Ion Craciunescu

Exclusiv Crăciunescu nu glumește: ”Dacă Burleanu iese președinte plec din România. Mă duc în Statele Unite”

Niculescu arbitrează lupta pentru numărul unu WTA! Duel cu Wozniacki, în optimi, la Doha

halep cirstea niculescu buzarnescu doha

S-au anunțat orele meciurilor "de foc" pe care le joacă Halep, Cîrstea, Niculescu și Buzărnescu la Doha

Niculescu Halep
Niculescu o poate ajuta pe Simona sa revina pe primul loc

14.02.2018, 20:31
  • La Liga, etapa 24: Betis - Real (azi, 21:45, Digi Sport 2)
  • Liga 1, etapa a 25-a: Dinamo - FCSB (azi, ora 20:45, Digi Sport 1)

Monica Niculescu s-a calificat, miercuri seara, în optimile de finală ale turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3.113.000 dolari.  Magdalena Rybarikova (Slovacia) a abandonat la scorul de 6-7 (6), 6-2, 3-0, meciul fiind transmis pe Digi Sport 2.

Miercuri, jucătoarea română a pus din nou în scenă un meci marcă înregistrată, cu schimburi lungi de mingi, cu rispă de energie, cu numeroase slice-uri, cu o defensivă foarte bună, epuizându-şi adversara. Totuşi, românca şi-ar fi putut face meciul mai uşor, dacă ar fi reuşit să concretizeze avantajul de 6-3 avut în tie-break.

A fost un prim set de aproape o oră şi 20 de minute, cu opt break-uri, cele două jucătoare câştigând fiecare pe serviciul celeilalte, de la 2-2. După ce a ratat mingile de set, Niculescu a jucat din ce în ce mai bine şi a câştigat nouă din următoarele 11 ghemuri. După două ore şi 13 minute, Rybarikova s-a retras de pe teren, acuzând o accidentare.

Calificarea în turul al treilea al Qatar Open este recompensată cu un premiu în valoare de 33.750 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

Niculescu o va întâlni în optimile competiției pe Caroline Wozniacki, într-un meci care poate cântări decisiv în stabilirea numărului unu mondial de săptămâna viitoare.

În situația în care Monica o învinge pe câștigătoarea de la Australian Open, atunci Simona poate reveni pe prima poziție a clasamentului WTA, dacă se va impune în fața Anastasijei Sevastova.

Pentru a redeveni cea mai bună jucătoare a lumii, Simona are nevoie de accederea cel puțin în sferturi la Doha, dar și ca performanța ei să fie cu un tur mai bună decât cea a lui Wozniacki.

Datoriile lanțului de restaurante pe care îl deține depășesc 71 de milioane de lire sterline.

Reacţia Carolinei Wozniacki, după ce Halep va reveni pe primul loc WTA

Wozniacki Halep

Doi pensionari nevinovaţi, loviţi de mascaţi. Poliţie: S-a acţionat conform procedurii

News Alert Halep revine pe locul 1 WTA, după înfrângerea Carolinei Wozniacki. Toate calculele

Simona Halep

"E o jucătoare de clasă". Gestul superb făcut de Simona Halep la finalul meciului cu Bellis