AC Milan vs AC Monza - Serie A 2023/24 - 17/12/2023 Tommaso Pobega of AC Milan (2L) injured seen with Mike Maignan of AC
Milan, gata să-și vândă cele două vedete! Prețul: 200.000.000€
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Napoli, gata să-l transfere pe Philip Otele! Ce plan au italienii cu ”perla” CFR-ului
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

Penalty-uri
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
Gol din Penalty
  • 90+4 | Final repriza 2
    Final de meci. Roma a ajuns la a opta victorie!
  • 90+1 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Mehdi Benatia
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată patru minute de prelungire
  • 85 | Faze meciAS Roma
    Deși joacă în inferioritate numerică, napoletanii au inițiativa, pe acest final de meci. Elevii lui Benitez nu reușesc, însă, să își creeze și noi ocazii la poarta lui De Sanctis, în condițiile în care gazdele se apără exact
  • 82 | Schimbări
    Ultima modificare și la oaspeți: iese Inler și intră Dzemaili
  • 81 | Schimbări
    Ultima schimbare la Roma: iese Florenzi și intră Marquinho
  • 80 | Faze meciAS Roma
    Inler șutează din afara careului, dar pe direcția portarului De Sanctis, care prinde cu siguranță
  • 74 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben și pentru Pjanic
  • 73 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Inler
  • 71 | Gol din Penalty
    GOOOOL AS Roma! Miralem Pjanic transformă lovitura de la 11 metri cu un șut pe sus, în forță și duce scorul la 2-0
  • 70 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Eliminare la Napoli! Cannavaro încasează al doilea cartonaș galben și este eliminat
  • 70 | Penalty-uriAS Roma
    Penalty pentru AS Roma! Boriello cade, în duel cu Paolo Cannavaro, iar arbitrul Orsato arată puntul cu var
  • 68 | Schimbări
    Schimbare la Napoli: iese Goran Pandev și intră Gonzalo Higuain
  • 68 | OcaziiAS Roma
    Romanii ajung periculos în careul advers, Maicon centrează pe jos, în șase metri, dar apărătorii resping înalt din piciorul lui Boriello, iar Reina revine și prinde cu siguranță
  • 60 | OcaziiAS Roma
    Încă o bară pentru Napoli! Hamsik a pătruns cu mingea la picior și a tras cu stângul, din marginea careului, dar mingea a lovit bara dreaptă, aproape de încheietură, înainte de a ieșit în aut de poartă. De Sanctis era din nou pe minge
  • 58 | OcaziiAS Roma
    De Rossi trimite cu puțin pe lângă poartă, din interiorul careului, nereușind să fructifice o centrare dintr-un corner de pe dreapta
  • 58 | Schimbări
    Schimbare la Roma: iese Gervinho și intră Ljajic
  • 49 | OcaziiAS Roma
    Bară pentru Napoli! Inler trimite un trasor superb din afara careului, dar balonul șterge stâpul drept și iese în aut de poartă. De Sanctis era pe minge
    Începutul reprizei secunde
  • 45+5 | Final repriza 1
    Pauză pe Stadio Olimpico, acolo unde AS Roma conduce cu 1-0 la pauza meciului cu Napoli
  • 45+4 | Goluri
    GOOOOL AS Roma! Pjanic a deschis scorul cu un șut frumos, dintr-o lovitură liberă de la circa 20 de metri, care l-a învins pe Reina. Napoli e condusă pentru prima dată în acest sezon!
  • 45+3 | Cartonaşe Galbene
    Paolo Cannavaro încasează un cartonaș galben, pentru un fault comis în marginea propriului careu, asupra lui Gervinho
  • 45+1 | Faze meci
    De la margine se arată trei minute de prelungire
  • 45 | Schimbări
    Schimbare și la Napoli: iese Britos - accidentat - și intră Paolo Cannavaro
  • 45 | OcaziiAS Roma
    Bară pentru Napoli! Insigne primește în spatele apărătorilor echipei gazdă, rezistă unui atac la care se putea da penalty, continuă și șutează pe lângă portarul De Sanctis, însă mingea lovește stâlpul stâng și iese în aut de poartă
  • 44 | OcaziiAS Roma
    Strootman șutează periculos, din afara careului, la doar câțiva centimetri peste poartă
  • 43 | Faze meciAS Roma
    Gervinho pătrunde în careu prin stânga și cade de lângă Albiol, dar arbitrul lasă jocul să continue
  • 41 | OcaziiAS Roma

Florenzi șutează cu puțin pe lângă poartă, din interiorul careului

• 35 | OcaziiAS Roma
    Ocazie imensă pentru Napoli! Insigne îi pasează excelent lui Pandev, care scapă singur cu portarul, dar Morgan de Sanctis atenuează forța șutului, apoi De Rossi respinge mingea din fața porții goale, din drumul către gol
  • 33 | Schimbări
    Prima schimbare a partidei este efectuată de Rudi Garcia, antrenorul Romei: iese Francesco Totti - accidentat - și intră Marco Boriello. Noul căpitan este Daniele De Rossi
  • 29 | Faze meciAS Roma
    Francesco Totti primește îngrijiri medicale pe marginea tereului, acuzând o accidentare la coapsa dreaptă. Căpitanului gazdelor i se aplică o fașă elastică pe zona respectivă, dar nu mai poate continua
  • 25 | Faze meci
    Spiritele se încing, iar jucătorii celor două echipe se împing la centrul terenului. Jocul e oprit circa un minut, dar se reia fără să apară alte incidente
  • 25 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Goran Pandev, după un cot aplicat unui adversar, într-un duel la mijlocul terenului
  • 22 | Faze meciAS Roma
    Pjanic șutează peste poartă, din colțul stâng al careuluui napoletan
  • 16 | OcaziiAS Roma
    Ocazie imensă de gol pentru Roma! Gervinho a primit în stânga careului, după o fază superbă construită de Totti și Pjanic, dar șutul său a trecut peste poarta lui Reina
  • 15 | OcaziiAS Roma
    Lovitură bună de cap a lui Daniele De Rossi, însă mingea trimisă de acesta s-a dus pe centrul porții, iar Reina a reținut cu siguranță de acolo
  • 8 | Faze meciAS Roma
    Romanii au inițiativa în acest început de joc, menținând posesia în jumătatea de teren a napoletanilor, însă ocaziile întârzie să apară
  • 4 | Faze meciAS Roma
    Callejon este lansat pe contraatac, dar preia lung și mingea iese în aut de poartă
Rafael BenitezNapoli

VIDEO Roma - Napoli 2-0. Capitolinii câștigă Derby del Sole cu dubla lui Pjanic și rămân lideri în Serie A

Sub ochii lui Diego Armando Maradona, Napoli și-a încheiat seria excelentă din acest început de sezon. Echipa lui Rafael Benitez a suferit prima înfrângere, 2-0 pe terenul liderului AS Roma, care a ajuns la a opta victorie în tot atâtea etape disputate în campionat și și-a îmbunătățit propriul record.

Ambele goluri au fost marcate de Miralem Pjanic (45+4, 71 - pen.).

Gazdele au dominat autoritar începutul de meci, dar prima ocazie importantă a venit după un sfert de oră, la șutul lui Gervinho, găsit excelent în marginea careului de Pjanic. Căpitanul roman Francesco Totti a ieșit accidentat, după o jumătate de oră, iar schimbarea cu Boriello s-a dovedit a fi extrem de importantă. Pandev a avut una dintre cele mai mari ocazii ale primei reprize, singur cu portarul, dar De Sanctis și De Rossi l-au blocat excelent, menținând rezultatul de egalitate. În minutul 45, după un șut al lui Strootman peste poartă, Napoli a lovit bara pentru prima dată, la șansa imensă de gol a lui Insigne. În al treilea minut de prelungiri, Cannavaro - intrat în locul accidentatului Britos, în minutul 45 - a comis un fault în marginea careului și a primit primul cartonaș galben. În absența lui Totti, Pjanic a executat și a plasat mingea excelent, aproape de vinclu, învingându-l pe Reina și ducând Roma în avantaj la pauză.

La patru minute de la reluare, Napoli a trimis a doua oară mingea în bară, la șutul lui Inler, din afara careului. După o ratare a lui De Rossi (58), Hamsik a trimis mingea la încheietura barelor (60), dar tot romanii aveau să marcheze. Cannavaro l-a faultat pe Boriello în careu (70), a încasat al doilea galben și a fost eliminat, iar Pjanic a transformat cu siguranță, realizând dubla și stabilind scorul final de 2-0 (71).

Napoletanii au încheiat jocul în atac, dar nu au mai reușit să își creeze ocazii la poarta lui De Sanctis, portarul care a bifat 147 de meciuri în Serie A în tricoul lor, din 2009 până în 2013.

AS Roma ajunge, astfel, la victoria cu numărul 31 în cele 69 de dueluri cu Napoli de pe teren propriu disputate în prima ligă italiană. A fost cel de-al cincilea meci consecutiv pe care capitolinii l-au încheiat fără gol primit, pentru prima dată în ultimul deceniu.

Giallorossi au bifat al nouălea meci la rând în campionat în care marchează de cel puțin două ori și și-au îmbunătățit recordul clubului. Totodată, l-au egalat pe cel al lui Udinese, care data din 2009. De partea cealaltă, Napoli a întrerupt o serie de 17 jocuri consecutive cu gol marcat în Serie A, cea mai lungă din ultimii 38 de ani pentru vicecampioana din sezonul trecut.

AS Roma rămâne lider solitar în Serie A, distanțându-se la cinci puncte de Juventus, care are un meci mai puțin, dar și de Napoli, pe care a învins-o vineri seară.

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de...

gigi becali

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan...

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat...

FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023

Video Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan...

• Mutua Madrid Open 2024 - Day 1

TENIS: Jaqueline Cristian - Barbora Krejcikova, 16:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

MEDIA: Liga Digi Sport, 17:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• fotbal club logo

MEDIA: Fotbal Club, 19:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)

FOTBAL: Dinamo - Voluntari, 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Real Sociedad - Real Madrid, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Foto A venit reacția soțului, după ce o jurnalistă celebră s-ar fi sărutat cu alt bărbat în fața a 20.000 de oameni

48

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat cu sufletul la gură de toți fanii FCSB-ului

”Va juca în Liga Campionilor”. Gigi Becali a făcut anunțul și trebuie să scoată aproape 500.000 € din buzunar