Cum a reacționat Nadal după ce l-a învins pe Djokovic la Roland Garros
articol scris de Digi Sport01.06.2022, 08:03
Rafael Nadal (35 de ani, 5 ATP) s-a calificat în semifinalele de la Roland Garros, după ce l-a învins pe Novak Djokovic (35 de ani, 1 ATP), scor 6-2, 4-6, 6-2, 7-6 (4).
![profimedia-0695961557](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDYl/MkYwMSUyRjE1MjAxMjlfMTUyMDEyOV9w/cm9maW1lZGlhLTA2OTU5NjE1NTcuanBn/Jnc9MTA2MCZoPTYzNiZoYXNoPWU4NGIy/MjgxZWRlZjcwYTMxOWNlZDAzNmZlMDY1YmMy.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Rafael Nadal, primele reacții după victoria cu Novak Djokovic. FOTO
Galerie Foto
Rafael Nadal a fost vizibil emoționat la finalul partidei și parcă nu-i venea să creadă ce a realizat. El a recunoscut că a avut, după cum se aștepta, o misiune extrem de dificilă în fața lui Novak Djokovic.
”Sunt foarte emoționat. Pentru mine, e incredibil. Vreau să vă mulțumesc tuturor. Toată lumea știe cât de important e pentru mine să joc aici. E foarte special pentru mine să fiu aici.
A fost un meci foarte greu, Novak e unul dintre cei mai mari din istorie. E mereu o provocare să joc împotriva lui. Ca să îl bați pe Novak există o singură metodă, să joci la cel mai bun nivel al tău de la început până la final”, a declarat Rafael Nadal.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
"O nouă noapte magică pentru mine, la un nivel neașteptat. Sunt foarte fericit! Este cel mai important și special teren din cariera mea (n.r. – despre arena Philippe Chatrier). Cred că m-am descurcat bine și în franceză (râde). Dragostea venită de la public m-a ajutat enorm. Ne revedem peste două zile, asta cu siguranță pot s-o spun.”, a mai declarat Rafael Nadal.
Rafael Nadal - Alexander Zverev, în semifinale la Roland Garros
Aceasta a fost victoria cu numărul 29 pentru Rafael Nadal în întâlnirile cu Novak Djokovic. Sârbul conduce la directe cu 30-29. Ultima confruntare dintre cei doi avusese loc anul trecut, la French Open, când "Nole" s-a impus în semifinale, scor 3-6, 6-3, 7-6 (4), 6-2.
În semifinalele de la Roland Garros, Rafael Nadal îl va întâlni pe Alexander Zverev, care a pus capăt parcursului lui Carlos Alacaraz, noua senzație a tenisului mondial. Germanul s-a impus cu scorul de 6-4, 6-4, 4-6, 7-6 (7).
Etichete: novak djokovic , rafael nadal , roland garros
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![ilie dumitrescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMSUyRjA2JTJGMTE0ODU1N18xMTQ4/NTU3X2lsaWUtZHVtaXRyZXNjdS0xLmpw/ZyZ3PTM4MCZoPTIyOCZoYXNoPWEyNTRm/MTE3OTE3ZWNmYTY5ZmQ3MzY2Y2VkMmNlYzk5.thumb.jpg)