Fetele țin steagul sus pentru România! Naționala de tenis de masă s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo
24.01.2020, 15:10Echipa feminină de tenis de masă a României s-a calificat, vineri, la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după ce a învins formaţia Indiei cu scorul de 3-2, în meciul decisiv din cadrul turneului preolimpic de la Gondomar (Portugalia).
![NiZ6Yz0xJmhhc2g9ZTVmNGU0YjczZjkxYWViNWUzZTRjMDBkMmY2NDgxOGE=.thumb](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMSUyRjI0JTJGMTE1MzY5Ml8xMTUz/NjkyX05pWjZZejB4Sm1oaGMyZzlaVFZt/TkdVMFlqY3paamt4WVdWaU5XVXpaVFJq/TURCa01tWTJORGd4T0dFX3RodW1iXy5q/cGcmdz0xMDYwJmg9NjM2Jmhhc2g9NjEz/OTU1OGFmOGUwMTYyZjNhNjI0N2FkYzJkMmIxMmU=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Naționala feminină de tenis de masă a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în urma turneului preolimpic de la Gondomar. Naționala masculină a pierdut în semifinale șansa de a ajunge în Japonia.
Lotul feminin prezent în Portugalia a fost format de: Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro și Irina Ciobanu. Antrenorul lotului este Viorel Filimon.
În 2019, România a obținut un nou titlu european
Naţionala de tenis de masă a României a cucerit un nou titlu european pe echipe, în 2019. "Tricolorele" nu i-au dat nicio şansă Portugaliei în finala de la Nantes, pe care au câştigat-o cu 3-0.
Bernadette Szocs, Daniela Dodean Monteiro şi Elizabeta Samara i-au asigurat echipei antrenate de Viorel Filimon victoria în minimum de meciuri în faţa Portugaliei. Din lotul României au mai făcut parte Adina Diaconu şi Irina Ciobanu.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
România şi-a apărut titlul european de la ediţia trecută şi a ajuns la cinci trofee de campioană europeană la tenis de masă pe echipe, la feminin: a mai triumfat în 1992, 2002, 2005 şi 2017.
VIDEO Naționala de tenis de masă a fost premiată în platoul Digi Sport Matinal
Etichete: jocurile olimpice , tenis de masa , jo 2020 , echipa feminină de tenis de masă
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...