farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 0-0, ACUM, Digi Sport 1. Cu o victorie, trupa lui Hagi urcă pe locul 2

• 89 | OcaziiRapid București
    Pancu, excelent lansat în atac a șutat peste poartă, dar i s-a opus și Acka. În încercarea disperată de a respinge mingea, fotbalistul oltenilor l-a bruscat pe rapidist și gazdele au cerut penalty.
  • 86 | OcaziiRapid București
    OCAZIE RAPID. Sapina a reluat senzațional cu capul, dar și reflexul lui Bălgrădean, care a scos de sub transversală a fost pe măsură.
  • 85 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA CRAIOVA. A ieșit Mateiu, a intrat KAY
  • 84 | Cartonaşe Galbene
    FRĂSINESCU pentru un fault asupra lui Edu Oriol
  • 84 | Faze meciRapid București
    Pancu a executat o lovitură liberă, dar mult peste transversală.
  • 81 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA CRAIOVA. A ieșit Băluță, a intrat CÎRSTEA
    A DOUA SCHIMBARE LA RAPID. A ieșit Gecov, a intrat ALEXANDRU DAN
  • 78 | Cartonaşe Galbene
    JOSL pentru un fault asupra lui Rocha
  • 78 | OcaziiRapid București
    Daniel Pancu i-a dat o pasă lungă lui Niculae, incomodă însă, atacantul a agățat-o cu bocancul, după care a șutat de la marginea careului, dar Bălgrădean a fost atent.
  • 74 | Goluri
    GOOOOOL CSU CRAIOVA: 1-2, NUNO ROCHA. Acțiune rapidă de atac a oltenilor, Herghelegiu a pasat în centru și Rocha a finalizat din interioul careului
  • 72 | Goluri
    GOOOOOL CSU CRAIOVA: 1-1, MATEIU. Mijlocașul a finalizat cu un șut excepțional din afara careului, în dreapta lui Buchta
  • 71 | OcaziiRapid București
    OCAZIE CRAIOVA. Madson a șutat, de la aproximativ 30 de metri, cu toată opoziția lui Kikas, dar Buchta a plonjat și a respins.
  • 66 | Cartonaşe Galbene
    SAPINA pentru un fault la Nuno Rocha
  • 65 | OcaziiRapid București
    Cea mai importantă situație de gol a Rapidului din repriza a doua. Gecov i-a dat o pasă la întâlnire lui Pancu, care a reluat cu dreptul, dar prea slab pentru a-l învinge pe Bălgrădean
  • 63 | Faze meciRapid București
    Joan Oriol și-a încercat șansa cu un șut de la distanță, dar mingea a fost deviată în corner.
  • 62 | Faze meciRapid București
    Dumitraș a centrat de pe dreapta în careu spre Herghelegiu, dar Buchta a ieșit bine și a reținut.
  • 61 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA RAPID. A ieșit Rui Miguel, a intrat PANCU
  • 60 | Cartonaşe Galbene
    BAWAB pentru că l-a lovit cu mingea pe Josl, aflat la pământ
  • 56 | Faze meciRapid București
    Bawab i-a pasat foarte bine lui Băluță în careu, dar acesta a fost deposedat în ultima clipă de Cmovs și mingea a ieșit în corner.
  • 55 | Faze meciRapid București
    Fază prelungită de atac a giuleștenilor, frații Oriol au pasat bine între ei, mingea a ajuns apoi la Josl, care a încercat o lansare în careu spre Niculae, dar Bălgrădean a reținut.
    A început repriza a doua
    PRIMA SCHIMBARE CSU CRAIOVA. A ieșit Tîrnăcop, a intrat HERGHELEGIU
    PAUZĂ
  • 45 | Faze meciRapid București
    Mateiu a executat o lovitură liberă, dar prea tare, astfel că Nuno Rocha n-a mai putut retrimite în careu.
  • 35 | OcaziiRapid București
    Juan Oriol a executat cu stângul, din lovitură liberă, de la aproximativ 20 de metri, după un fault scos de Niculae, dar mingea a trecut peste transversală.
  • 31 | OcaziiRapid București
    OCAZIE RAPID. Daniel Niculae l-a driblat pe Dumitraș, în careul oltenilor, după care a șutat, dar Bălgrădean a respins. Faza a continuat, mingea a ajuns la Josl, care a șutat, dar pe lângă poartă.
  • 24 | OcaziiRapid București
    Gecov a primit o pasă în careu, a făcut un stop pe piept, după care a intervenit Frăsinescu, care l-a blocat. Bălgrădean a ieșit și a prins
  • 23 | Goluri
    GOOOOOL RAPID: 1-0, DANIEL NICULAE. Totul a plecat de la o gafă a lui Acka, Niculae a fost bine lansat, pe dreapta, după care a șutat la colțul lung.
  • 12 | OcaziiRapid București
    OCAZIE RAPID. Daniel Niculae i-a pasat foarte bine lui Rui Miguel, acesta din urmă a trimis la Edu Oriol, care a șutat la colțul lung, dar pe lângă poartă.
  • 9 | Faze meciRapid București
    Băluță i-a pasat în margine lui Madson, care a centrat în careu, dar Buchta a reținut fără emoții.
  • 6 | OcaziiRapid București
    OCAZIE CRAIOVA. Nuno Rocha a șutat din interiorul careului, pe lângă Cmovs, Buchta a respins în față, după care Tîrnăcop a reluat cu stângul, dar peste transversală.
  • 2 | Faze meciRapid București
    Daniel Niculae a reluat cu capul, din interiorul careului, după o centrare a lui Josl, de pe dreapta, dar mingea s-a dus pe lângă bara din dreapta porții lui Bălgrădean.
Sorin Cârțu și Emil SăndoiCS Universitatea Craiova

VIDEO Rapid - CSU Craiova 1-2. Giuleștenii au pierdut, deși au condus, și mai au șanse mici la salvare

Rapid a pierdut primul meci cu italianul Cristiano Bergodi pe bancă, în faţa celor de la CSU Craiova, și sezonul viitor al Ligii 1 pare în acest moment o Fata Morgana pentru giuleșteni, cu două etape înainte de finalul campionatului.

Oltenii puteau deschide scorul după şase minute, dar Buchta a respins în faţă şutul lui Nuno Rocha, după care Tîrnăcop a reluat peste. Şi rapidiştii au trecut pe lângă gol, prin Edu Oriol, după pasa lui Rui Miguel.

Giuleştenii au deschis până la urmă scorul în minutul 23. Acka a alunecat în momentul pasei, Rui Miguel a interceptat şi i-a trimis lui Daniel Niculae, care a finalizat cu un șut elegant la colțul lung, reamintindu-le fanilor de golgheterul de altădată. Gecov putea dubla avantajul gazdelor peste un minut, însă Vătăjelu a intervenit in extremis. Bălgrădean s-a opus apoi la şutul lui Niculae, iar Rapid avea la pauză avantaj minim.

Repriza a doua s-a dovedit a fi una de coșmar pentru rapidiști. Elevii lui Cristiano Bergodi au cedat deliberat inițiativa, i-au lăsat pe olteni să atace în speranța că vor puncta decisiv pe contraatac. Numai că fotbalul, în general, ține cu cei curajoși iar duminică seară aceștia au fost juveții, care în numai două minute au stins pentru a doua oară lumina în Giulești. De data aceasta la figurat. La propriu a stins-o parțial furtuna, care s-a abătut ca un semn rău asupra Giuleștiului, cu 30 de minute înainte de start.

Copilul rebel al Brașovului, Alexandru Mateiu, i-a trezit din letargie pe fanii oltenilor prezenți la meci, și i-a readus bucuria pe față lui Sorin Cârțu, extrem de nervos până în acel moment, cu un șut care l-a lăsat fără replică pe Buchta (74). Lovitura de grație a dat-o Nuno Rocha (77), când încă giuleștenii își reproșau greșelile de la primul gol, din pasa lui Herghelegiu, mutare inspirată a staff-ului din Bănie.

Și uite cum, în numai două minute, Rapid s-a trezit că este condusă și că pierde printre degete un meci pe care-l controlase în prima parte. Impulsionați de un public entuziast, giuleștenii au trecut iar la atac, dar Niculae și Sapina nu l-au putut surprinde cu ceva pe Bălgrădean.

Minutele pe final s-au scurs cu viteza luminii și cele trei puncte s-au cuibărit în tolba oltenilor. Cu perspectiva retrogradării tot mai clară pe retină, giuleștenii au răbufnit imediat cum Istvan Kovacs a fluierat finalul și s-au luat la harță cu adversarii. A ieșit o încăierare la mijlocul terenului, care n-a degenerat din fericire.

Aproape de miezul nopții s-a stins de tot lumina în Giulești, dar rapidiștii mai cred într-un miracol, care să se înfăptuiască pe final de campionat. Nu de alta, dar parcă Liga 1 va fi mai săracă fără spiritul Rapidului.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Video Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4...

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu...

Rodri a ”distrus-o” pe Real Madrid...

Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1...

FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)

• 20:30 Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
  • 21:15 LIVE Digi Sport Special
  • 21:30 Etapa 5 Superliga: Farul Constanta-CFR Cluj
  • 22:30 LIVE Digi Sport Special
  • 23:45 LIVE Super Avancronica
  • 20:30 Etapa 5 Superliga: FCSB-Rapid
  • 21:30 Etapa 5 Superliga: FCSB-Rapid