Penalty-uri
  • 90+3 | Final repriza 2
    FINAL
  • 90+1 | Goluri
    GOOOOOL SPANIA: 5-1, PEDRO. Faza a plecat de la David Silva, care l-a deschis bine în careu pe mijlocașul Barcelonei, care, mai apoi, a finalizat cu o scăriță de efect. Înainte de a intra în plasă, mingea a lovit ușor și transversala.
  • 89 | Faze meciSpania
    Același Trajikovski și-a mai încercat o dată norocul, de data aceasta cu un șut de la distanță, dar acesta n-a avut intensitate și Casillas n-a avut probleme în a reține, chiar dacă a prins în doi timpi.
  • 85 | OcaziiSpania
    OCAZIE MACEDONIA. Trajikovski a intrat în careu, printre fundașii spaniolilor, după care a șutat la poartă, Casillas a respins cu un ultim reflex, cu piciorul, după care Albiol a îndepărtat pericolul și a acordat corner.
  • 83 | Cartonaşe Galbene
    FABREGAS
  • 79 | Ocazii
    OCAZIE MACEDONIA. Ibraimi a șutu foarte bine, de la marginea careului, dar Casillas, cu o intervenție de zile mari, a scos mingea de sub transversală.
  • 77 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE SPANIA. A ieșit Koke, a intrat MUNIR
  • 75 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE MACEDONIA. A ieșit Abdurahimi, a intrat VELKOSKI
  • 68 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE SPANIA. A ieșit Ramos, a intrat BARTRA.
  • 67 | OcaziiSpania
    FAZA ȘI OCAZIA PENTRU SPANIA. De data aceata, Pedro a fost aproape de a marca, dar șutul acestuia s-a scurs pe lângă bara din dreapta porții macedonenilor.
  • 66 | OcaziiSpania
    Fază de contraatac a macedonenilor. Abdurahimi a plecat într-o cursă solitară, niciun spaniol nu l-a putut bloca, a intrat în careu și a tras, dar mijlocașul în vârstă de 24 de ani n-a mai avut forță, astfel că Iker Casillas, atent, a reținut.
  • 63 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE MACEDONIA. A ieșit Spirovski, a intrat RADESKI
  • 60 | OcaziiSpania
    David Silva a expediat un șut de la marginea careului mare, dar mingea a trecut milimetric de bara din dreapta porții lui Pacovski, care n-a avut nicio replică.
  • 58 | OcaziiSpania
    BARĂ SPANIA! Jordi Alba a centrat de pe stânga după care Fabregas a reluat din cădere, dar mingea a lovit transversala și a ieșit în aut de poartă.
  • 57 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE SPANIA. A ieșit Alcacer, a intrat ISCO
  • 50 | Goluri

GOOOOOL SPANIA: 4-1, DAVID SILVA. Mijlocașul a marcat cu un șut din interiorul careului, la colțul lung, după o pasă de la Jordi Alba.

• 47 | OcaziiSpania
    OCAZIE MARE MACEDONIA. Jahovic a scăpat singur cu Casillas, dar portarul Realului a respins în corner. Apoi, Casillas a mai avut o intervenție bună și la lovitura de colț, atunci când a boxat din interiorul careului.
  • 46 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE MACEDONIA. A ieșit Alilovski, a intrat DEMIRI
  • 45+3 | Final repriza 1
    PAUZĂ
  • 45+3 | Goluri

GOOOOOL SPANIA: 3-1, BUSQUETS. Același Alcacer a pasat cu capul pe spate, undeva la marginea careului de 16 metri și mijlocașul Barcelonei a marcat cu un șut la colțul scurt. Este primul gol al lui Busquets la prima reprezentativă pentru care a adunat 70 de selecții.

• 45+1 | OcaziiSpania
    OCAZIE MARE SPANIA. Mingea a ajuns cu șansă la Alcacer, dar atacantul Valenciei a tras peste poartă
  • 45 | OcaziiSpania
    RATARE ULUITOARE SPANIA. Alcacer i-a pasat cu capul pe spate lui David Silva, acesta s-a trezit singur cu portarul macedonenilor, dar a tras în acesta.
  • 36 | Cartonaşe Galbene
    KOKE pentru un fault la Ristovski
  • 35 | OcaziiSpania
    Fabregas i-a pasat bine lui DJordi Alba în careu, fundașul a înaintat în careu, după care a șutat, dar Pacovski a respins iar incredibil.
  • 35 | Faze meciSpania
    Alcacer a ajuns în situație bună de a marca
  • 32 | OcaziiSpania

MARE OCAZIE SPANIA. Pedro a recuperat o minge la mijlocul terenului, după care a pornit într-o cursă solitară, mai ales că a profitat de spațiile mari din apărare, după care în cros a șutat, dar Pacovski a respins cu un ultim efort. Mingea a trecut la doar câțiva centimetri de bara din stânga porții.

• 29 | Gol din Penalty
    GOOOOOL MACEDONIA: 2-1, IBRAIMI. Mijlocașul macedonenilor a transformat cu siguranță de la punctul cu var.
  • 28 | Penalty-uriSpania
    PENALTY MACEDONIA. Trajkovski a fost faultat în careu de Juanfran și este penalty pentru Macedonia
  • 25 | Cartonaşe Galbene
    ABDURAHIMI a primit un cartonaș galben
  • 18 | Goluri

GOOOOOL SPANIA: 2-0, ALCACER. Fază de toată frumusețea a ibericilor, mingea a ajuns la Juanfran, care a recentrat în careu de unde atacantul Valenciei a îndeplinit o simplă formalitate

• 16 | Gol din Penalty

GOOOOOL SPANIA: 1-0, RAMOS. Fundașul a transformat fără emoții lovitura de la 11 metri

• 15 | Cartonaşe Galbene
    RISTOVSKI pentru proteste
  • 14 | Penalty-uriSpania
    PENALTY SPANIA. David Silva a fost faultat de Mojsov în careu
  • 12 | Faze meciSpania
    David Silva a executat o lovitură liberă, a centrat în careu spre Ramos, dar jucătorul Realului a ratat întâlnirea cu mingea.
  • 9 | OcaziiSpania

Mingea a ajuns cu șansă la Fabregas, care a căutat colțul lung, cu un șut din interiorul careului, dar mingea a trecut foarte puțin de bara din stânga porții macedonenilor.

• 5 | Ocazii
    Ibraimi a executat o lovitură liberă din afara careului, foarte bine, și Casillas a respins de sub transversală în corner.
  • 3 | Faze meciSpania
    Pedro a ajuns în situație de 1 contra 1 cu Pacovski, portarul macedonean a prins, dar s-a fluierat ofsaid.
  • 1 | Faze meciSpania
    David Silva i-a pasat în careu lui Alcacer, acesta a încercat o pasă în lateral la Pedro, dar s-a acordat corner.
    A început partida. Lovitura de start le-a aparținut ibericilor.
Bosko GjurovskiMacedonia

VIDEO Spania - Macedonia 5-1. ”La Roja” lui Del Bosque și-a recăpătat pofta de gol

Spania s-a impus clar în primul meci din preliminariile Euro 2016! Campioana europeană a învins cu 5-1 pe Macedonia într-o partidă în care au debutat doi jucători în selecționata lui Del Bosque: Bartra și Munir. David Silva a fost omul meciului: a marcat un gol, a scos un penalty și a dat o pasă decisivă!

Spania a câștigat clar duelul cu Macedonia din prima etapă a calificărilor pentru Euro 2016. Marea favorită a Grupei C a deschis scorul în minutul 15, după un penalty scos de David Silva și transformat de Sergio Ramos.

Golul doi al ibericilor a fost unul superb, dovadă că tiki-taka n-a murit. Pe traseul FabregasJuanfranAlcacer a venit golul din minutul 17. Vârful Valenciei nu putea rata șansa de a înscrie pentru prima oară în tricoul ibericilor și de a-i demonstra astfel lui Del Bosque că merită să facă parte din prima reprezentativă a Spaniei. Era deja 2-0 și se credea că gazdele vor defila la debutul în preliminariile pentru Euro 2016.

N-a fost așa, cel puțin doar pentru câteva minute. Macedonia a redus din diferență în minutul 28 la fel cum primise primul gol al serii, adică din penalty. Juanfran l-a faultat pe Trajkovski, iar Ibraimi l-a învins pe Casillas de la 11 metri.

Golul i-a ambiționat pe spanioli, care au încheiat în forță prima repriză. Busquets a fost cel care a majorat diferența și care, astfel, a fost nevoit să aștepte 70 de meciuri la națională pentru a bifa și prima reușită

Campioana europeană și-a continuat recitalul în partea secundă. David Silva a marcat pentru 4-1 cu un șut la colțul lung în minutul 50, după ce cu puțin timp înainte macedonenii au ratat șansa de a se reapropia la două goluri de urmăritori.

În prelungiri, echipa lui Del Bosque a stabilit scorul final: Pedro a marcat un gol superb după o combinație cu David Silva și astfel Spania s-a impus cu 5-1 în fața Macedoniei, al doilea succes din ultimele cinci partide disputate.

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de...

gigi becali

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan...

Gigi Becali

Florinel Coman a făcut anunțul așteptat...

FCSB v FC Nordsjaelland - UEFA Europa Conference League, Bucharest, Romania - 10 Aug 2023

Video Sepsi - FCSB 2-2. Gafa lui Ștefan...

• Mutua Madrid Open 2024 - Day 1

TENIS: Jaqueline Cristian - Barbora Krejcikova, 16:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

MEDIA: Liga Digi Sport, 17:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• fotbal club logo

MEDIA: Fotbal Club, 19:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)

FOTBAL: Dinamo - Voluntari, 20:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1

• FOTBAL: Real Sociedad - Real Madrid, 22:00, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Foto Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

wanda5

Exclusiv A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua

csa-steaua-fcsb

Exclusiv ”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”

gigi becali

Exclusiv Gigi Becali i-a decis soarta lui Ștefan Târnovanu, după gafa din meciul cu Sepsi: ”Cum să ieși așa? Ai doi metri”