Tennis Internationals - TENNIS - MUTUA MADRID OPEN 2023, , Spain
Irina Begu s-a calificat în finala primului turneu la care a participat, după o absență de 7 luni
Jaqueline Cristian of Romania celebrates a point against McCartney Kessler of USA during the Mutua Madrid Open 2024, ATP Masters 1000 and WTA 1000, tennis tournament on April 22, 2024 at Caja Magica in Madrid, Spain
Jaqueline Cristian - Danielle Collins, Live Video, 18:10, Digi Sport 4, în turul 3 al turneului de la Madrid
gigica
Ce surpriză! Singurul patron care l-a felicitat pe Gigi Becali pentru titlu: "Mi-a dat mesaj direct!"
Etapa 7 Liga a 2-a: Otelul Galati-Hermannstadt
Play-off

Video BRD Bucharest Open | Bara, Buzărnescu şi Cîrstea, în turul 2. Begu și Bogdan, eliminate

17.07.2018, 23:00

În ultima partidă a zilei, Ana Bogdan, locul 66 WTA şi cap de serie numărul 6, a fost învinsă, cu scorul de 6-4, 6-7 (5), 7-5, de  slovaca Anna Karolina Schmiedlova, locul 85 WTA, în turul I al compeției de la Arenele BNR.

Bara Buza Cirstea
  • SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Câştigătoarea ediţiei din 2015 a competiţiei din Capitală s-a impus după un meci care a durat trei ore şi 18 minute.

Bogdan va primi un punct WTA şi 1.925 de dolari pentru prezenţa pe tablou la simplu, la turneul de la Arenele BNR.

Doar trei jucătoare din România au acces în manşa a doua la Bucureşti: Mihaela Buzărnescu, Irina Bara şi Sorana Cîrstea.

Irina Begu, deţinătoarea trofeului, Alexandra Dulgheru, Andreea Roşca, Elena-Gabriela Ruse şi Miriam Bulgaru au fost şi ele eliminate în prima manşă.

REZULTATE ZILEI PENTRU ROMÂNCE

Buzărnescu - Kovinic 6-2, 6-4

Bara - Tomova 6-4, 7-5

Begu - Jabeur 2-6, 1-6

Cîrstea - Buyukakcay 6-3, 6-3

Roşca - Liu 6-4, 3-6, 4-6

Bogdan - Schmiedlova 6-4, 6-7 (4-7), 5-7.

UPDATE 22:20 Ana Bogdan - A. K. Schmiedlova 6-4, 6-7 (4-7), 5-7. Schmiedlova s-a impus și în setul decisiv, cu 7-5, și a obținut calificarea în turul următor după o partidă ce a durat 3 ore și 20 de minute!

UPDATE 22:20 Ana Bogdan - A. K. Schmiedlova 6-4, 6-7 (4-7). O oră și 18 minute a durat setul secund, care a fost adjudecat de slovacă, în tie-break, cu 7-4. De apreciat a fost revenirea de senzație a prahovencei, care a fost condusă cu 4-0 și 5-1 în acest set. A egalat la 5, a preluat conducerea la prima minge de break a game-ului, dar și-a pierdut imediat serviciul la 0! În tie-break, Schmiedlova a fost stăpână pe joc și a reușit să câștige setul.

UPDATE 20:39 Ana Bogdan - A. K. Schmiedlova 6-4. Românca reușeste să se impună în primul set, după 55 de minute.

UPDATE 20:43 Claire Liu - Andreea Roşca 4-6, 6-3, 6-4. Din păcate, Andreea Roșca s-a înclinat în fața americancei Claire Liu, după două ore și un minut. Andreea Roșca a pierdut primul meci al ei pe tabloul principal al unui turneu WTA.

Roşca va primi un punct WTA şi 1.925 de dolari pentru prezenţa pe tablou la simplu, la competiţia de la Arenele BNR.

Trei jucătoare din România au acces până în prezent în manşa a doua la Bucureşti: Mihaela Buzărnescu, Irina Bara şi Sorana Cîrstea.

Irina Begu, deţinătoarea trofeului, Alexandra Dulgheru, Elena-Gabriela Ruse şi Miriam Bulgaru au fost şi ele eliminate în prima manşă.

UPDATE 20:40 A început partida dintre Ana Bogdan și Anna Karolina Schmiedlova.

UPDATE 20:00 Claire Liu - Andreea Roşca 4-6, 6-3. Americanca s-a impus în setul doi, cu 6-3, după 41 de minute. Urmează setul decisiv.

UPDATE 19:20 Claire Liu - Andreea Roşca 4-6. După 39 de minute și 5 break-uri, trei de partea Andreei, sportiva noastră și-a adjudecat primul set.

UPDATE 18:45 A început partida dintre Andreea Roşca și americanca Claire Liu.

Sorana Cîrstea (65 WTA), cap de serie 5, a devenit a treia din jucătoare din România care s-a calificat marţi în optimile turneului de tenis BRD Bucharest Open 2018 de la Arenele BNR, graţie victoriei cu 6-3, 6-3 contra turcoaicei Cagla Buyukakcay (195 WTA).

Sorana a început cu stângul meciul şi a pierdut primul ghem pe serviciul propriu, după care s-a redresat imediat, a făcut rebreak, dar sarabanda break-urilor a continuat până la 2-2. Românca a fost prima care şi-a făcut serviciul şi a preluat conducerea cu 3-2 şi apoi cu 4-2, după ce a rupt din nou serviciul adversarei. Greşelile neforţate a reapărut în jocul Soranei şi şi-a pierdut din nou serviciul, dar a revenit cu un rebreak şi a condus cu 5-3. Românca a servit pentru set, nu a mai făcut greşeli gratuite şi a pus capăt ostilităţilor cu 6-3 după 32 de minute, în faţa unui adversare care a încercat doar să returneze toate mingile peste fileu.

Setul doi a început cu Buyukakcay la serviciu şi în ghemul trei, Sorana a reuşit un break şi a preluat iniţiativa cu 2-1. Favorita numărul cinci a condus cu 3-1, a avut mai multe mingi de break în ghemul cinci, pentru 4-1, dar turcoaica a revenit şi scorul a devenit 3-2. S-a ajuns la 5-3, iar pe serviciul turcoaicei, Sorana a făcut break şi a încheiat meciul cu 6-3, 6-3 după o oră şi 18 minute de joc.

În turul 2, Sorana Cîrstea va juca împotriva belgiencei de origine ucraineană Maryna Zanevska (166 WTA), cu care nu a mai jucat la simplu. Sorana are asigurat un cec de 3.310 dolari şi 30 puncte WTA pentru calificarea în turul doi.

Celelalte două românce calificate marţi în optimi sunt Mihaela Buzărnescu, a doua favorită, şi Irina Bara, venită din faza preliminară.

UPDATE 17:30 Cagla Buyukakcay - Sorana Cîrstea 3-6, 3-6. Victorie lejeră pentru Sorana Cîrstea, care și-a adjudecat și setul secund cu același scor, în 47 de minute. În total, partida a durat o oră și 12 minute.

UPDATE 17:30 Cagla Buyukakcay - Sorana Cîrstea 3-6. După 25 de minute și 7 break-uri, trei de partea Soranei, jucătoarea noastră și-a adjudecat primul set, cu 6-3.

UPDATE 17:05 A început partida dintre Cagla Buyukakcay și  Sorana Cîrstea.

Tunisianca Ons Jabeur, nr. 123 WTA, a provocat prima mare surpriză a turneului de tenis BRD Bucharest Open 2018 de la Arenele BNR, după ce a eliminat-o marţi în primul tur pe campioana en titre, Irina Begu (42 WTA), cu 6-2, 6-1, după 58 minute de joc.

Irina Begu a prins o zi proastă şi nu a reuşit să facă faţă jocului variat şi în forţă al tunisiencei Ons Jabeur, care a câştigat cu uşurinţă primul set. Irina nu s-a trezit din şoc, iar în setul doi s-a văzut condusă cu un neverosimil 0-5. A făcut ghemul de onoare pe propriul serviciu, dar apoi, deşi a avut o minge de break, a cedat ghemul, setul şi meciul cu 6-2, 6-1.

Begu, cap de serie 3, părăseşte prematur turneul cu un cec de 1.925 dolari şi 1 punct, după prima confruntare cu jucătoarea africană.

UPDATE 16:48 Begu - Jabeur 2-6, 1-6. Eşec categoric al româncei încă din turul 1 de la BRD Bucharest Open. Doar două românce au mers mai departe din cele şase care au jucat până acum în primul tur.

UPDATE 16:46 Begu - Jabeur 2-6, 1-5. Tunisianca va servi pentru câştigarea meciului.

UPDATE 16:33 Begu - Jabeur 2-6, 0-3. Ons Jabeur are un break avans şi în setul al doilea.

UPDATE 16:20 Begu - Jabeur 2-6. A treia favorită de la Bucureşti a pierdut categoric primul set al partidei.

UPDATE 16:12 Begu - Jabeur 2-4. Tunisianca a realizat break-ul în game-ul 4 al meciului, iar românca a ratat apoi două mingi de re-break.

UPDATE 16:01 Tomova - Bara 4-6, 5-7. Irina Bara a încheiat cu break partida şi a devenit a doua româncă ajunsă în turul secund de la Bucureşti.

UPDATE 15:52 Tomova - Bara 4-6, 5-5. Bulgăroaica a recuperat break-ul în setul al doilea.

UPDATE 15:50 A început partida Irinei Begu cu tunisianca Ons Jabeur.

UPDATE 15:34 Tomova - Bara 4-6, 2-4. Irina Bara s-a desprins şi în setul secund, după un break la 0 realizat în game-ul 6.

Mihaela Buzărnescu (25 WTA), cap de serie 2, s-a calificat marţi în optimile BRD Bucharest Open 2018, după ce a învins-o pe muntenegreanca Danka Kovinic (134 WTA) cu 6-2, 6-4

Mihaela Buzărnescu, 30 ani, a pus presiune pe adversară încă de la primul game în care era la primire şi a reuşit un prim break. Mihaela s-a distanţat la 3-0, după ce a câştigat din nou pe serviciul adversarei, deşi aceasta a avut la un moment dat 40-15. Ambele jucătoare şi-au fructificat apoi serviciul şi scorul a devenit 5-2, cu Mihaela la serviciu pentru câştigarea setului. Românca nu i-a lăsat nicio şansă adversarei şi a câştigat game-ul la zero şi primul set cu 6-2, după 35 minute de joc. Primul set a confirmat şi pe teren diferenţa din clasamentul WTA între cele două jucătoare.

Kovinic a câştigat game-ul de debut, dar la 1-1, în game-ul 3, Mihaela a făcut din nou break şi a luat conducerea cu 2-1. La 4-2, Mihaela a reuşit din nou să rupă serviciul adversarei şi s-a distanţat la 5-2, urmând la serviciu. Kovinic nu a renunţat la luptă, a jucat mai agresiv, şi-a procurat o minge de break şi a amânat deznodământul final, reducând diferenţa la 3-5 şi apoi la 4-5 după ce şi-a câştigat serviciul. Buzărnescu a servit din nou pentru set şi meci, a fost mai atentă şi a câştigat cu 6-2, 6-4 după o oră şi 19 minute de joc.

În turul 2, Mihaela va juca împotriva slovenei Tamara Zidansek (93 WTA), pe care o conduce cu 2-0 la meciurile directe. Favorita 2 şi-a asigurat un cec de 3.310 dolari şi 30 puncte WTA.

La dublu, în turul 1, perechea Lidia Morozova (Belarus)/Arantxa Rus (Olanda), cap se serie 4, a învins cuplul Alexandra Cadanţu /Maria Irigoyen (Argentina) cu 6-3, 6-3.

UPDATE 15:30 Kovinic - Buzărnescu 2-6, 4-6. Mihaela Buzărnescu s-a calificat fără emoţii în turul al doilea de la BRD Bucharest Open.

UPDATE 15:06 Kovinic - Buzărnescu 2-6, 1-3. A doua favorită a turneului are un break avans şi în setul secund.

UPDATE 15:03 Tomova - Bara 4-6. Irina Bara a câştigat şi ea primul set al partidei din turul 1, contra bulgăroaicei Viktoriya Tomova.

UPDATE 14:46 Kovinic - Buzărnescu 2-6. Românca şi-a adjudecat fără probleme primul set al meciului din primul tur de la BRD Bucharest Open.

UPDATE 14:32 Kovinic - Buzărnescu 0-4. Mihaela a început senzaţional partida, cu două break-uri.

UPDATE 14:10 A început partida Mihaelei Buzărnescu contra muntenegrencei Danka Kovinic, din primul tur de la BRD Bucharest Open, transmisă de Digi Sport 2. Irina Bara joacă tot de la această oră în turul 1, contra Viktoriyei Tomova (Bulgaria), în direct la Digi Sport 4.

Spectacol românesc la BRD Bucharest Open 2018! Şase românce joacă marți, în a patra zi a turneului, în direct la Digi Sport. Mihaela Buzărnescu şi deţinătoarea trofeului, Irina Begu, sunt atracţiile zilei în primul tur al turneului din Capitală.

Mihaela Buzărnescu deschide seria meciurilor, de la ora 14:00, pe Digi Sport 2 - vrea să le ofere cadou fanilor victoria în faţa muntenegrencei Danka Kovinic. Deţinătoarea trofeului, Irina Begu, este următoarea care intră în arenă, pentru duelul cu Ons Jabeur.

"Cred că vor veni în număr mare, așa cum au venit la toate sportivele din România, au venit foarte mulți ca să ne susțină și sper să fie o atmosferă plăcută", a spus Mihaela Buzărnescu.

"Sper să am cât mai multe victorii. Ce a fost anul trecut a fost... acum e un nou turneu și sper să fac un rezultat la fel de bun", a spus și Irina Begu.

Apoi, Sorana Cîrstea o va întâlni pe Cagla Buyukakcay, sportivă venită din calificări, pentru ca, de la 20:30, Ana Bogdan o va întâlni pe campioana din 2015, Anna Karolina Schmiedlova.

Pe Digi Sport 4, Irina Maria Bara, venită din calificări, va juca de la ora 14:00 împotriva Viktoriyei Tomova, din Bulgaria. Principală favorită în acest an, finalista din 2016, Anastasija Sevastova, începe turneul contra Dalilei Jakupovic. Andreea Roşca îşi începe şi ea aventura din Capitală în faţa americancei Claire Liu.

BRD Bucharest Open este în direct şi exclusiv la Digi Sport în această săptămână.

Etichete: mihaela buzărnescu , irina begu , program , marti , brd bucharest open 2018

Cum va arăta M5, superiahtul miliardarilor care se transformă în submarin. Va avea un heliport, un balon cu aer cald și un cinematograf

O companie austriacă vrea să construiască pentru miliardari un superiaht care se poate transforma...

man
S-a aflat de ce Parma l-a exclus din lot pe Dennis Man! Anunțul făcut în Italia

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului
promovare
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
gigica

Gigi Becali e pe cai mari: ”Plec la Liverpool. Merg în locul lui Klopp”
gigi
Live Video&Score Oțelul - Hermannstadt 1-0, ACUM pe Digi Sport 1. Gălățenii deschid scorul rapid
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - SC OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (02.03.2024)
Condiția pe care Barcelona trebuie să o îndeplinească ca să-l aducă pe Bernardo Silva
Bernardo Silva #20 of Manchester City is a substitute for the game
Video Sorana Cîrstea - Alexandra Eala 6-3, 6-7 (6-8), 6-4. ”Sori” e în turul 3! Irina Begu - Madison Keys 6-7 (3-7), 6-7 (6-8)
Sorana
Video Irina Begu - Linda Fruhvirtova 6-4, 7-6, Ana Bogdan - Xiyu Wang 7-6, 6-7, 2-6. Trei românce, în cursă la WTA Madrid
Mutua Madrid Open 2023 - Day Nineth
Salma Hayek, în mediul ei preferat: în costum de baie, la soare. Actrița de 57 de ani are silueta și tonusul unei tinerele
Cu cine joacă FCSB în prima partidă din sezonul 2024-2025. Adversară din Olanda pentru campioni
S-au dat de gol la petrecerea FCSB! Riscă să fie amendați. „Orice fum costă 5.000 de euro”
Nicole Kidman, strălucitoare precum un trofeu Oscar. Blonda și-a etalat silueta zveltă și statuară într-o rochie aurie cu paiete
Megan Thee Stallion, nud pe coperta unei reviste. Artista, dezvăluiri după ce Tory Lanez a împușcat-o în picior
Un medic, triatlonist la 83 de ani, împărtășește reţeta sănătăţii sale: patru principii-cheie ale dietei
De câte ori a invadat Rusia teritoriul României? Ecaterina cea Mare, prima care a intrat în Moldova
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Irina Begu, învinsă în finala turneului din Antalya. Câte locuri a urcat în clasamentul WTA
IRINA-CAMELIA BEGU (ROU) during the UPPER AUSTRIA LADIES LINZ - WTA, Tennis Damen 250 - Womens Tennis, 8.2.2023 in Linz

O fetiță de 10 ani a murit din cauza unei amibe mâncătoare de creier. Tragedia s-a întâmplat în vacanță, după o baie în piscină
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”