Foto E una dintre cele mai frumoase sportive din România și a devenit campioană. ”A plâns ore în șir”
articol scris de Digi Sport06.04.2024, 21:08
România are o nouă campioană.
![alexandra predescu1](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDQl/MkYwNiUyRjE5NDY2MzVfMTk0NjYzNV9h/bGV4YW5kcmEtcHJlZGVzY3UxLmpwZyZ3/PTEwNjAmaD02MzYmaGFzaD0xNzA0YzVl/MmQzYzZiMDkzZTU3ZDE2NzA0MjBjYWQ2MQ==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Alexandra Predescu, campioana națională individuală la spadă
Galerie Foto
Alexandra Predescu (24 de ani), legitimată la CSA Steaua a câștigat sâmbătă titlul de campioană naţională individuală la spadă, după ce a învins-o în finală pe Bianca Benea (CSM Oradea) cu 15-6, sâmbătă, la Satu Mare.
Pe treapta a treia a podiumului s-au clasat Greta Vereş (CSA Steaua) şi Ana Tomşa (CS Satu Mare). În semifinale, Predescu a trecut cu 11-10 de Vereş, iar Benea a învins-o pe Tomşa cu 15-7.
La întreceri au luat parte 45 de spadasine de la 11 cluburi. Duminică este programată proba feminină de spadă pe echipe.
”A venit o fată slăbă și a zis că vrea să facă scrimă”
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Născută pe 15 septembrie 1999 în București, Alexandra Predescu a început scrima la vârsta de nouă ani, sub îndrumarea antrenoarei Alina Ciuculescu, la clubul Stesial din Capitală.
”În octombrie 2008 a venit la sală o fetiță slabă, împreună cu mămica ei și a zis că vrea să facă scrimă. La primul antrenament am dezamăgit-o, deoarece am făcut pregătire fizică”, a povestit Alina Ciuculescu, completată de Predescu: ”Voiam să fac mișcare, să îmi consum energia”.
Deși inițial, a lucrat cu floreta, antrenoarea i-a pus în mână și spada. ”A considerat că mă va duce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a mai precizat Alexandra, conform sportrevolution.ro.
Acomodarea a durat o perioadă, dar rezultatele aveau să se vadă. În iunie 2010, Alexandra Prodescu a participat la prima competiție majoră: campionatele naționale de copii. S-a clasat pe locul 6 la floretă U11, dar la spadă nu a intrat în finala de 8. ”A plâns ore în șir, dar eu am simțit că aveam o sportivă de viitor”, a mai spus antrenoarea..
Etichete: alexandra predescu , alexandra predescu scrima , alina ciuculescu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...