”A murit duminică dimineață! Sâmbătă seară era ok!” Cum s-au scurs ultimele clipe din viața lui Ilie Balaci
21.10.2018, 12:23Întreaga Oltenie, dar și întreaga Românie fotbalistică este în doliu după ce Ilie Balaci s-a stins fulgerător din viață la doar 62 de ani, în urma unui atac cerebral. Totul s-a întâmplat rapid duminică dimineață, fără ca cineva să mai poată schimba ceva. Alexandru Boc, unul dintre prietenii ”Minunei Blonde”, a povestit cum s-a întâmplat tragedia, după ce a pus cap la cap informațiile pe care le-a cules imediat cum a primit terifianta veste.
![Ilie Balaci a murit](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYxMCUyRjIxJTJGOTk0MzExXzk5NDMx/MV82NDZ4NDA0LmpwZyZ3PTEwNjAmaD02/MzYmaGFzaD1jODVkYzJiYzI0ZWFiMzM4NzRiYzQzYmEzYTNiYTEyMw==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
”M-a sunat un prieten mai devreme, care plângea în hohote la telefon. Nici n-am înțeles ce mi-a spus inițial. M-a întrebat, mergi la Craiova? I-am spus, nu pentru că sunt la Oradea. Dacă eram la București, m-ar fi luat Argăseală și nu cred că era ok să fiu văzut pe stadion în loja Stelei. Și pe urmă a continuat, dar tu nu ai auzit? Ce să aud, am replicat eu. Păi, a murit Ilie! Hai, mă, lasă glumele proaste. Nu nu, a murit Ilie Balaci! A murit la ora 09:20. Apoi, am mai dat niște telefoane pentru că nu credeam.
Am aflat că venise în Craiova, aseară, special pentru meciul cu Steaua. S-a întâlnit cu mai mulți prieteni sâmbătă seară și totul a fost ok. Dimineață s-a trezit, s-a simțit rău, a dat telefon la soția unui prieten, care este medic, a trimis salvarea, dar din păcate nu s-a mai putut face nimic”, a spus Boc, într-o intervenție telefonică ÎN DIRECT, găzduită de emisiunea ”Digi Sport Matinal”.
Ilie Balaci, resuscitat o oră și jumătate!
Sandu Boc a rămas șocat de veste, mai ales că știa faptul că Ilie Balaci era sănătos. ”Ilie a debutat cu mine la Craiova! Chiar am câștigat primul campionat împreună. Este ceva groaznic pentru mine! Era un băiat deosebit. Culmea e că făcea mișcare, un om care se respecta, care ducea o viață sportivă, dar nu credeam că se poate întâmpla așa ceva!”, a mai spus Alexandru Boc, la Digi Sport.
Conform unor informații furnizate de către reprezentanții Poliției din Craiova, în jurul orei 09:40, a fost anunțat apelul la 112. Imediat la locuința de familie a fotbalistului s-a deplasat un echipaj cu medic de la SAJ Dolj, care a găsit victima în stop cardio-respirator. Ulterior, s-a luat decizia de a mai trimite în sprijin la caz încă în echipaj SMURD cu medic. După executarea timp de mai multe zeci de minute a manevrelor de resuscitare (conform protocolului medical) a fost declarat decesul fotbalistului.
CITEŞTE ŞI:
- ”A murit duminică la 09:20!” Cum s-au scurs, cu viteza luminii, ultimele clipe din viața lui Ilie Balaci
- Poate ultima poză cu Ilie Balaci în viață. “Era cu unul dintre cei mai buni prieteni din Craiova”
- ”Parcă suntem blestemați!”. Cârțu a izbucnit în lacrimi, în direct, după decesul lui Ilie Balaci
Etichete: a murit ilie balaci , ilie balaci deces , ilie balci resuscitat , ilie balaci disparitie
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...