"Deşi pare incredibil, am încheiat!" Procesul "sărutului forțat" e gata. Ce susține un expert în citit pe buze
articol scris de Digi Sport15.02.2025, 13:14
Procesul fostului preşedinte al Federaţiei Spaniole de Fotbal (RFEF), Luis Rubiales, care este acuzat că a sărutat-o fără acord pe gură pe Jenni Hermoso, după finala Cupei Mondiale din 2023, iar apoi a exercitat presiuni pentru a pune capăt scandalului, s-a încheiat, iar judecătorul a rămas în deliberare.

Champions League: Rapid - CSM București, sâmbătă, 19:00, DGS 1
Preliminarii CM 2026: Cehia - Insulele Feroe, sâmbătă, 21:45, DGS 1
Rubiales şi alţi trei inculpaţi au declinat oportunitatea de a lua cuvântul pentru ultima oară. "Deşi pare incredibil, am încheiat", a concluzionat judecătorul Jose Manuel Fernandez-Prieto.
Magistratul nu a oferit niciun indiciu în legătură cu durata deliberării, care deseori durează în Spania mai multe săptămâni.
Procesul lui Luis Rubiales s-a încheiat. Un expert în citit pe buze susține că fostul președinte al RFRF a solicitat consimţământul fotbalistei de a o săruta
Galerie Foto
Şedinţa de vineri a fost dedicată pledoariilor avocaţilor celor trei inculpaţi alături de Rubiales, care au fost judecaţi pentru delictul de coerciţie, pentru presiunile pe care le-au exercitat asupra jucătoarei pentru a o convinge să minimalizeze gestul lui Luis Rubiales.

Procesul a început pe 3 februarie, la Audienţa naţională din San Fernando de Henares, în apropiere de Madrid.
Audiată în prima zi, Jenni Hermoso a reafirmat că niciodată nu şi-a dat acordul pentru a fi sărutată de Rubiales pe buze, la ceremonia de premiere a Cupei Mondiale din 20 august 2023, de la Sydney, când Spania a câştigat trofeul după o finală cu Anglia.
Parchetul a cerut doi ani şi jumătate de închisoare pentru Rubiales, un an pentru agresiune sexuală şi un an şi jumătate pentru coerciţie.
Procuroarea Marta Durantez Gil a asigurat că nu există ''nicio îndoială'' asupra faptului că este vorba de un sărut cu forţa.
De partea cealaltă, avocatul lui Rubiales a cerut joi încetarea urmăririi în justiţie a clientului său și a dezmințit ''un comportament care să constituie agresiune sexuală'' şi orice ''constrângere'' sau intimidare la adresa jucătoarei.
În timpul audierii sale, Luis Rubiales, care a condus RFEF din mai 2018 până la momentul incidentului, a rămas fidel poziţiei sale, declarându-se ''absolut sigur'' că Jenni Hermoso şi-a dat acordul să o sărute pe buze.
Un expert în cititul pe buze, angajat de apărare, a apreciat că Rubiales a solicitat consimţământul fotbalistei, dar a precizat că nu este în măsură să spună dacă Hermoso a răspuns.
Jenni Hermoso a declarat că s-a simţit ''nerespectată ca femeie''.
Jorge Vilda, fostul selecţioner al naţionalei feminine a Spaniei, şi doi foşti responsabili din cadrul RFEF, Ruben Rivera şi Albert Luque, au figurat, alături de Luis Rubiales, pe banca acuzaţilor.
Jenni Hermoso, vedeta naționalei Spaniei
Galerie Foto
Etichete: proces , rfef , luis rubiales , jenni hermoso
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

O educatoare din Treviso, a fost suspendată din funcție după ce autoritățile școlii au descoperit...