Carlos Alcaraz, discurs de mare campion după eșecul cu Jannik Sinner din finala Turneului Campionilor: ”Meritat!”
articol scris de Digi Sport16.11.2025, 22:49
Carlos Alcaraz (1 ATP) a cedat în fața lui Jannik Sinner (2 ATP), scor 6-7 (4-7), 5-7, în finala Turneului Campionilor de la Torino, o partidă de un nivel excepțional, disputată în fața unui public electrizant.
Tenis SuperLiga: UTA Arad - Petrolul, luni, 17:30, DGS 1
SuperLiga: Botoșani - Rapid, luni, 20:30, DGS 1
Italianul, aflat în cea mai bună formă a carierei, a reușit să pună capăt seriei negative din duelurile cu ibericul, după ce pierduse șapte dintre precedentele opt meciuri directe.
- Confruntarea dintre Carlos Alcaraz și Jannik Sinner a putut fi urmărită în direct pe Digi Sport 2. De asemenea, abonații Digi România au mai putut urmări partida pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport.
Carlos Alcaraz, discurs impecabil după eșecul cu Jannik Sinner: ”Revii mai puternic după fiecare înfrângere”
Deși a pierdut, Carlos Alcaraz a avut un discurs de mare campion la ceremonia de premiere.
Spaniolul a ținut să-l felicite pe Sinner atât pentru evoluția de duminică, 16 noiembrie, cât și pentru anul extraordinar pe care italianul l-a avut.
”Sunt foarte, foarte fericit de nivelul la care am jucat azi. Am jucat împotriva cuiva care nu a mai pierdut un meci pe hard de doi ani.
Asta arată ce mare jucător ești! Tu și echipa ta faceți mereu o treabă extraordinară. Revii și mai puternic după fiecare înfrângere. Nu ai prea multe, dar când pierzi, revii mai puternic”, a declarat Carlos Alcaraz, la finalul partidei.
Alcaraz a continuat în aceeași notă și a subliniat că rivalitatea cu italianul abia începe.
”Vreau să spun că ai avut un an extraordinar. E timpul să te odihnești. Sper să fii pregătit pentru anul viitor, pentru că eu voi fi.
Sper să joc mai multe finale împotriva ta. E un trofeu meritat câștigat de tine!”, a mai spus Carlos Alcaraz.
VIDEO cu finalul meciului dintre Sinner și Alcaraz, de la Turneul Campionilor
Etichete: turneul campionilor , finala turneului campionilor , carlos alcaraz , jannik sinner
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
„Europa a vrut să ne izoleze, dar a eșuat, iar acum constată că este singura care este izolată.” Nu...