”Nu cred că Halep va juca în Billie Jean King Cup”. Ce se întâmplă cu Simona și dorința ei de a evolua la JO
Western & Southern Open - Day 4
Darren Cahill, mesaj tranșant în privința Simonei Halep
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video Rogers Cup | Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 6-1! Adversară surpriză, în sferturi. Când se joacă meciul

08.08.2019, 00:56

Rogers Cup | Simona Halep (27 de ani), numărul patru mondial, s-a calificat, joi noapte, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2,83 milioane dolari, după ce a învins-o, fără drept de apel, pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (34 ani, 198 WTA), cu 6-2, 6-1.

simona halep deschidere
Simona Halep. Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

UPDATE 08:30: Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală ale Rogers Cup. Românca de pe locul 4 WTA se va duela cu Marie Bouzkova (91 WTA), care a învins-o surprinzător pe Jelena Ostapenko, cu 6-2, 6-2. Meciul dintre cele două va avea loc sâmbătă dimineață, în jurul orei 04:00, în direct pe Digi Sport 2.

Halep, campioana de la Wimbledon 2019, a obţinut victoria în doar 66 de minute în faţa unei adversare aflată în revenire după o lungă absenţă din circuit. Românca a început în forţă şi a condus cu 3-0 în primul set, iar apoi şi-a conservat avantajul, câştigând cu 6-2. În actul secund, ostilităţile au decurs într-un singur sens, Kuznetsova luând singurul game când Halep avea deja un avans devastator: 5-0.

Rogers Cup | Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 6-1. Câți bani a primit Simo pentru accesul în sferturi

Simo a servit foarte bine în acest meci, în care a avut 19 lovituri câștigătoare (rusoaica, doar 11) şi 23 de erori neforţate, spre deosebire de Kuznetsova, cu 25. În fine, campioana noastră a salvat și cele două mingi de break create de rusoaică.

Simona Halep are acum 5-3 în meciurile directe cu Kuznetsova, câştigând ambele dueluri de la Rogers Cup, în 2011 (Toronto) în primul tur, cu 4-6, 6-4, 67-3, şi în 2016 (Montreal), cu 3-6, 6-1, 6-1.

Simona Halep, dublă campioană la Rogers Cup, în 2016 şi 2018 (de fiecare dată la Montreal), şi-a asigurat un cec de 60.455 dolari şi 190 de puncte WTA.

LIVE VIDEO&TEXT

UPDATE Ora 00:58. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 6-1. GAME, SET și MECI SIMONA HALEP! Simona a reușit, după mai puțin de o oră de joc, să se califice în sferturi.

UPDATE Ora 00:55. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 5-1. Nu doar Simona se bucură de tenis, ci și Svetlana. Rusoaica simte că nu este ziua ei, așa că profită de orice moment. S-a bucurat sincer pentru acest prim game câștigat din setul secund.

UPDATE Ora 00:51. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 5-0. Campioana noastră se distrează pe teren. Cu un joc consistent, Halep este aproape de victorie.

UPDATE Ora 00:48. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 4-0. BREAK SIMONA! Halep, pur și simplu, defilează! Rusoaica nu este capabilă să-i ofere un joc pe măsură, în timp ce jocul Simonei este în creștere de la game la game.

UPDATE Ora 00:44. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 3-0. Simona face mult mai puține greșeli decât Svetlana și dovedește că stăpânește terenul ca nieni alta. Loviturile de rever, în lung de linie, combinate cu ruperile de rtim, cu scurtele, aproape că au năucit-o pe rusoaică.

UPDATE Ora 00:40. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 2-0. BREAK SIMONA! Halep repetă același scenariu din primul set. Simo a reușit să se impună pe serviciul rusoaicei, după a patra minge de break. În acest game a reușit și, poate, lovitura meciului! Penultima a game-ului.

UPDATE Ora 00:34. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 1-0. Simo a salvat două mingi de break, dar a revenit și și-a luat punctul. A câștigat patru puncte la rând și a dovedit că stă foarte bine la mental.

UPDATE Ora 00:32. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2, 0-0. A început setul al doilea

UPDATE Ora 00:28. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 6-2. BREAK și SET SIMONA! Sportiva noastră a controlat de la cap la coadă acest prim set. A arătat că s-a acomodat perfect cu suprafața de joc, spre deosebire de primul meci de la Rogers Cup.

UPDATE Ora 00:23. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 5-2. Simona s-a repliat la schimbările tactice ale Svetlanei și a reușit într-un final să-și adjudece și acest game. Se află la unul distanță de câștigarea primului set.

UPDATE Ora 00:19. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 4-2. Simo a fost aproape de o desprindere decisivă, dar Svetlana a greșit mai puțin, a alternat loviturile, n-a mai riscat așa mult la primul serviciu și a câștigat. În plus, a iuțit puțin jocul.

UPDATE Ora 00:15. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 4-1. Simona păstrează cadența. Deși Svetlana a dat senzația că se poate apropia și că poate face un rebreak, campioana noastră a fost atentă și și-a câștigat punctul.

UPDATE Ora 00:11. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 3-1. Rusoaica a reușit, într-un final, să-și câștige un punct pe propriul serviciu.

UPDATE Ora 00:07. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 3-0. Simo i-a distanță în primul set. A încheiat gameul cu un rever de mare clasă și după 15 minute de joc pare că domină ostilitățile.

UPDATE Ora 00:03. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 2-0. BREAK HALEP! A fost un game foarte lung, peste 8 minute, pe care sportiva noastră l-a controlat. Simo a avut cinci oportunități de a câștiga pe serviciul rusoaicei și până la urmă a reușit.

UPDATE Ora 23:54. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 1-0. Simona a început bine. Și-a câștigat serviciul și este la conducere. Simona a condus cu 40-0, apoi rusoaica a revenit la 40-30, dar sportiva din Constanța și-a luat punctul într-un final.

UPDATE Ora 23:50. Simona Halep - Svetlana Kuznetsova 0-0. A început partida!

UPDATE 23:34 Bianca Andreescu reuşeşte să se califice în turul 3 la Toronto după o victorie în 3 seturi, 6-1, 6-7, 6-4 în faţa lui Kiki Bertens.

UPDATE 23:22 Bianca Andreescu - Kiki Bertens se joacă de două ore şi jumătate, doar setul secund durând o oră şi 12 minute. În decisiv, deşi a condus cu 4-1, Bianca a fost egalată la "4". În consecinţă, partida se prelungeşte, ceea ce amână şi mai mult partida Simona Halep - Svetlana Kuznetsova. Aceasta va începe în jurul orei 0:00.

UPDATE 22.40 Bianca Andreescu 6-1, 6-7 în faţa lui Kiki Bertens şi partida intră în decisiv. Meciul dintre Simona Halep şi Svetlana Kuznetsova va începe după ora 23.30.

UPDATE 21:15 Partida Bianca Andreescu - Kiki Bertens se prelungeşte, setul doi fiind unul extrem de lung. Partida Halep - Kuznetsova va începe la aproximativ 22:50.

UPDATE 21:10 Ploaia a încetat la Toronto, iar partidele s-au reluat. Confruntarea Halep - Kuznetsova se va disputa după ora 22:00.

UPDATE 20:10 Deşi primele meciuri ale zilei au avut loc fără probleme, la Toronto a început din nou ploaia. S-ar putea ca partidele să fie decalate destul de mult, astfel că partida Halep - Kuznetsova ar putea începe mai târziu de 22:00, ora aproximativă estimată iniţial.

UPDATE 17:31 La Toronto a plouat în această dimineaţă, dar organizatorii sunt încrezători că programul zilei nu va fi afectat. Astfel, de la ora 18:00, vor începe primele meciuri, iar partida Halep - Kuznetsova va avea loc, cum era stabilit, în jurul orei 22:00 (Digi Sport 2).

Rogers Cup | Simona Halep - Svetlana Kuznetsova. Calificare dramatică în optimi

Campioana noastră s-a calificat dramatic în optimi, aseară, în direct la Digi Sport 2, după ce a învins-o pe americanca Jennifer Brady, cu 4-6, 7-5, 7-6 (5).

Halep (27 ani), deţinătoarea titlului la Rogers Cup (câştigat anul trecut la Montreal), a avut nevoie de două ore şi 26 de minute pentru a obţine victoria în primul său meci de simplu jucat după titlul cucerit la Wimbledon.

Sportiva noastră a primit îngrijiri medicale la gamba piciorului stâng, după setul al doilea.

Rogers Cup | Simona Halep - Svetlana Kuznetsova H2H

Halep şi-a asigurat un cec de 29.120 dolari şi 105 puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe rusoaica Svetlana Kuznetsova (34 de ani).

Kuznetsova s-a impus în meciul din turul doi, scor 7-6 (4), 6-3, după o oră şi 46 de minute, în fața Donnei Vekic.

Halep şi Kuznetsova s-au mai întânit de 7 ori, iar campioana nostră conduce cu 4-3. Cea mai recentă întâlnire este din 2016, de la Montreal, când Halep s-a impus în sferturi, scor 3-6, 6-1, 6-1.

Rogers Cup | Simona Halep își dorea să o întâlnească pe Svetlana Kuznetsova

Imediat după partida de aseară, campioana noastră a vorbit despre posibila adversară din optimi și a afirmat că vrea să o întâlnească pe sportiva din Rusia.

"Sunt amândouă jucătoare foarte bune. Cu Vekic am jucat câteva meciuri, au fost grele, cu Svetlana la fel. Mi-aș dori să joc cu Svetlana, pentru că suntem prietene și-mi este foarte dragă. Va fi un meci interesant, va fi un meci greu, dar sunt aici ca să-mi cresc nivelul cât se poate de mult", a declarat Simona Halep pentru corespondentul Digi Sport, Gabriel Morariu.

Rogers Cup | Joi, 8 august, ÎN DIRECT pe Digi Sport 2

Karolina PLISKOVA (CZE) - Anett KONTAVEIT (EST), 18:00
Bianca ANDREESCU (CAN) - Kiki BERTENS (NED)
Simona HALEP (ROU) - Svetlana KUZNETSOVA (RUS), aprox. ora 22:00
Serena WILLIAMS (USA) - Ekaterina ALEXANDROVA (RUS), nu înainte de 02:00
Naomi OSAKA (JPN) - Iga SWIATEK (POL)

ATP Montreal, joi, 8 august, în direct pe Digi Sport 4:

Marin CILIC (CRO) - Dominic THIEM (AUT), 19:00
Karen KHACHANOV (RUS) - Felix AUGER-ALIASSIME (CAN), nu înainte de 21:30
Nikoloz BASILASHVILI (GEO) - Alexander ZVEREV (GER)
Rafael NADAL (ESP) - Guido PELLA (ARG), nu înainte de 01:30
Gael MONFILS (FRA) - Hubert HURKACZ (POL)

Etichete: simona halep , rogers cup , svetlana kuznetsova , wta toronto , tenis la digi sport , meci halep

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
”Risipește milioane de dolari. Este timpul să înceteze”. Cel mai dur atac legat de ”cazul Halep”
Simona Halep, la WTA Miami 2024 / Foto: captură Digi Sport