Karolina Pliskova

Video Ratează Pliskova Roland Garros? Riscă o pedeapsă aspră, după ce a spart scaunul arbitrului

Video Svitolina şi Ostapenko s-au calificat în sferturi la Roma. Revenire de mare campioană a deținătoarei trofeului

Madison Keys abandon

Prima reacţie a lui Madison Keys, după abandonul de la Roma, care a trimis-o pe Halep în sferturi

svitolina
Elina Svitolina a trecut de Daria Kasatkina în optimi la Roma

17.05.2018, 15:38
  • Cupa României, finala: Craiova - Hermannstadt (duminică, 27 mai, 21:00, Digi Sport 1)

• Tenis, turneul de la Strasbourg: Mihaela BUZĂRNESCU - Elena RYBAKINA, marţi, ora 12:00

Elina Svitolina și Jelena Ostapenko s-au calificare în sferturile de finală ale turneului WTA de la Roma. ÎN DIRECT la Digi Sport, ambele jucătoare au avut nevoie de trei seturi pentru a ieși învingătoare în disputele cu Daria Kasatkina și Johanna Konta.

Elina Svitolina este în sferturi la Roma, după o revenire în stil de campioană în faţa Dariei Kasatkina. Deţinătoarea trofeului a fost de nerecunoscut în primul set, pe care l-a pierdut la zero. De un an nu mai avusese ucraineanca un set fără game câştigat. Svitolina şi-a adjudecat însă următoarele acte, 6-3, 6-2.

Şi Jelena Ostapenko a avut meci greu cu Johanna Konta. În ziua în care a împlinit 27 de ani, britanica şi-a adjudecat primul set la 2. Letona a revenit puternic, spre disperarea lui Konta, iritată de comportamentul adversarei.

"Iroseşte timp aşteptând ca oamenii să se aşeze în tribune. Eu deja îmi făceam mişcarea de serviciu" s-a plâns britanica arbitrului de scaun. "Nu cred că percepem mişcarea în acelaşi fel" a venit imediat răspunsul. "Mi-ar plăcea să cred că ştiu tenis mai bine decât tine" a replicat Konda, dar tot oficialul a avut ultimul cuvânt: "Sunt de acord cu tine sută la sută, dar începutul unui punct nu este acelaşi lucru cu mişcarea de la serviciu".

Ostapenko s-a impus cu 6-3, 6-4 şi a ajuns în premieră în sferturi la Roma. Acolo va juca și Simona Halep, care a beneficiat în optimi de abandonul americancei Madison Keys.

Pavlyuchenkova

Marius Copil, învins în primul tur al probei de dublu la Geneva

Marius Copil

VIDEO. Noile gafe ale premierului Dăncilă. Moment stânjenitor în conferința de presă

Presa britanica anunta un transfer neasteptat la FCSB

Jaqueline Cristian, calificată alături de Sofia Kenin în sferturile probei de dublu la Strasbourg

Jaqueline Cristian

Video Buzărnescu și Olaru au produs surpriza la Strasbourg şi le-au trimis acasă pe principalele favorite

buzarnescu si olaru

Simona Halep, a 29-a săptămână pe prima poziţie WTA. Va fi cap de serie 1 la Roland Garros

Simona Halep

A marcat o generatie, insa faima l-a distrus. Cum arata acum Screech din "Salvati de clopotel"