Comunicat dur al CSA Steaua! ”Nu puteți nega realitatea. Să ia măsuri cât se poate de rapid”
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită

Dinamo KievDinamo Kiev
11 decembrie 2014
Steaua Steaua
Dinamo Kiev Dinamo Kiev
    Final de meci pe Arena Naţională. Steaua a pierdut meciul cu Dinamo Kiev, scor 0-2, şi ratează prezenţa în primăvara europeană pentru al doilea sezon la rând.
  • 90+3 | Goluri
    GOL pentru Dinamo Kiev! Lens duce scorul la 2-0, olandezul înscriind în poarta goală, după o ieşire neinspirată a lui Arlauskis.
  • 87 | OcaziiSteaua
    Contraatac superb al lui Dinamo Kiev, dar Arlauskis a reuşit să salveze şutul lui Yarmolenko.
  • 81 | Cartonaşe Galbene
    Burda a primit şi el un cartonaş galben.
  • 81 | Schimbări
    Ultima schimbare la Dinamo Kiev. Buyalskiy a intrat în locul lui Belhanda.
  • 80 | Faze meciSteaua
    GOOOOOOL, 2-0 pentru Rio Ave! Dar victoria portughezilor este insuficientă, în condiţiile în care Steaua nu reuşeşte să întoarcă rezultatul.
  • 79 | Schimbări
    A doua schimbare la oaspeţi. Mbokani l-a înlocuit pe Kravets.
  • 78 | Schimbări
    Ultima modificare efectuată de Gâlcă. Latovlevici a intrat în locul lui Filip.
    A doua schimbare la Steaua. A ieşit Tănase şi a intrat Adi Popa.
  • 74 | OcaziiSteaua
    O nouă şansă tratată superficial de Chipciu. Şeptarul stelist, găsit foarte bine de Cristi Tănase în careu, a întârziat şutul şi a fost blocat.
  • 71 | Goluri
    GOL pentru Dinamo Kiev! Yarmolenko a păcălit pasul la offside al steliştilor şi a înscris simplu din centrul careului.
  • 64 | Schimbări
    Prima modificare şi la oaspeţi. Veloso i-a lăsat locul lui Sydorchuk.
  • 61 | Schimbări
    Prima schimbare la Steaua. Rusescu a intrat în locul lui Bourceanu.
  • 59 | OcaziiSteaua
    Şansă uriaşă pentru Steaua. Keşeru a tras de la distanţă, Shovkovskiy a respins în faţă, dar Chipciu a trimis pe lângă poarta goală. Şeptarul stelist a dat dovadă de egoism, Cristi Tănase aflându-se într-o poziţie mai bună.
  • 58 | Faze meciSteaua
    GOOOL pentru Rio Ave! Portughezii conduc cu 1-0, un rezultat excelent pentru Steaua.
  • 55 | Faze meciSteaua
    Steaua putea primi un penalty, la un henţ comis în careu de Khacheridi, după o centrare din lovitură liberă a lui Sânmărtean.
  • 52 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Miguel Veloso.
    Pauză pe Arena Naţională. Steaua şi Dinamo Kiev sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză în care ambele echipe au ratat ocazii importante de a marca.
  • 45+1 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Papp.
  • 45 | OcaziiSteaua
    Shovkovskiy a intervenit providenţial în faţa lui Keşeru, la cea mai mare ocazie a Stelei din prima repriză.
  • 43 | OcaziiSteaua
    Replica ucrainenilor a fost imediată. Yarmolenko a fost găsit demarcat într-o poziţie excelentă, dar Arlauskis a reuşit să prindă.
  • 42 | OcaziiSteaua
    Fază lucrată excelent de Tănase, care a pasa foarte mine pentru Sânmărtean, la marginea careului. Şutului acestuia din urmă a fost însă insuficient de bine plasat, iar Shovkovskiy a reţinut.
  • 40 | Faze meciSteaua
    Cristi Tănase a încercat un şut de la distanţă, dar mingea a trecut mult pe lângă poartă.
  • 35 | Faze meci
    După un început de meci intens, jocul s-a liniştit. În cealaltă partidă a grupei, în Portugalia, Rio Ave şi Aalborg sunt de asemenea la egalitate, scor 0-0.
  • 26 | Cartonaşe Galbene
    Dragovic a primit un cartonaş galben, după ce a comis un henţ.
  • 20 | OcaziiSteaua
    Emoţii mari pentru Steaua. Kravets a fost aproape să înscrie pentru Dinamo Kiev. Atacantul oaspeţilor a venit fără marcaj şi a trimis cu capul pe lângă, după o centrare foarte bună a lui Lens.
  • 16 | OcaziiSteaua
    Shovkovskiy s-a remarcat încă o dată, de această dată la şutul lui Cristi Tănase, pe care portarul ucrainean l-a reţinut în doi timpi.
  • 15 | OcaziiSteaua
    Din nou Sânmărtean în rolul servantului. Mijlocaşul stelist a centrat perfect dintr-o lovitură liberă, dar mingea trimisă cu capul de Varela a fost reţinută uşor de Shovkovskiy.
  • 12 | OcaziiSteaua
    O nouă oportunitate uriaşă pentru Steaua. Sânmărtean l-a lansat superb pe Chipciu, dar şeptarul roşalbaştrilor a tras slab, iar Shovkovskiy.
  • 11 | OcaziiSteaua
    Şansă mare pentru oaspeţi. Kravets a fost lansat excelent de Yarmolenko, a păcălit pasul la offside al apărării steliste, dar a tras în plasa laterală.
  • 4 | OcaziiSteaua
    Szukala a avut prima mare ocazie a meciului. Sânmărtean a centrat excelent din corner, iar fundaşul polonez a trimis cu capul, puţin pe lângă poartă.
Serghei RebrovDinamo Kiev

VIDEO Steaua - Dinamo Kiev 0-2. Calificare ratată!

Steaua a ratat calificarea în primăvara europeană pentru al doilea sezon la rând, după ce a pierdut meciul de pe teren propriu cu Dinamo Kiev, scor 0-2, din ultima etapă a grupei J din UEFA Europa League.

Campioana României nu a reuşit să câştige în faţa echipei care a terminat pe primul loc în grupă, astfel că eşecul lui Aalborg în Portugalia, 0-2 cu Rio Ave, nu a mai contat.

Obligată să învingă pentru a putea spera la calificare, trupa lui Costel Gâlcă a începutu avântat, ratând patru ocazii importante în primele 20 de minute ale meciului. Pe rând, Szukala, Chipciu, Varela şi Tănase au irosit şanse bune de a deschide scorul.

Elanul steliştilor le-a oferit însă oaspeţilor spaţii pentru contraatacuri periculoase, aşa cum au arătat cele două oportunităţi irosite de Kravets.

După o perioadă liniştită, jocul s-a aprins din nou înainte de pauză. În ultimele trei minute ale primei reprize, Steaua a ratat două ocazii mari, prin Sânmărtean şi Keşeru, ultimul fiind blocat de Shovkovskiy cu un reflex providenţial. La cealaltă poartă, Arlauskis a reuşit să reţină în faţa lui Yarmolenko, venit fără marcaj la o centrare ideală a lui Lens.

La 10 minute de la reluare, roş-albaştrii puteau primi un penalty, la un henţ în careu al lui Khacheridi, însă arbitrul a lăsat jocul să continue. Aproape imediat a venit vestea deschiderii scorului în Portugalia. Galvanizaţi de anunţul de pe stadion, elevii lui Gâlcă s-au aruncat spre poarta oaspeţilor. Chipciu a fost însă egoist şi a ratat după ce Shovkovskiy a respins un şut de la distanţă al lui Keşeru, şeptarul stelist furându-i practic mingea lui Tănase, aflat într-o poziţie mult mai bună.

A fost ultimul moment important pentru Steaua. În minutul 71, Yarmolenko a păcălit pasul la offside al apărării roş-albastre şi a deschis scorul cu o execuţie simplă din interiorul careului. Rio Ave s-a desprins apoi la 2-0, dar Steaua nu a mai fost capabilă să forţeze pe final.

În minutul 87, Yarmolenko putea face dubla, la capătul unui contraatac de manual, dar Arlauskis a reuşit să apere. Nu a mai putut interveni însă în al treilea minut de prelungiri, când Lens a stabilit rezultatul final, după ce l-a driblat şi pe portarul lituanian.

Dinamo Kiev s-a impus cu 2-0 şi a încheiat grupa cu 15 puncte, în timp ce Steaua a rămas pe 3, cu doar 7 puncte.

Video Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi...

bocciu

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano