Luni, 26 octombrie, ora 20:30
FC Viitorul FC Viitorul
FC Botoșani FC Botoșani
Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Final de meci la Ovidiu! Viitorul s-a impus cu 3-1 şi s-a apropiat la un singur punct de liderul Astra Giurgiu.
  • 89 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOL, 3-1 Viitorul! Florin Cernat închide practic meciul, cu un şut din interiorul careului, la capătul unei superbe acţiuni colective a gazdelor.
  • 87 | Goluri
    GOOOOOOOOOL FC Botoşani, 2-1! Oapeţii reuşesc să reducă din diferenţă, în inferioritate numerică. Dan Roman a marcat ca un vârf veritabil, după o centrare foarte bună a lui Vaşvari.
  • 81 | Schimbări
    Ultima modificare la gazde. Răzvan Marin a intrat în locul lui Aganovic.
  • 80 | Schimbări
    Schimbare la FC Botoşani. Patache a intrat în locul lui Hadnagy.
  • 75 | Schimbări
    O nouă modificare la Viitorul. Florin Cernat i-a luat locul lui Chiţu.
  • 73 | Cartonaşe Roşii (al doilea cartonaş galben)
    Dimitrov a protestat şi a primit al doilea galben în aceeaşi fază. Fundaşul dreapta al moldovenilor a fost eliminat.
  • 73 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Dimitrov, după un fault la Tănase.
  • 61 | Schimbări
    Schimbare la Viitorul. Bănel Nicoliţă a intrat în locul lui Ianis Hagi.
    Schimbare la FC Botoşani. A ieşit Fulop şi a intrat Batin.
  • 60 | Faze meciFC Viitorul
    Cordoş a reluat cu capul după un corner, dar mingea a trecut peste poartă.
  • 55 | Faze meciFC Viitorul
    Cabrera a tras bine de la marginea careului, dar mingea a ocolit vinclul porţii lui Rîmniceanu.
  • 53 | OcaziiFC Viitorul
    Ocazie Botoşani! O centrare greşită a lui Acsinte a fost la un pas de a se transforma într-un gol spectaculos, dar Rîmniceanu a fost atent şi a respins.
  • 51 | Cartonaşe Galbene
    Gartonaş galben pentru Chiţu.
  • 47 | Goluri
    GOOOOOOOOOOOL, 2-0 Viitorul! Aurelian Chiţu a dublat avantajul gazdelor, trimiţând în poartă din apropiere. Iniţial, Boli a tras în bară, după o lovitură liberă de pe partea stângă şi mai multe devieri nefericite ale fundaşilor adverşi.
    Pauză la Ovidiu! Viitorul conduce cu 1-0, după o primă repriză echilibrată.
  • 44 | Goluri
    GOOOOOOOOOOL, 1-0 Viitorul! Benzar deschis scorul, după ce a executat senzaţional o lovitură liberă de la circa 20 de metri, la care Iliev nu a avut replică.
  • 41 | Schimbări
    Schimbare la oaspeţi. Dan Roman a intrat în locul lui Martinus.
  • 36 | OcaziiFC Viitorul
    Ocazie Viitorul! Şut foarte bun de la distanţă al lui Cristi Ganea, dar Iliev a avut un reflex extraordinar şi a respins în corner.
  • 22 | Faze meciFC Viitorul
    Fulop îşi asumă din nou responsabilitatea de a trage la poartă. Mingea trimisă de jucătorul oaspeţilor a prins şi de această dată spaţiul porţii, însă Râmniceanu a prins fără emoţii.
  • 16 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Mitrea, care a oprit prin fault un contraatac al oaspeţilor.
  • 15 | Cartonaşe Galbene
    Cartonaş galben pentru Martinus.
  • 8 | Faze meciFC Viitorul
    Fulop a trimis pe poartă din interiorul careului, dar şutul său a fost slab, iar Rîmniceanu a prins fără probleme.
Cristian PustaiFC Botoșani

VIDEO Viitorul - FC Botoșani 3-1. Echipa lui Gică Hagi, la un punct de liderul Astra

Viitorul a câştigat fără probleme partida cu FC Botoşani, ultima din etapa a 15-a. După 3-1 pe teren propriu cu formaţia antrenată de Cristi Pustai, echipa lui Gică Hagi a revenit pe locul 2 în Liga 1, la un punct în spatele liderului Astra.

Prima ocazie cu adevărat importantă a meciului a venit abia în minutul 36. Cristi Ganea a tras de la distanţă, însă Iliev a respins în corner cu un reflex senzaţional.

Portarul oaspeţilor nu a mai avut însă replică la şutul din lovitură liberă al lui Benzar, care a deschis scorul cu un minut înainte de pauză.

Gazdele au ieşit la fel de motivate de la vestiare, iar Chiţu a dublat avantajul Viitorului, după o fază în care Boli trimisese în bară din apropiere.

Replica botoşănenilor a venit în minutul 73. Axinte a vrut să centreze, dar mingea s-a dus spre poartă, de unde a fost scoasă de portarul Viitorului.

Oaspeţii au terminat partida în zece, după ce Dimitrov a fost eliminat, în urma unie faze în care a primit două cartonaşe galbene, însă nu au cedat. Roman a redus din diferenţă cu trei minute înainte de final, după centrarea lui Vaşvari.

Speranţele formatiei din Botosani pentru un egal s-au năruit în minutul 89, când Cernat a finalizat o acţiune frumoasă a echipei lui Gică Hagi.

Botoşaniul are ocazia să-şi ia revanşa în curând. Viitorul - FC Botoşani se joacă şi în optimile Cupei României, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, joi, de la ora 18:00.

Video Ucraina - Islanda 2-1 / Polonia și...

Berlin, Deutschland, 06.03.2024: Bundesinnenministerium: 100-Tage-Countdown-Event zur Fußball-Europameisterschaft 2024:

Horațiu Moldovan i-a transmis un mesaj...

Atletico de Madrid v Real Betis, La Liga EA Sports Football, Civitas Metropolitano Stadium, Madrid, Spain - 3 March 2024

Video Ianis Hagi a marcat contra Columbiei și...

FOTBAL:COLUMBIA-ROMANIA, AMICAL (26.03.2024)

Edi Iordănescu a spus de ce l-a scos pe...

MEDIA: Digi Sport Special, ora 21:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Foto "Femeia asta e o legendă". Ce gest a făcut Collins către români, după ce la Miami s-a auzit doar "Hai, Sorana!"

collins

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid

Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30

Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului

profimedia-0859843479

România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano