Video Petrecere surpriză uriașă pentru Ivan Patzaichin, fostul campion olimpic: "Doar la nuntă să mai fi avut atâția invitați"
27.11.2019, 11:45Ivan Patzaichin a împlinit 70 de ani și a sărbătorit, luni seara, alături de sute de prieteni și invitați! Fostul campion olimpic nu s-a așteptat la așa ceva și a fost foarte surprins de toată afecțiunea celor prezenți.
![Ivan Patzaichin](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTkl/MkYxMSUyRjI3JTJGMTEzNzY3OF8xMTM3/Njc4XzIyLTEuanBnJnc9MTA2MCZoPTYz/NiZoYXNoPWZmN2FiYWRkYzkyMmVkYmZiYTUwZTRiOTI1Njc2MTcw.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Fostul mare sportiv se gândea că va ieși în oraș, pentru a lua masa alături de câțiva prieteni, dar surpriza a fost una totală. La petrecerea surpriză au fost prezenți nu mai puțin de 500 de prieteni și persoane apropiate!
"Știam că se pregătește ceva, m-am prins cam acum două săptămâni. Eu știam că facem o petrecere cu doar câțiva prieteni, atât. Poate doar la nuntă să mai fi avut parte de o asemenea petrecere, cu atât de mulți invitați", a fost reacția lui Ivan Patzaichin.
Ivan Patzaichin, de patru ori campion olimpic la kaiac-canoe
De 4 ori campion olimpic la kaiac-canoe, Ivan Patzaichin s-a născut, la 26 noiembrie 1949, la Mila 23, în Delta Dunării, locul unde a învățat să vâslească.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Ivan Patzaichin a condus lotul naţional de kaiac-canoe, iar sub conducerea sa s-au obţinut peste 150 de medalii olimpice, mondiale și europene.
Anul trecut, pe 18 decembrie, Ivan Patzaichin a devenit Cetăţean de Onoare al Bucureştiului, festivitate la care Cristina Neagu, Helmuth Duckadam şi Mircea Lucescu au primit aceeași distincție.
Patzaichin a început să practice sportul la Tulcea. Ca sportiv, în cei 17 ani dedicaţi sportului de performanţă a câştigat peste 40 de titluri de campion naţional şi peste 30 de campion balcanic. A fost campion european în 1969. A cucerit de opt ori medalia de aur, de şapte ori pe cea de argint şi de alte şapte ori pe cea de bronz la Mondiale.
Cele mai mari performanţe le-a obţinut la Jocurile Olimpice, la care a fost prezent la cinci ediţii, între 1968 şi 1984, cucerind de patru ori aurul olimpic: Mexic 1968, Munchen 1972, Moscova 1980 şi Los Angeles 1984 şi de trei ori medalia de argint (1972, 1980 şi 1984).
În 1986 a devenit antrenor în corpul tehnicienilor de la lotul naţional al României, pentru ca din 1995 să devină coordonator al lotului naţional olimpic. A reuşit să câştige peste 100 de titluri ca antrenor al lotului naţional şi olimpic de kaiac-canoe, calitate în care a fost prezent la Olimpiadele din 1992 Barcelona, 1996 Atlanta, 2000 Sydney, 2004 Atena, 2008 Beijing.
Etichete: kaiac-canoe , ivan patzaichin , aur olimpic , campion olimpic , patzaichin
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...