Panică la Roland Garros! Coco Gauff a făcut accident în drum spre meci: ”Am intrat total în ea!”
articol scris de Digi Sport27.05.2026, 13:09
Coco Gauff (22 de ani, 4 WTA) a trecut prin clipe de coșmar chiar înaintea debutului la Roland Garros.
Tenis SuperLiga: FCSB - Botoșani, luni, 21:30, DGS 1
SuperLiga: U Cluj - UTA Arad, luni, 18:30, DGS 1
Campioana en-titre de la Paris a fost implicată într-un accident de mașină în drum spre arena ”Philippe-Chatrier” și a ajuns la meci cu taxiul, după ce autoturismul pus la dispoziție de organizatori a fost serios avariat.
Coco Gauff a făcut accident, înainte de meciul din primul tur de la Roland Garros: ”Am intrat total în barieră!”
Galerie Foto
Din fericire, Coco Gauff nu a fost rănită și a reușit ulterior să câștige fără emoții partida din primul tur de pe zgura pariziană, contra lui Taylor Townsend (30 de ani, 75 WTA).
Coco Gauff a povestit pe larg după meci incidentul care i-a speriat atât pe organizatori, cât și pe membrii echipei sale. Americanca a explicat că accidentul s-a produs în apropierea complexului de la Roland Garros.
”Am trăit un accident de mașină în drumul meu spre turneu.
A fost o barieră care trebuia să coboare, iar polițistul a comunicat să mergem înainte. Dar bariera a rămas fixă, iar noi am intrat total în ea!
Am simțit puțin impactul și am vărsat niște suc în mașină. Eu am spus că pot continua, că sunt în regulă, dar, când am ieșit din mașină, am văzut că mașina nu mai putea fi condusă”, a relatat Coco Gauff.
Coco Gauff a reușit să ajungă la Roland Garros cu taxiul
După impact, mașina nu a mai putut continua drumul, iar campioana de la Roland Garros a fost nevoită să cheme un taxi pentru a ajunge la stadion.
”Așa că am luat un taxi, până la urmă. Poate că mi-a purtat noroc”, a adăugat sportiva americană.
Incidentul nu a afectat-o însă pe teren. Chiar dacă a început ezitant duelul cu Taylor Townsend și a fost condusă cu 3-1 în primul set, Gauff a revenit spectaculos și s-a impus clar, scor 6-4, 6-0.
Deși organizatorii au avut parte de o sperietură serioasă, totul s-a terminat cu bine pentru Coco Gauff, care și-a continuat fără probleme parcursul la Paris.
Americanca încearcă în acest an să își apere trofeul cucerit în 2025 și rămâne una dintre marile favorite ale competiției.
Etichete: accident , roland garros , coco gauff , accident coco gauff , panica roland garros
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Jakarta se află într-un punct critic. După ce Indonezia și-a câștigat independența în 1945...


































































