altai
Dramatic! Cum s-a încheiat primul meci jucat de Al-Tai după plecarea lui Reghecampf
273859253_1112845386201310_6694059511194005723_n
"Chiar și Mutu îi spunea așa!" Anamaria Prodan scoate la iveală lucruri greu de digerat pentru Laurențiu Reghecampf
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)

• 87 | Goluri
    GOOOOOL STEAUA: 1-1, TATU. Brazilianul a marcat din șase metri, la colțul scurt, din pasa lui Popa.
  • 86 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE BASEL. A ieșit Die, a intrat AJETI
  • 84 | Faze meci

Kapetanos a fost lansat în adâncime, dar Sommer a ajuns primul la minge și a respins.

• 82 | Ocazii
    Bourceanu a profitat de o gafă a fundașilor elvețieni și a încercat să egaleze cu un șut la colțul lung, dar a ratat ținta.
  • 79 | Cartonaşe Galbene
    Szukala a primit un cartonaș galben
  • 75 | Schimbări
    A DOUA SCHIMBARE LA BASEL. A ieșit Streller, a intrat ELNENY
  • 74 | Ocazii
    OCAZIE MARE STEAUA. Tatu, de la 11 metri, a tras peste poartă, din centrarea lui Popa.
  • 70 | Faze meci
    Kapetanos a ratat uluitor din doar câțiva metri, din pasa lui Tănase, dar grecul a fost surprins în ofsaid.
  • 68 | Schimbări
    PRIMA SCHIMBARE LA BASEL. A ieșit Safari, accidentat, a intrat XHAKA.
  • 65 | Cartonaşe Galbene
    Georgievski a văzut cartonașul galben
  • 63 | Faze meci
    Frei a tras din voleu, dar pe lângă
  • 60 | Ocazii
    Stocker a tras din unghi și mingea s-a dus puțin pe lângă poarta lui Tătărușanu.
  • 59 | Ocazii
    Latovlevici a vrut să-și spele păcatele, dar a tras pe lângă poartă
  • 59 | Schimbări
    ULTIMA SCHIMBARE LA STEAUA. A ieșit Pintilii, accidentat, a intrat FILIP.
  • 49 | Goluri
    GOOOL BASEL: 0-1, DIAZ. Mijlocașul a marcat superb cu un șut din afara careului, la vinclu, după ce a profitat de o eroare a lui Latovlevici, care i-a pasat direct!
  • 47 | Faze meci
    Steaua a început în forță și repriza a doua. Stanciu a centrat în care, dar Sommer a prins.
    A început repriza a doua
    PRIMA SCHIMBARE LA STEAUA. A ieșit Piovaccari, a intrat KAPETANOS.
    PAUZĂ
  • 44 | Faze meciSteaua
    Elvețienii au presat, dar Szukala a respins cu ceafa și mingea a ieșit în corner.
  • 40 | Ocazii
    ȘANSĂ MARE STEAUA. Șutul lui Stocker, deviat de Szukala, a lovit transversala porții lui Tătărușanu, după care a revenit în teren la Bourceanu, care a evitat pericolul.
  • 39 | Faze meci
    Szukala a reluat cu capul, de undeva de la 11 metri, din pasa lui Bourceanu din corner, dar Sommer a prins.
  • 37 | Ocazii
    Latovlevici a executat o lovitură liberă directă, de la marginea careului, lateral dreapta, dar mingea a trecut la doar câțiva centimetri de stâlpul din stânga lui Sommer.
  • 36 | Ocazii
    OPORTUNITATE DE GOL STEAUA. Tănase a tras de pe stânga, dar Sommer a respins în lateral
  • 33 | Faze meci
    Tănase n-a ajuns la centrarea lui Georgievski, astfel că mingea a fost prinsă de Sommer
  • 30 | Ocazii
    OCAZIE MARE BASEL. Elvețienii au făcut șah-mat flancul drept al apărării noastre dar Safari a tras în plasa laterală.
  • 27 | Ocazii
    Tănase a tras, din partea dreaptă, de la marginea careului, dar Sommer a prins.
  • 24 | Faze meci
    Steliștii au recuperat excelent mingea, Stanciu a plecat frontal, dar a întârziat pasa spre Piovaccari și a fost deposedat.
  • 22 | Cartonaşe Galbene
    Voser a primit un cartonaș galben
  • 20 | Faze meci
    Stanciu a executat lovitura liberă direct la poartă, dar Sommer a prins.
  • 19 | Cartonaşe Galbene
    Schar a primit un cartonaș galben ca urmare a unui fault comis asupra lui Tănase.
  • 18 | Ocazii
    OCAZIE MARE STEAUA. Stanciu a primit o minge la marginea careului și a tras, dar mingea s-a dus peste poartă
  • 12 | Ocazii
    ALTĂ INTERVENȚIE MAGICĂ A LUI TĂTĂRUȘANU. Portarul a scos cu piciorul un alt gol ca și făcut, după ce a șutat Streller.
    OCAZIE ULUITOARE BASEL. Georgievski a scos cu capul, de sub transversală, un gol ca și făcut. Ivanov a fost cel care reluase cu capul
  • 10 | Ocazii
    Streller, bine lansat în atac, a scăpat singur și a tras, dar fără emoții pentru Tătărușanu
  • 7 | Faze meci
    Același Stanciu a încercat, în două rînduri, să tragă la poartă, dar a fost blocat.
  • 6 | Faze meci
    Stanciu a înaintat foarte bine, în margine, dar a fost faultat. Lovitura liberă, destul de periculoasă, a rămas fără niciun rezultat.
  • 3 | Faze meci
    Piovaccari, lansat în adâncime, a forțat interceptarea unei mingi, dar Voser i-a pasat cu capul lui Sommer
  • 1 | Ocazii
    Start fulminant de meci pentru Steaua. Stanciu a creat panică în careu, mingea a ajuns la Latovlevici, care a tras, dar mingea a fost deviată în corner.
    A început partida. Lovitura de start le-a aprținut steliștilor.

VIDEO Steaua - FC Basel 1-1. Noroc cu Tatu! Calificarea se va juca în Elveția

Steaua a fost salvată de rezerva Tatu în meciul cu Basel! Brazilianul a egalat în minutul 88 şi i-a adus trupei lui Reghecampf primul punct în grupele UEFA Champions League. Calificarea în primăvara europeană se va juca în returul din Elveția, de pe 6 noiembrie.

Abia în etapa a treia, Steaua a reuşit primul gol şi primul punct în grupele UEFA Champions League. Cu aproape 25.000 de fani în tribune, campioana a tremurat la prima ocazie a lui Basel - revenit în primul 11, Georgievski a salvat de pe linia porții lovitura de cap a lui Ivanov. Imediat după acea fază, Tătărușanu a avut un reflex salvator și scorul a rămas egal, 0-0.

Replica gazdelor a venit la şutul lui Tănase, respins excelent de Sommer. Pe finalul primei părţi, Szukala a deviat nefericit şutul lui Stocker şi transversala s-a opus golului. Steaua n-a mai scăpat, însă, în debutul reprizei secunde, când Latovlevici a pasat la adversarul Streller, în centru, iar Diaz a trimis fără speranţă pentru Tătăruşanu. Elvețienii s-au retras în defensivă după golul marcat și asta i-a costat.

Lato a încercat să-şi spele păcatele de la gol, dar şutul său l-a lovit pe Kapetanos. La o fază anterioară, același Latovlevici a avut golul de 1-1 în bocanc, dar a șutat foarte slab cu dreptul, paralel cu poarta, dintr-o poziție ideală. Salvarea a venit cu două minute înainte de final, grație inspirației lui Reghecampf: Adi Popa a centrat de pe dreapta şi rezerva Tatu a egalat cu un șut care a "catapultat" mingea la colțul scurt, sub bară.

Reghecampf a mutat rapid, la pauză, când la scos de pe teren pe inexistentul Piovaccari, forțând cu Kapetanos. Grecul a presat bine defensiva adversă, nu a avut ocazii de gol, dar are meritul de a fi luptat pentru multe baloane pierdute. Tatu a intrat în minutul 55, în locul lui Nicușor Stanciu, iar ultima schimbare făcută de Steaua, în minutul 59, a fost una post pe post: Filip pentru Pintilii.

Au primit cartonașe galbene Georgievski (66), Szukala (79), respectiv Schar (19) și Voser (23), pentru echipa lui Murat Yakin. Cei mai buni jucători ai campioanei României au fost Cristi Tănase și Adrian Popa, la capitolul "dezamăgiri" putând fi notat numele lui Latovlevici.