Prima româncă ajunsă în vârful ierarhiei, în aproape 100 de ani de istorie: ”Sunt emoționată și recunoscătoare”
articol scris de Digi Sport16.11.2025, 16:37
Beatrice Romanescu a fost aleasă vicepreşedinte executiv al Federaţiei Internaţionale de Tenis de Masă (ITTF), a anunţat, duminică, federaţia română de profil.
Tenis de masă SuperLiga: UTA Arad - Petrolul, luni, 17:30, DGS 1
SuperLiga: Botoșani - Rapid, luni, 20:30, DGS 1
Este pentru prima dată în istoria tenisului de masă românesc, de aproape 100 de ani, când România este reprezentată la cel mai înalt nivel, în echipa de conducere a forului mondial, precizează sursa amintită.
Galerie Foto
Beatrice Romanescu, vicepreședinte executiv al Federaţiei Internaţionale de Tenis de Masă: ”Este un simbol al creşterii valorice constante”
"Sunt emoţionată şi recunoscătoare, îndrăznesc să spun că este coroniţa noastră de premianţi, a mea şi a întregii familii a tenisului de masă românesc, după o carieră dedicată, cu dragoste şi pasiune, sportului meu de suflet. Este un simbol al creşterii valorice constante. Mulţumesc tenisului de masă, care mi-a oferit, după familie, cea mai frumoasă experienţă de viaţă!", a declarat Beatrice Romanescu.
Adunarea Generală ITTF a avut loc în format online, sâmbătă, încheind astfel un proces cu două etape, care a început la Doha, pe 27 mai.
Membrii ITTF au ales Consiliul Executiv al ITTF pentru mandatul 2025-2029. Au fost aleşi opt vicepreşedinţi executivi, dintr-un număr de 20 de candidaţi în formula iniţială.
Cei 8 vicepreşedinţi executivi, alături de preşedinta Petra Soerling (Suedia), realeasă în luna mai, în timpul primei sesiuni a Adunării Generale Anuale (AGA), vor conduce tenisul de masă mondial pentru următorii patru ani: Guoliang Liu (China), Prinţesa Zeina Rashid (Iordania), Virginia Sung (SUA), Beatrice Romanescu (România), Anthony Moore (Australia), Paul Calle (Ecuador), Wahid Oshodi (Nigeria), Veli Ozan Cakir (Turcia), notează Agerpres.
Etichete: tenis de masa romania , beatrice romanescu , vicepresedinte federatia internationala , ittf
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
„Europa a vrut să ne izoleze, dar a eșuat, iar acum constată că este singura care este izolată.” Nu...












