunicat dur al CSA Steaua! ”Nu puteți nega realitatea. Să ia măsuri cât se poate de rapid”
Gică Craioveanu a spus ce n-a moștenit Ianis Hagi de la tatăl său: ”N-are cum să o aibă”

SteauaSteaua
Joi, 2 octombrie, 3-1, Digi Sport 1
Dinamo Kiev Dinamo Kiev
Steaua Steaua
    Se fluieră finalul partidei! Steaua pierde primul meci în această ediție a grupelor UEL
  • 90+3 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE STEAUA! Chipciu trimite din bandă pentru Papp, acesta îl găsește în careu pe Rusescu, însă portarul gazdelor reușește să respingă cu piciorul
  • 90+2 | Cartonaşe Galbene
    Prepeliță este avertizat și el
    Tănase este avertizat
  • 90+2 | Goluri
    GOOOL DINAMO! O nouă acțiune superbă a gazdelor, Yarmolenko îl găsește pe nou-intratul Teodorczyk, care înscrie după ce îndeplinește o simplă formalitate
  • 90 | Schimbări
    Schimbare Dinamo: Iese Kravets, intră Teodorczyk
  • 89 | Goluri
    GOOOL STEAUA! Chipciu bate un corner, Keșeru întoarce spectaculos pentru Rusescu, care înscrie din fața porții, după o acțiune excelentă a românilor. FINAL PE MUCHIE DE CUȚIT LA KIEV!
  • 86 | Cartonaşe Galbene
    Rybalka este avertizat
  • 84 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE DINAMO! Vida întoarce pentru Kravets, Arlauskis respinge șutul acestuia, iar apoi Buyalskiy este pe fază, însă reia din careu mult peste poartă
  • 83 | Schimbări
    Schimbare Dinamo: Iese Lens, intră Kalitvintsev
  • 81 | Schimbări
    Schimbare Steaua: Iese Stanciu, intrat pe teren în repriza secundă, în locul său va juca Rusescu
  • 78 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE DINAMO! Belhanda șutează spectaculos din lovitură liberă, puțin pe lângă poarta apărată de Arlauskis
  • 77 | Cartonaşe Galbene
    Szukala se complică inutil și este avertizat după ce îl trage de tricou pe Kravets
  • 75 | Schimbări
    Schimbare Dinamo: Iese Sydorchuk, intră Buyalskiy
  • 73 | Faze meciDinamo Kiev
    Dinamo controlează clar ultima parte a acestui meci, pe fondul unor erori mari comise de steliști, care par marcați de al doilea gol primit
  • 66 | Goluri
    GOL DINAMO! Reușită spectaculoasă a gazdelor. Lens trimite pentru Yarmolenko pe partea opusă, acesta centrează apoi pentru Kravets, care înscrie pentru 2-0, după o fază în care apărarea Stelei nu a avut nicio reacție
  • 62 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE DINAMO! O nouă eroare defensivă a oaspeților, după un fault cerut de Sânmărtean la mijlocul terenului, Lens ajunge de această dată în poziție de finalizare, însă Arlauskis este din nou pe fază și respinge cu piciorul
  • 57 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE IMENSĂ STEAUA! Keșeru trimite din corner, balonul îl depășește pe Szukala, iar Varela nu ajunge la minge pentru a înscrie din fața porții
  • 57 | Schimbări
    Schimbare Steaua: Iese Iancu, intră Stanciu
  • 56 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE MARE DINAMO! Contraatac rapid al gazdelor, Lens îi trimite lui Danilo Silva, acesta pasează pentru Kravets, care șutează puțin pe lângă poartă din poziție foarte bună
  • 55 | Faze meciDinamo Kiev
    Formația din Kiev începe mai bine și partea secundă, însă Steaua se apără destul de exact și încearcă să surprindă pe contre
  • 49 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE DINAMO! Yarmolenko șutează excelent din afara careului, însă Arlauskis este pe fază și reușește să respingă de lângă bară un balon dificil
  • 48 | Faze meci
    INFO: Meciul de la Kiev este urmărit din tribune și de Mircea Lucescu, antrenorul lui Șahtior
    Începe repriza secundă
    Finalul primei reprize
  • 45 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE MARE STEAUA! Chipciu centrează în careu și Iancu trimite peste poartă printr-o lovitură de cap, după ce se desprinde din marcajul lui Vida
  • 43 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE STEAUA! Keșeru trimite peste poartă dintr-o lovitură liberă de la mare distanță
  • 41 | Goluri
    GOL DINAMO! Belhanda bate perfect o fază fixă, mingea lobată ajunge la Yarmolenko, care îl învinge apoi cu o execuție imparabilă pe Arlauskis, după o gafă colectivă în apărarea Stelei
  • 39 | Cartonaşe Galbene
    Papp este avertizat pentru un fault din spate la Belhanda. Primul cartonaș galben al meciului
  • 35 | Faze meciDinamo Kiev
    INFO: Dinamo Kiev este neînvinsă în campionat și în UEFA Europa League. A pierdut doar cu rivala Șahtior, în Supercupa Ucrainei
  • 30 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE MARE STEAUA! Keșeru îl vede excelent pe Chipciu și acesta trage periculos din careu, Rybka deviază balonul în bară și Steaua ratează poate cea mai mare ocazie a meciului de la Kiev
  • 26 | Faze meciDinamo Kiev
    Yarmolenko bate o lovitură liberă, Tănase deviază nefericit spre propria poartă, însă Arlauskis este atent și reține cu siguranță balonul
  • 19 | Faze meciDinamo Kiev
    Dinamo domină prima parte a meciului, iar formația din Kiev este periculoasă în special prin Yarmolenko și Lens, care pun mari probleme fundașilor steliști
  • 15 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE DINAMO! Danilo Silva trimite o diagonală superbă, Lens îl depășește cu ușurință pe Papp, iar apoi olandezul venit de la PSV trimite puțin pe lângă poartă, cu o execuție spre colțul lung
  • 12 | Faze meciDinamo Kiev
    Dinamo Kiev revine în ofensivă, însă Szukala este atent și respinge în corner printr-o lovitură de cap, după o fază fixă a lui Belhanda
  • 8 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE STEAUA! Replica roș-albaștrilor vine imediat și Sânmărtean trage periculos de la distanță, însă pe lângă poarta apărată de Rybka
  • 5 | OcaziiDinamo Kiev
    OCAZIE DINAMO! Lens centrează din banda stângă și Kravets reia în plasa laterală din careu, după ce îi ia fața lui Varela. Început mai bun al gazdelor
  • 2 | Faze meciDinamo Kiev
    DINAMO KIEV CERE PENALTY! Yarmolenko cade în careu după un duel cu Latovlevici, însă arbitrul lasă jocul să continue
    Începe meciul. În tribunele stadionului din Kiev sunt prezenți aproximativ 25.000 de spectatori
Costel GâlcăSteaua

VIDEO Dinamo Kiev - Steaua 3-1. Rusescu a înscris un gol frumos. Prim eșec în grupă

Prima deplasare a adus și primul eşec pentru Steaua în grupele UEFA Europa League. Dinamo Kiev a început tare şi a ratat prima ocazie încă din minutul 5 - Kravets a reluat puţin pe lângă poartă.

Steaua a replicat prin Alex Chipciu, al cărui şut deviat s-a dus în bară. A fost cea mai mare ocazie a roș-albaștrilor în prima repriză. Chiar înainte de pauză, Belhanda şi Yarmolenko au pus în practică perfect o schemă de la antrenamente şi ucrainenii au deschis scorul, după o fază în care apărarea Stelei a fost surprinsă total.

În repriza a doua, sub privirile lui Mircea Lucescu, Costel Gâlcă s-a agitat la marginea terenului, însă tot adversarii au marcat. Pe contraatac, balonul a circulat pe traseul Lens - Yarmolenko - Kravets, până în poarta lui Arlauskis.

Introdus în locul lui Stanciu, Raul Rusescu a redus din avantaj în minutul 89, după o fază spectaculoasă, însă a fost doar un foc de paie pentru campioana României, care nu a mai avut puterea să forțeze un rezultat de egalitate.

În prelungiri, rezerva Teodorczyk a semnat scorul final la o fază la care românii au reclamat un henţ, la doar 60 de secunde după ce intrase pe teren. Cu eşecul de la Kiev, echipa lui Gâlcă a pierdut şi primul loc în grupă, însă speră să termine măcar pe locul al doilea, care duce și el în primăvara Europa League.

Pentru Steaua urmează dubla cu portughezii de la Rio Ave, ÎN DIRECT la Digi Sport, în timp ce Dinamo Kiev o va întâlni pe Aalborg.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...