sharapova

Remarcabil! Românca a început anul pe locul 377 și îl poate termina deasupra Mariei Sharapova

Video Surpriză de proporţii la Londra: Roger Federer e out de la Turneul Campionilor!

murray lendl

Murray și-a concediat iar antrenorul alături de care a câștigat două titluri olimpice, de două ori Wimbledon și US Open

federer-3

18.11.2017, 18:11

Surpriză de proporţii la Londra. Roger Federer a fost eliminat în semifinalele Turneului Campionilor de David Goffin, cel care s-a impus cu 2-6, 6-3, 6-4.

Gofin, nr. 8 mondial, a reuşit cu acest prilej prima sa victorie în faţa lui Federer, nr. 2 mondial, în cele 7 meciuri disputate. Elveţianul a participat pentru a 15-a oară în Turneul Campionilor şi a câştigat de 6 ori titlul. Elveţianul şi-a adjudecat ultima oară Turneul Campionilor în 2011.

La 26 ani, Goffin reuşeşte un rezultat de excepţie prin calificarea în finala Turneului Campionilor, devenind primul jucător din Belgia ce reuşeşte această performanţă. El are 4 titluri în palmares, două fiind câştigate în acest an la Shenzhen şi Tokyo. Goffin a suferit o accidentare gravă la gleznă, la Roland Garros.

De partea cealaltă, pentru Goffin aceasta a fost prima victorie în faţa lui Federer. "Nu am cuvinte să descriu starea pe care o am. Atâta bucurie, atâta fericire", a spus belgianul, după meci.

În cealaltă semifinală de sâmbătă se înfruntă bulgarul Grigor Dimitrov şi americanul Jack Sock.

Sunt parlamentari care nu au reţinut decât termenii de mahala din aşa zisele dezvăluiri făcute de...

OFICIAL: Federer a redevenit lider mondial! Copil, pe cel mai bun loc din carieră

federer halep

Studiu: Două pahare de vin sau bere pe zi sunt mai sănătoase decât sportul

Video Fără emoţii! Federer l-a învins pe Dimitrov în mai puţin de o oră şi a câştigat turneul de la Rotterdam