halep-4

VIDEO Simona Halep a reuşit punctul meciului cu Pliskova, cu lovitura ei favorită

Marius Copil a ajuns în turul doi al calificărilor la Australian Open

halep nou 1

VIDEO Halep - Kuznetsova 6-7, 6-4, 3-6. Simona a părăsit turneul de la Sydney

marius copil

13.01.2016, 10:52
  • Handbal feminin, Champions League: CSM București - Gyor (vineri, ora 20:30, Digi Sport 1)

Marius Copil, locul 169 ATP, a acces în turul doi al calificărilor la Australian Open, după ce l-a învins pe italianul Gianluca Naso, poziţia 223 în ierarhia mondială, cu scorul de 7-6 (5), 6-4, după 89 de minute de joc.

La scorul de 3-3, meciul lui Copil cu Naso a fost întrerupt din cauza căldurii, la Melbourne fiind înregistrată o temperatură de 43 de grade Celsius.

Românul câştigase şi primele două partide cu Naso, în 2010, la un turneu futures în Italia, cu 2-6, 6-2, 6-4 în sferturile de finală, şi în 2012, în primul tur al calificărilor la US Open, cu 6-2, 6-1.

Copil şi-a asigurat un cec de 7.200 dolari australieni şi 8 puncte ATP, iar în următorul meci îl va înfrunta pe bosniacul Mirza Basic, victorios cu 7-6 (5), 6-4 în faţa francezului Mathias Bourgue.

Marius Copil a câştigat singurul meci cu Basic (24 ani, 137 ATP), anul trecut, în semifinalele turneului challenger de la Izmir, cu 6-3, 6-4.

Autostrada Bucureşti-Piteşti seamănă acum cu un câmp de luptă, o spun chiar muncitorii.

Evert pariază pe Halep la AO: "Joacă cel mai bun tenis al ei, e capabilă să treacă peste orice obstacol"