Video Mihaela Buzărnescu, învinsă în semifinale la Strasbourg după ce a fost la două puncte de victorie
25.05.2018, 15:05Mihaela Buzărnescu a ratat calificarea în finala turneului WTA de la Strasbourg, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a fost învinsă de Dominika Cibulkova (Slovacia), cu 2-6, 7-6 (5), 6-1.
![buzarnescu captura](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwNSUyRjA0JTJGOTEwMTMzXzkxMDEz/M19idXphcm5lc2N1LWNhcHR1cmEuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPTVhZjY0/NGQzMjI2YjAwZmIwM2ExOGExNDE0YWJkNjM5.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Buzărnescu (30 ani, 32 WTA), a patra favorită a competiţiei, a cedat după două ore şi 10 minute de joc, deşi a avut meciul în mână în setul secund.
După ce şi-a adjudecat manşa inaugurală cu un sec 6-2, Buzărnescu a evoluat foarte bine şi în actul secund şi a condus cu 5-3, dar nu a reuşit să profite de acest avantaj şi setul a ajuns în tie-break. Cibulkova a început bine şi a avut 3-0, dar Buzărnescu a întors spectaculos situaţia şi a avut 5-3. Românca a pierdut apoi următoarele patru puncte şi setul. Mihaela a câştigat game-ul de debut în setul decisiv, dar apoi nu a mai reuşit nimic şi a cedat ultimul act cu 1-6.
Cibulkova (29 ani, 36 WTA), cap de serie numărul 5, câştigase şi prima sa confruntare cu Buzărnescu, în 2006, la Rimini, cu 6-1, 3-6, 6-3, în semifinale.
Buzărnescu a avut 2 aşi, 5 duble greşeli, 28 de winners şi 34 de erori neforţate, în timp ce adversara ei a comis 4 duble greşeli, a adunat 15 mingi câştigătoare şi 28 de erori neprovocate.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Buzărnescu va primi un cec de 9.274 euro şi 110 puncte WTA.
UPDATE 17:22 Buzărnescu - Cibulkova 6-2, 6-7, 1-6. Set excelent al slovacei Dominika Cibulkova, care i-a cedat un singur game Mihaelei Buzărnescu. Românca rămâne cu două finale jucate în acest an, la Hobart şi Praga.
UPDATE 17:12 Buzărnescu - Cibulkova 6-2, 6-7, 1-3. Trei game-uri consecutive ale câştigătoarei Turneului Campioanelor din 2016, care a trecut la conducerea partidei.
UPDATE 16:49 Buzărnescu - Cibulkova 6-2, 6-7. Mihaela a pierdut setul al doilea după ce a pierdut cu 5-7 un tie-break în care a condus cu 5-3.
UPDATE 16:41 Buzărnescu - Cibulkova 6-2, 6-6. Setul secund va fi decis după tie-break
UPDATE 16:29 Buzărnescu - Cibulkova 6-2, 5-5. Jucătoarea din Slovacia a reuşit break-ul, iar setul secund va intra în prelungiri.
UPDATE 16:22 Buzărnescu - Cibulkova 6-2, 5-4. Românca şi-a păstrat avansul de un break şi va servi pentru calificarea în finală.
UPDATE 16:07 Buzărnescu - Cibulkova 6-2, 3-2. Încă un break al Mihaelei Buzărnescu.
UPDATE 16:04 Buzărnescu - Cibulkova 6-2, 2-2. Românca a realizat break-ul la scorul de 1-1, însă jucătoarea din Slovacia a reuşit imediat re-break-ul.
UPDATE 15:43 Buzărnescu - Cibulkova 6-2. Încă un set impresionant al locului 32 WTA, care este la un set distanţă de calificarea în finală.
UPDATE 15:38 Buzărnescu - Cibulkova 5-2. Trei game-uri consecutive ale româncei, care a mai realizat un break şi va servi pentru câştigarea setului de debut.
UPDATE 15:30 Buzărnescu - Cibulkova 3-2. Românca a câştigat pe serviciul adversarei şi va servi pentru a se distanţa în primul set. Ultimele trei game-uri au fost break-uri.
UPDATE 15:07 A început partida Mihaelei Buzărnescu contra Dominikăi Cibulkova, din semifinalele turneului de la Strasbourg.
Mihaela Buzărnescu o va înfrunta pe Dominika Cibulkova (Slovacia), vineri, în semifinalele turneului WTA de la Strasbourg (Franţa), dotat cu premii totale de 226.750 dolari.
Buzărnescu (30 ani, 32 WTA), a patra favorită, a trecut joi de taiwaneza Su-Wei Hsieh (N.8) cu 6-0, 6-3.
Cibulkova (29 ani, 36 WTA), cap de serie numărul cinci, a trecut de deţinătoarea titlului, australianca Samantha Stosur, cu 6-4, 6-3.
În prima confruntare dintre Buzărnescu şi Cibulkova a avut câştig de cauză jucătoarea din Slovacia, în 2006, la Rimini, cu 6-1, 3-6, 6-3, în semifinale.
Cealaltă semifinală de la Strasbourg le va opune pe australianca Ashleigh Barty, principala favorită, şi pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, cap de serie numărul trei.
În sferturi, Barty a dispus de Qiang Wang (China) cu 7-5, 6-4, în timp ce Pavliucenkova a trecut de kazaha Zarina Dias cu 6-4, 6-2.
Tot vineri, la dublu, Mihaela Buzărnescu şi Raluca Olaru le vor întâlni în semifinale pe Xenia Knoll (Elveţia) şi Anna Smith (Marea Britanie).
Etichete: mihaela buzărnescu , strasbourg , buzarnescu , live buzarnescu , buzarnescu cibulkova
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)