Cu cine va juca Simona Halep în optimi la Wimbledon! Românca, duel cu ”noua Sharapova”
articol scris de Digi Sport02.07.2022, 20:29
Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) s-a calificat en-fanfare în optimile de finală ale turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după 6-4, 6-1 în fața polonezei Magdalena Frech (92 WTA).
![badosa-paula](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDcl/MkYwMiUyRjE1Mzg1MjVfMTUzODUyNV9i/YWRvc2EtcGF1bGEuanBnJnc9MTA2MCZo/PTYzNiZoYXNoPTI0MzQxMmIxNzNjMDhkNTViM2FlMzE4ZWM4ODRkYWI1.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Fostul lider mondial a avut nevoie de puțin peste o oră pentru a trece de a 92-a jucătoare a lumii și va lupta pentru un loc în sferturile de finală de la Wimbledon cu iberica Paula Badosa (24 de ani, 4 WTA). Jucătoarea din Spania a trecut în turul trei de Petra Kvitova (26 WTA), scor 7-5, 7-6.
Galerie Foto
- Halep (30 de ani) a câștigat turneul londonez în 2019, iar de atunci nu a mai jucat la All England Club. În 2020, competiția nu s-a ținut, din cauza pandemiei de coronavirus, iar în 2021, Halep nu a participat, din cauza accidentărilor.
- Simona Halep a bifat a zecea victorie consecutivă la turneul de Grand Slam de la Wimbledon.
Simona Halep - Paula Badosa, în optimi la Wimbledon
Cele două sportive s-au întâlnit o singură dată în circuitul WTA, chiar în acest an, la Madrid. Simona Halep s-a impus fără drept de apel, 6-3, 6-1, în fața Paulei Badosa, supranumită ”noua Sharapova”, datorită asemănării fizice cu fosta jucătoare din Rusia, dar și a stilului de joc apropiat de cel al MaShei.
- 3 titluri WTA a câștigat Paula Badosa.
Odată cu accederea în optimile de la Wimbledon, Badosa a obținut cea mai bună performanță a carierei pe iarba londoneză. Până acum, cel mai bun rezultat al jucătoarei iberice era turul trei, rundă atinsă în 2021.
Prima reacție a Simonei Halep, după calificarea în optimi la Wimbledon
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
"Mă ajută mult faptul că am mai câștigat acest turneu și îmi oferă încredere, însă orice meci este greu și fiecare adversară e dură, așa că vreau să iau totul meci cu meci și să dau ce e mai bun. De fapt, asta e cam tot ceea ce pot să fac eu.
Mă aștept să câștig toate meciurile, evident! E mai grea a doua săptămână decât prima, dar și prima săptămână e dificilă, pentru că mereu e greu primul meci din turneu, din cauza emoțiilor.
Însă acum sunt deja în cea de-a doua săptămână și abia aștept să joc din nou. Mulțumesc acestui public minunat, e o plăcere, ei fac o atmosferă minunată. Vă mulțumesc!", a spus Simona, în aplauzele spectatorilor.
Etichete: wimbledon , simona halep , adversara simona halep , paula badosa
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...