Copenhagen v Manchester United - UEFA Champions League - Group A - Parken Stadium
11 goluri! Vor juca în Champions League și au fost ”spulberați”
psg-arsenal-finala-champions-league
Veste mare înainte de finala UCL! Starul de 70.000.000€ de la Arsenal s-a recuperat și va juca cu PSG
galca sapunaru dumitrescu
Exclusiv Plecarea lui Costel Gâlcă de la Rapid a provocat primele reacții: ”Singura mea întrebare”
Digi Sport 1 Live
Acum

(P) Mize uriașe în ultima etapă de Ligă, Chivu, Man și Dragomir în prim-plan! Cine prinde Top 8 și Top 24?

27.01.2026, 22:00

Ultima etapă a grupei de UCL completează clasamentul primei faze a competiției, cu Arsenal și Bayern singurele echipe sigure de locul direct în faza optimilor de finală. Celelalte echipe, în frunte cu granzi ai Europei precum Liverpool, Real sau Barcelona, au obiective de atins într-o rundă care programează, miercuri (22:00), nu mai puțin de 18 partide. Live pe Superbet alături de sute de opțiuni la pariuri sportive, Streaming, SuperPariuri, BetBuilder, Cote Mărite și opțiunile SuperSchimbare și SuperAvantaj!

1060x636 (9)
  • SuperLiga: Csikszereda - FC Botoșani, sâmbătă, 18:30, DGS 1

  • SuperLiga: Dinamo - CFR Cluj, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Regal în ultima etapă de Ligă: vezi Oferta Superbet și alege inspirat!

Top 8 și Top 24, marile mize

Arsenal (punctaj maxim) și Bayern (18 puncte din 21 posibile) abordează relaxat ultima etapă, una în care liderul din Premier League joacă pe teren propriu cu Kairat Almaty pentru a-și consolida locul întâi, iar bavarezii merg în Olanda, pentru meciul cu Dennis Man și colegii acestuia de la PSV.

În rest, clasamentul strâns face ca absolut nimeni să nu fie, încă, sigur de îndeplinirea obiectivelor. Liverpool (meci pe teren propriu cu Qarabag) are cele mai mari șanse să se afle printre primele opt la finalul grupei XXL (Cotă superbet de 1.02), apoi intră în discuție formații precum Real Madrid (cotă 1.11 și meci pe terenul celor de la Benfica), Barcelona (cotă 1.14 și meci pe teren propriu cu FC Copenhaga), PSG (cotă 1.40 și confruntare cu Newcastle, acasă), Atletico Madrid (cotă 1.72 și partidă cu Bodo/Glimt în fața propriilor fani) sau Manchester City (cotă 1.80 și duel cu Galatasaray în Anglia).

În ceea ce privește clasarea în top 24, discuțiile se fac în jurul lui AS Monaco (cotă 1.20 și meci acasă cu Juventus), Napoli (cotă 1.60 și derby cu Chelsea în Italia), Olympiacos (cotă 1.72 și deplasare la Amsterdam) sau Club Brugge (cotă 2.50 și meci pe teren propriu cu Marseille).

La ce speră Chivu, Man și Dragomir

Pentru reprezentanții României în Ligă, miza e uriașă în ultima etapă. Cristi Chivu merge cu Internazionale Milano pe terenul Borussiei Dortmund în încercarea de a opri seria de trei înfrângeri, iar finalista de anul trecut e sigură în proporție de 99% că se va afla printre cele mai bune 24 de echipe ale competiției. În schimb, clasarea în Top 8 e greu de obținut, în contextul în care Inter (locul 14, cu 12 puncte) are un meci complicat în Germania și, de asemenea, trebuie să fie ajutată de un joc improbabil al rezultatelor.

Pentru Man și PSV, calculele sunt simple: un rezultat pozitiv la Eindhoven cu Bayern, echipă fără miză la ora meciului, îi asigură calificarea în play-off-ul pentru optimile de finală. În cazul unei înfrângeri, olandezii au nevoie ca celelalte rezultate să se "așeze" în favoarea lor. Cota Superbet pentru clasarea lui PSV între primele 24 de echipe e de 1.85.

Surprinzător pentru mulți, ușa spre play-off s-ar putea deschide și pentru Pafos. Cu șase puncte, Vlad Dragomir și ai săi coechipieri au un meci abordabil pe teren propriu, cu Slavia Praga, formație clasată pe locul al 34-lea, cu doar patru puncte adunate. În cazul unui succes, ciprioții (Cotă Superbet de 3.55 pentru clasarea în top 24) au nevoie de pași greșiți din partea lui Olympiacos, Bilbao, PSV, Monaco, Leverkusen, Marseille, Qarabag sau Galatasaray.

Etichete: liga campionilor , champions league , uefa , superbet


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”
Traian Băsescu spune cine este „liberalul 100%” pe care l-ar vedea în funcția de premier. „Nu-l pune nimeni sub semnul întrebării”

Fostul președinte Traian Băsescu spune că e nevoie de un „liberal 100%” care să îndeplinească...

Descarcă aplicația Digi24

Sondajul zilei

Top articole
cristi
Cum au numit-o italienii de la Gazzetta dello Sport pe soția lui Cristi Chivu și ce scriu despre trecutul ei

Cristi Chivu (45 de ani) are un prim sezon aproape perfect la Inter Milano, cu care a câștigat...

Alungat de Real Madrid și huiduit de întreg “Bernabeul”, Kylian Mbappe a venit la microfon și și-a anunțat decizia
WhatsApp Image 2026-05-15 at 08.03.17
Radu Naum: ”Știm situația reală a lui Dan Petrescu”
CFR Cluj v SC Braga - Europa League, Third Qualifying Round, 1st Leg, Cluj-Napoca, Romania - 07 Aug 2025
ADIO, după 13 ani și doi copii! A confirmat zvonurile: ”Nu a fost o hotărâre luată în grabă”
laura-hilven
Reacția lui Daniel Pancu, după ce a fost făcut ”nesimțit” de Ioan Varga, patronul CFR-ului: ”Mi-a dat o groapă”
pancu și vaga
Recomandările redacției
galca sapunaru dumitrescu
Exclusiv Plecarea lui Costel Gâlcă de la Rapid a provocat primele reacții: ”Singura mea întrebare”

Exclusiv Fără nicio reținere! Cristi Săpunaru: ”A fost invizibil”. E OUT de la Rapid
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.05.2025)
Exclusiv ”S-a spart vestiarul”. A reacționat, după FC Argeș - Rapid: ”Eu m-am rupt în totalitate”
FOTBAL:FC ARGES-FC RAPID BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (15.05.2026)
Exclusiv ”Transferul anului la Rapid”. Cristi Săpunaru și Ilie Dumitrescu, fără dubii
cristi sapunaru

Setarile tale privind cookie-urile nu permit afisarea continutul din aceasta sectiune. Poti actualiza setarile modulelor coookie direct din browser sau de aici – e nevoie sa accepti cookie-urile social media