ilie nastase

Năstase e favorit la "personalitatea antisportivă a anului", după scandalul de la meciul de Fed Cup cu Marea Britanie

Victoria împotriva lui Halep trebuia să-i aducă 2,1 mil. de euro. Cât a câștigat de fapt Ostapenko la Roland Garros

Simona-Halep-Agnieszka-Radwanska

Va întrerupe Halep hegemonia instaurată de Radwanska? Topul în care poloneza este lider de 6 ani

ostapenko paris

14.12.2017, 18:25
  • La Liga, etapa a 20-a: Betis - Barcelona (ACUM, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (ACUM, 21:45, Digi Sport 2)

Titlul de Grand Slam cucerit la Roland Garros după finala contra Simonei Halep i-a adus Jelenei Ostapenko (locul 7 WTA) 2000 de puncte WTA dar și un cec în valoare de 2,1 milioane de euro. În conturile jucătoarei din Letonia a intrat însă o sumă mult mai mică.

Dezvăluirea a fost făcută de mama sportivei, care îi este și antrenoare. Jelena Jakovleva a precizat pentru Apollo că în contul fiicei sale au intrat doar 1.155.000 de mii de euro. Restul de 945.000 de euro au fost opriți, sub formă de taxe, de statul francez. Asta înseamă aproximativ 45% din întreaga sumă.

Victoria Jelenei a fost la turneul de la Paris a fost o adevărată surpriză. Foarte puţini s-ar fi gândit că Ostapenko, fără niciun turneu câştigat până acum şi doar locul 47 WTA, se va impune la Roland Garros, la două zile după ce a împlinit 20 de ani, reuşind nu mai puţin 54 de winners în finală şi 299 pe întreaga durată a turneului.

În prezent, Ostapenko ocupă poziția a 7-a în clasamentul mondial și a câștigat în total, conform site-ului WTA 4,932,320 de dolari din premii (aprox 4.200.000 de euro).

Învingătoarea de la Roland Garros va putea fi urmărită ÎN DIRECT la Digi Sport înainte de Crăciun, la turneul demonstrativ de la Hua Hin, competiție la care va evolua și Simona Halep.

Tânăra are câteva zeci de mii de fani pe YouTube și Instagram, așa că i-a făcut o propunere...

Live Text Halep - Osaka, LIVE TEXT la Australian Open, luni, la ora 08:00

collage Halep Osaka

O nouă lovitură pentru Shakira

Halep a impresionat pe toată lumea după victoria cu Lauren Davis: Nici în filmele cu gladiatori nu am văzut așa ceva"

simona calinescu

Halep mai participă la un turneu după Australian Open! Va juca la Doha, ÎN DIRECT la Digi Sport