Simona Halep și-a stabilit obiectivul pentru acest an: "Sper să fie o medalie, nu contează ce fel"
15.02.2020, 09:07Halep are șanse mari să fie port-drapelul României la Jocurile Olimpice de la Tokyo, iar Nadia Comăneci speră să o vadă pe Simona pe podiumul olimpic. Halep a spus că Olimpiada este principalul obiectiv pentru acest an este să câștige o medalie la Tokyo.
![fed cup](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMjAl/MkYwMiUyRjEyJTJGMTE2MDAwMF8xMTYw/MDAwX2ZlZC1jdXAtMS5qcGcmdz0xMDYw/Jmg9NjM2Jmhhc2g9MjY4ZjcyYWY2ZTNhM2M1ODY2ZDQwYzBlN2FiYTM0MWY=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Nadia Comăneci a lăudat-o pe Simona Halep, despre care a spus că ar merita să aibă în palmares o medalie olimpică: "Nu cred că are niciun fel de presiune pentru că deja a câștigat două Grand Slamuri și cred că vrea să facă check the box la Olimpiada din Tokyo.
Pe hârtie ar trebui să aibă o medalie, dar nu știu dacă ar fi o mare dezamăgire dacă nu s-ar întâmpla. Ea are un palmares bogat și faptul că va fi acolo, la Tokyo, și va participa alături de echipa României, e un plus extrem de mare. E o mândrie specială să vezi steagul românesc ridicat în întreaga lume", a spus Nadia Comăneci.
Referitor la afirmația Nadiei, Simona a recunoscut că o medalie la Tokyo este principalul obiectiv pentru acest an: "Acesta este obiectivul pentru anul 2020. Sper să fie o medalie, nu contează ce fel, dar să fie o medalie", a spus Simona Halep, înainte de plecarea spre Dubai.
- Jocurile Olimpice de la Tokyo vor avea loc în perioada 24 iulie - 9 august.
Președintele COSR, Mihai Covaliu: "Şansele la Jocurile Olimpice sunt de 0,05%"
Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, Mihai Covaliu, a declarat recent că şansele României la medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt de 0,05%, egale cu bugetul acordat anual sportului: "Şansele la Jocurile Olimpice de la Tokyo sunt de 0,05%, adică atât cât e bugetul pe care România îl acordă sportului (n.r. - din PIB). Însă în urma analizei privind potenţialul nostru la Tokyo pe care am făcut-o noi, federaţiile sportive şi-au stabilit ca obiectiv un număr de medalii situat între 12 şi 15 medalii. Asta doresc federaţiile sportive naţionale, repet.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Sigur că realitatea este însă, crudă. Realitatea, din punctul de vedere al Comisiei Tehnice a COSR, este de 4-6 medalii. Potenţialul nostru optimist ar fi undeva la 7-8 medalii. Aceste medalii vin însă în urma unui sistem care înainte de sportul de performanţă se bazează pe sportul de masă", a spus Covaliu, în cadrul seminarului "Upgrade România: Sănătate prin sport. Sportul, mina de aur a economiei".
Simona Halep va juca la turneul de la Dubai, programat în perioada 17-22 februarie, după care va merge la Doha, pentru competiția progrmată între 23-29 februarie. Ambele vor fi transmise în direct pe canalele Digi Sport și pe site-ul digisport.ro, pentru abonații RCS-RDS.
Etichete: tenis , jocurile olimpice , simona halep , nadia comaneci , jo 2020 , olimpiada tokyo
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...