Exclusiv ”Merită Ianis Hagi să fie la EURO?” Ce răspuns a oferit Anghel Iordănescu
Ianis Hagi, cerut titular la echipa națională: ”E singurul care poate face diferența”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Irlanda de NordIrlanda de Nord
14.11.2014 (0-0 la pauză)
România România
Irlanda de Nord Irlanda de Nord
    Fluier final. România - Irlanda de Nord 2-0. Victorie la primul meci al lui Anghel Iordănescu în noul mandat!
  • 90+3 | Faze meciRomânia
    Norwood șutează puternic din afara careului, însă peste poartă
  • 90 | Faze meci
    De la margine se arată 4 minute de prelungire
  • 85 | Faze meciRomânia
    După marcarea celui de-al doilea gol, România a redus turația motoarelor, dar nici nu le permite nord-irlandezilor să se apropie periculos de poarta lui Tătărușanu. Lafferty a primit în careu, dar a fost imediat înconjurat de 5 tricolori. În rest, românii păstrază posesia și nu le lasă deloc spații adversarilor
  • 80 | Schimbări
    Ultima schimbare la România: iese Torje și intră Hoban
  • 79 | Goluri
    GOOOOL România! Paul Papp realizează dubla, cu o lovitură de cap din centrarea lui Sânmărtean. Doiarul naționalei noastre a apărut foarte bine la bara a doua și a reluat imparabil pentru portarul nord-irlandez
  • 79 | Schimbări
    A doua schimbare la Irlanda de Nord: iese Evans și intră McKay
  • 77 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Maxim, după un fault din spate asupra lui Brunt
  • 74 | Goluri
    GOOOOL România! Paul Papp deschide scorul pentru naționala noastră cu un șut năprasnic cu stângul, din prima, din zona punctului de la 11 metri, la capătul unei centrări a lui Raț, de pe stânga. Fundașul dreapta a apărut excelent la finalizare, din spatele apărătorilor adverși, marcând primul gol din noul mandat al lui Anghel Iordănescu
  • 69 | Faze meciRomânia
    Posesie bună a României în această seară și din nou momente de presiune în preajma careului nord-irlandez, dar apărarea lui Michael O'Neill rezistă excelent
  • 64 | Faze meciRomânia
    Tătărușanu este atent și prinde un șut al lui Lafferty trimis pe direcția sa
  • 64 | Schimbări
    Schimbare la Irlanda de Nord: iese McGinn și intră Clingan
  • 62 | Faze meciRomânia
    România cere un penalty, pentru o intrare a apărătorillor echipei oaspete asupra lui Sânmărtean, în careul nord-irlandez
  • 58 | Schimbări
    Schimbare la România: iese Cristian Tănase - accidentat - și intră Alexandru Maxim
  • 58 | OcaziiRomânia
    Șansă de gol pentru România! Papp a centrat de pe dreapta, Keșeru a atacat excelent mingea, luându-i fața adversarului direct și a trimis cu capul, dar cu puțin pe lângă poartă
  • 52 | OcaziiRomânia
    Ocazie imensă pentru România! Răzvan Raț a fost deschis ideal de Keșeru în careu, cu o pasă pe jos, printre apărătorii nord-irlandezi, dar căpitanului României nu i-a ieșit scărița peste portarul Roy Carroll
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Lafferty, din cauza unei lovituri aplicate lui Dragoș Grigore, într-un duel aerian
  • 48 | Faze meci
    Ciocnire între McAuley și Raț, în careul României. Cei doi fundași s-au dat cap în cap, dar pot continua meciul, după câteva secunde petrecute pe gazon
  • 47 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaș galben pentru Pintilii, după un fault comis asupra lui Lafferty, la 40 de metri de poarta noastră
    Prima schimbare a meciului este efectuată de România, încă de la pauză: iese Bogdan Stancu și intră Claudiu Keșeru
    Începutul reprizei secunde
    Pauză la București, acolo unde România și Irlanda de Nord se află la egalitate, scor 0-0
  • 45 | Cartonaşe Galbene
    Primul cartonaș galben al meciului este încasat de McLaughlin
  • 45 | OcaziiRomânia
    Ocazie pentru Irlanda de Nord! Lafferty a pătruns pe stânga, a intrat în careu și a șutat pe jos, din unghi, chiar la rădăcina barei, dar Tătărușanu a fost atent și a reușit să scoată în corner
  • 42 | Faze meciRomânia
    Nord-irlandezii cer lovitură de la 11 metri, la o intervenție în careu a lui Raț asupra unui jucător al oaspeților, dar arbitrul Eriksson lasă jocul să continue
  • 40 | Faze meciRomânia
    Apărarea adversă a respins până la circa 25 de metri o minge centrată de Sânmărtean de pe dreapta, dintr-o lovitură liberă. Raț a fost bine plasat și a urmărit respingerea, șutând din prima, cu stângul, dar fără să prindă spațiul porții
  • 39 | Faze meciRomânia
    Șut din vole trimis de McGinn de la 20 de metri, zonă centrală, dar șutul nu i-a ieșit așa cum și-ar fi dorit și mingea a trecut cu mult alături
  • 38 | Faze meciRomânia
    Șut trimis de Tănase de la peste 30 de metri, însă pe direcția portarului Carroll, care a prins cu siguranță
  • 32 | OcaziiRomânia
    Ratare incredibilă a României! Lucian Sâmărtean a luat pe cont propriu o fază încă de la mijlocul terenului, a pătruns superb prin toată apărarea adversă și, ajuns față în față cu portarul, a pasat la 4 metri, pentru Bogdan Stancu. Nouarul echipei noastre a ratat complet șutul și a irosit cea mai mare ocazie de gol a partidei
  • 28 | Faze meciRomânia
    România păstrează posesia, dar de câteva momente pasele nu mai au aceeași acuratețe. A avut și Irlanda de Nord un prim corner la poarta noastră. 3-1 este raportul loviturilor de la colț în acest moment, în favoarea echipei noastre
  • 23 | Faze meciRomânia
    Momente de presiune în preajma careului nord-irlandez, cu centrări de pe ambele flancuri și acțiuni amenințătoare către poartă, dar apărarea adversă continuă să reziste
  • 18 | OcaziiRomânia
    Ratare de zile mari pentru România! Alexandru Chipciu a șutat în bara transversală din centrarea lui Tănase, mingea a revenit în teren, de unde tot șeptarul echipei noastre a reluat cu capul, fără destul avânt și direct în brațele portarului Roy Carroll. Imensă șansă de gol pentru România
  • 16 | OcaziiRomânia
    Ocazie și pentru Irlanda de Nord! La capătul unui contraatac foarte rapid, Brunt a trimis cu puțin pe lângă poartă, cu un șut din unghi, din interiorul careului
  • 15 | OcaziiRomânia
    Ocazie pentru România! Vlad Chiricheș trimite primul șut pe poarta Irlandei de Nord, cu o foarfecă frumoasă, din interiorul careului, după o centrare din corner respinsă prea slab de apărătorii oaspeților. Portarul Carroll a prins în doi timpi
  • 12 | Faze meciRomânia
    România domină jocul în acest început de meci, iar nord-irlandezii sunt deja cantonați în propria jumătate de teren, preocupați să închidă culoarele către poarta lui Carroll. Sânmărtean este coordonatorul de joc al tricolorilor și încearcă des să pătrundă pe centru, dar adversarii se apără bine,  deocamdată
  • 8 | Faze meciRomânia
    Sânmărtean centrează în careu de pe dreapta, dar Stancu și Chipciu nu au reușit să preia cu fața spre poartă. În cele din urmă, balonul a plecat către flancul stâng, dar Tănase nu a putut prelua și l-a scăpat în spatele liniei de fund
  • 5 | Faze meciRomânia
    Ciocnire între Chipciu și portarul nord-irlandezilor, în careul oaspeților. Șeptarul nostru a reacționat energic, reproșând gestul goalkeeper-ului advers, care a încercat să accentueze lovitura și să insinueze că a fost lovit de mijlocașul nostru. Ambii scapă fără avertisment, mingea le aparține britanicilor, după ce arbitrul de margine a indicat și offside la Chipciu
  • 1 | Faze meciRomânia
    România începe bine și aduce mingea în careul echipei oaspete încă din primul minut, dar apărarea nord-irlandeză reușește să respingă centrarea lui Chiricheș, de pe partea dreaptă
    Fluier de start al meciului dintre România și Irlanda de Nord, din etapa a 4-a a preliminariilor pentru Campionatul European din 2016. Este ultimul joc oficial din acest an pentru prima noastră reprezentativă, care va mai juca peste 4 zile un amical contra Danemarcei
Michael O'NeillIrlanda de Nord

VIDEO România - Irlanda de Nord 2-0. Prima dublă din cariera lui Papp îi urcă pe tricolori pe locul 1 în grupă

România iernează pe primul loc în Grupa F a preliminariilor pentru Campionatul European din 2016, grație victoriei din ultimul meci oficial al anului, 2-0 cu Irlanda de Nord. Ambele goluri ale tricolorilor au fost marcate de fundașul Paul Papp, care a reușit prima sa "dublă" din carieră.

Jocul naționalei a amintit de cel reușit în fața Ungariei în prima repriză. La primul meci cu noul staff tehnic, România a menținut o posesie impecabilă - 60-40 % - și a avut mereu inițiativa. După un sfert de oră de joc, Vlad Chiricheș (integralist în ziua în care a împlinit 25 de ani) a dat tonul ocaziilor la poarta lui Carroll, cu o foarfecă de efect, dar care s-a dus pe direcția goalkeeper-ului advers. Peste un minut, Brunt a amenințat și el pentru nord-irlandezi, dar șutul său din unghi a trecut la o palmă de bară.

Chipciu a trimis în transversală și a ratat încă o ocazie mare în decurs de numai câteva secunde, după o centrare a lui Tănase care l-a găsit liber la 11 metri (18). Cea mai mare ratare a serii pe Arena Națională i-a aparținut lui Bogdan Stancu. În minutul 32, Sânmărtean a pătruns superb în careu, înșirând apărarea britanică, apoi a decis să îi paseze în fața porții atacantului care semnase ambele goluri din Finlanda. Nouarul de vineri seară s-a încurcat inexplicabil în minge la 4 metri de linia porții și a căzut pe gazon, fără a reuși o reluare care ar fi echivalat, cel mai probabil, cu deschiderea scorului.

Pe final de repriză, oaspeții au cerut o lovitură de la 11 metri, pentru o intrare a lui Raț asupra lui McLaughlin, dar arbitrul Eriksson a lăsat jocul să continue (42), iar primele 45 de minute s-au încheiat cu ocazia lui Lafferty, care l-a încercat pe Tătărușanu cu un șut la colțul scurt, dar portarul Fiorentinei a respins în corner de la rădăcina barei (45).

Răzvan Raț a ratat prima ocazie mare a reprizei secunde, trimițând în pieptul lui Roy Carroll dintr-o poziție excelentă, în care fusese găsit cu o pasă genială de Claudiu Keșeru - intrat la pauză. A cerut și România un penalty, la un fault al lui McGivern asupra lui Sânmărtean, dar centralul suedez a trecut din nou cu vederea (VIDEO și DETALII AICI).

Golul a venit în minutul 74, la o fază care promitea mai puțin decât cele dinainte. Raț a centrat de pe stânga, nord-irlandezii nu au putut respinge, iar mingea a ajuns în zona punctului de la 11 metri, unde a apărut surprinzător fundașul dreapta Paul Papp, care a lovit-o năprasnic cu stângul, catapultând-o aproape de vinclul porții lui Carroll, rămas fără vreo reacție. Apărătorul împrumutat de Chievo la Steaua a punctat și pentru 2-0, 5 minute mai târziu, când, apărut din nou la bara a doua, a transformat în gol centrarea lui Lucian Sânmărtean, care a jucat al 10-lea său meci la prima reprezentativă.

Au fost primele două goluri ale lui Papp în tricoul echipei naționale și prima dublă din întreaga carieră, care semnează o victorie în ultimul meci oficial al României în anul 2014. Fundașul stelist a declarat, la finalul meciului, că instinctul l-a ajutat să marcheze vineri seară (VIDEO și DETALII AICI).

Grație acestui succes obținut în etapa a 4-a a preliminariilor Campionatului European din 2016, echipa noastră națională adună 10 puncte și devine lider în Grupa F, unde va păstra primul loc cel puțin până la anul.

Aceasta a fost victoria cu numărul 50 pentru Anghel Iordănescu în funcția de selecționer al echipei naționale a României.

În celelalte două meciuri ale serii în Grupei F, Ungaria a câștigat cu 1-0 în fața Finlandei (REZUMATUL VIDEO și DETALII AICI), în timp ce la Atena s-a înregistrat cea mai mare surpriză a etapei: Grecia a pierdut cu 0-1 pe teren propriu, în fața reprezentativei Insulelor Feroe (REZUMATUL VIDEO și DETALII AICI).