Ion Craciunescu

Exclusiv Crăciunescu nu glumește: ”Dacă Burleanu iese președinte plec din România. Mă duc în Statele Unite”

Niculescu arbitrează lupta pentru numărul unu WTA! Duel cu Wozniacki, în optimi, la Doha

halep cirstea niculescu buzarnescu doha

S-au anunțat orele meciurilor "de foc" pe care le joacă Halep, Cîrstea, Niculescu și Buzărnescu la Doha

Niculescu Halep
Niculescu o poate ajuta pe Simona sa revina pe primul loc

14.02.2018, 20:31
  • Liga 1, play-out, etapa a 11-a: ACS Poli Timişoara - Gaz Metan (luni, 20:45, Digi Sport 1)

• Tenis: Turneul de la Strasbourg e în direct pe Digi Sport 2

Monica Niculescu s-a calificat, miercuri seara, în optimile de finală ale turneului WTA de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 3.113.000 dolari.  Magdalena Rybarikova (Slovacia) a abandonat la scorul de 6-7 (6), 6-2, 3-0, meciul fiind transmis pe Digi Sport 2.

Miercuri, jucătoarea română a pus din nou în scenă un meci marcă înregistrată, cu schimburi lungi de mingi, cu rispă de energie, cu numeroase slice-uri, cu o defensivă foarte bună, epuizându-şi adversara. Totuşi, românca şi-ar fi putut face meciul mai uşor, dacă ar fi reuşit să concretizeze avantajul de 6-3 avut în tie-break.

A fost un prim set de aproape o oră şi 20 de minute, cu opt break-uri, cele două jucătoare câştigând fiecare pe serviciul celeilalte, de la 2-2. După ce a ratat mingile de set, Niculescu a jucat din ce în ce mai bine şi a câştigat nouă din următoarele 11 ghemuri. După două ore şi 13 minute, Rybarikova s-a retras de pe teren, acuzând o accidentare.

Calificarea în turul al treilea al Qatar Open este recompensată cu un premiu în valoare de 33.750 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

Niculescu o va întâlni în optimile competiției pe Caroline Wozniacki, într-un meci care poate cântări decisiv în stabilirea numărului unu mondial de săptămâna viitoare.

În situația în care Monica o învinge pe câștigătoarea de la Australian Open, atunci Simona poate reveni pe prima poziție a clasamentului WTA, dacă se va impune în fața Anastasijei Sevastova.

Pentru a redeveni cea mai bună jucătoare a lumii, Simona are nevoie de accederea cel puțin în sferturi la Doha, dar și ca performanța ei să fie cu un tur mai bună decât cea a lui Wozniacki.

S-au folosit de imaginea Simonei Halep! "N-avea niciun sens să joace acolo"

Simona Halep

Simona Halep, a 29-a săptămână pe prima poziţie WTA. Va fi cap de serie 1 la Roland Garros

FOTO. Donald Trump a greșit numele soției sale, într-un mesaj postat pe Twitter

Conditia pusa de Nicolae Dica pentru a continua la FCSB

CTP a făcut-o praf pe Halep: "Eu ştiu că profesioniştii se deosebesc de ştrandişti". Cum a poreclit-o

Halep si CTP

Ce cotă are Halep să câştige Roland Garros, după înfrângerea cu Svitolina. Schimbări importante anticipate

halep roland garros

"Halep a fost o stafie!". Cea mai brutală radiografie şi marele pericol pentru româncă, înainte de Roland Garros

halep svitolina

A marcat o generatie, insa faima l-a distrus. Cum arata acum Screech din "Salvati de clopotel"