Darren Cahill, mesaj tranșant în privința Simonei Halep
Miami Open Presented by Itau, Hard Rock Stadium, Miami Gardens, Florida, USA - 19 Mar 2024
Exclusiv Horia Tecău, entuziasmat de revenirea Simonei Halep în echipa României pentru Billie Jean King Cup: ”M-a uimit”
manea_dragusin
Florin Manea a spus lucrurilor pe nume, după ce Edi Iordănescu l-a schimbat pe Radu Drăgușin la pauză
Fotbal Club

VIDEO Halep - Kuznetsova 6-7, 6-4, 3-6. Simona a părăsit turneul de la Sydney

13.01.2016, 11:07

Simona Halep, numărul doi mondial, a fost învinsă de rusoaica Svetlana Kuznetsova cu 7-6 (5), 4-6, 6-3, în semifinalele turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 687.900 dolari.

halep nou 1
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Halep, principala favorită a turneului, s-a recunoscut învinsă după două ore şi 45 de minute de joc efectiv, partida fiind reluată de la scorul de 5-4 pentru româncă în manşa inaugurală, scor la care jocul a fost întrerupt joi din cauza ploii.

Primul set a fost adjudecat de Kuznetsova în tiebreak, cu 7-6 (5), dar Halep a revenit şi s-a impus în al doilea cu 6-4. În decisiv, rusoaica a luat primul game, Simona a egalat, iar apoi a ratat nu mai puţin de patru mingi de break. La scorul de 2-2 echilibrul s-a rupt, Halep a comis câteva erori şi Kuznetsova a profitat, desprinzându-se la 5-2. Simona a câştigat un game la zero, a irosit o minge de break la 3-5, după care Kuznetsova a reuşit să îşi apropie victoria.

Statistica meciului a arătat că jucătoarele au reuşit câte 31 de mingi direct câştigătoare, iar Halep a făcut mai puţine erori neforţate decât adversare, 37 faţă de 47, având şi procentaje mai bune la ambele servicii, 61%-60% la primul, 44%-37/ la al doilea, însă Kuznetsova a câştigat punctele mai importante.

Halep (24 ani) va primi pentru participare 36.600 dolari şi 185 de puncte WTA.

Halep şi Kuznetsova (30 ani, 25 WTA) sunt acum la egalitate în privinţa meciurilor directe, scor 3-3. Kuznestova a învins în primul meci direct, în 2011, în turul al doilea la Miami, cu 6-0, 6-4. Halep a obţinut apoi două victorii, în 2011, în primul tur la Toronto, cu 4-6, 6-4, 6-3, şi 2013, în primul tur la Roma, cu 6-1, 6-1. Kuznetsova s-a impus în 2014, la Stuttgart, în optimi, cu 7-5, 7-6 (4), dar reprezentanta noastră a câştigat duelul anterior, în 2014, în sferturi la Roland Garros, cu 6-2, 6-2.

În finala turneului de la Sydney, Svetlana Kuznetsova o va înfrunta pe portoricana Monica Puig, care a profitat de retragerea elveţiencei Belinda Bencic după primul set, adjudecat de Puig cu 6-0. Partida va fi transmisă ÎN DIRECT de Digi Sport 2, de la ora 10:30.

AGERPRES

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 3-6, GAME, SET şi MECI pentru Svetlana Kuznetsova. Rusoaica a jucat solid şi a gestionat mai bine momentele cheie ale game-ului decisiv. Simona a avut o minge de break dar nu a reuşit să o fructifice şi aventura numărului doi mondial la Sydney se încheie în semifinale

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 3-5 Numărul doi mondial a reuşit să rămână în meci. Halep şi-a câştigat serviciul la 0 şi are nevoie de un break în game-ul următor pentru a nu părăsi turneul

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 2-5 Simona nu a reuşit să facă rebreak-ul şi rusoaica mai are nevoie acum de doar un singur game pentru a ajunge în finală, acolo unde este deja calificată Monica Puig

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 2-4 Break pentru jucătoarea din Rusia. Svetlana Kuznetsova se distanţează la două game-uri şi pare favortiă la victorie

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 2-3 Rusoaica îşi face serviciul la capătul unui game echilibrat

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 2-2 Sportiva noastră s-a redresat excelent după cele 4 mingi de break ratate şi a reuşit să-şi ia serviciul fără prea mari probleme. Partida rămâne totuşi una foarte echilibrată, cu lovituri foarte bune din partea ambelor jucătoare. Vântul continuă totuşi să le dea bătăi de cap celor două sportive

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 1-2 Simona a ratat o şansă uriaşă de a câştiga pe serviciul adversarei. Rusoaica a reuşit să salveze 4 mingi de break şi conduce din nou în decisiv

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 1-1 Joc bun al Simonei Halep. Numărul doi mondial a restabilit egalitatea. Înainte de startul setului decisiv ambele sportive au purtat discuţii cu antrenorii. Cahil a încercat să o calmeze pe Simona Halep, care a părut că are o stare de nervozitate în cursul setului secund

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4, 0-1 Svetlana Kuznetsova a servit în primul game al setului decisiv şi a trecut la conducere

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 6-4 SET HALEP. Meciul merge în setul decisiv. Halep a reuşit să-şi facă cu ceva emoţii serviciul. Game-ul a fost unul spectaculos, în această direcţie contribuind şi vântul destul de puternic

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 5-4 Din nou un game echilibrat între cele două jucătoare. Rusoaica a fost cea care a atacat însă în ultimele două puncte şi a redus din nou din diferenţă. Simona serveşte pentru set

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 5-3 Simona a reuşit câteva lovituri excelente şi primul său as din acest meci şi mai are nevoie de un singur game pentru a egala situaţia la seturi

Prima finalistă a turneului de la Sydney este Monica Puig. Aceasta a câştigat cu 6-0 primul set al disputei cu Belinda Bencic, după care elveţianca a abandonat. Ultimul act al turneului se va disputa azi, în jurul orei 10:30 şi va transmis ÎN DIRECT pe Digi Sport 2.

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 4-3 Cele două jucătoare merg din nou cap la cap. După un game foarte bun făcut de Simona pe propriul serviciu, rusoaica a avut o reacţie bună. Game-ul a fost întrerupt câteva zeci de secunde din cauza ploii

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 4-2 Lovituri bune pentru Simona într-un game în care rusoaica nu a dat niciodată impresia că i-ar putea pune probleme

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 3-2 Meciul este în continuare foarte echilibrat. Rusoaica reuşeşte să-şi câştige şi ea serviciul pentru prima dată în setul secund.

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 3-1 Simona reuşeşte să câştige pe propriul serviciu şi se distanţează la două lungimi de rusoaică

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 2-1 BREAK SIMONA. Halep reuşeşte să câştige din nou pe serviciul rusoaicei şi trece în avantaj. Până acum, în acest set, nicio jucătoare nu şi-a făcut serviciul

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 1-1 REBREAK pentru jucătoarea din Rusia. Cele două jucătoare au început în acelaşi mod şi primul set al partidei

HALEP - KUZNETSOVA 6-7, 1-0 BREAK SIMONA, care începe excelent setul secund. Halep a câştigat la 0 pe serviciul rusoaicei

HALEP - KUZNETSOVA 6-7 Rusoaica se impune în tiebreak cu 7-5 şi câştigă primul set. Simona a avut lovituri bune, dar a şi comis câteva erori

HALEP - KUZNETSOVA 6-6 Partida s-a reluat in mai puţin de 5 minute. Simona nu reuşeşte să întoarcă scorul deşi a salvat două mingi. Meciul merge în tiebreak

HALEP - KUZNETSOVA 6-5, 0-40 Meciul se întrerupe din nou din cauza ploii în momentul în care rusoaica mai avea nevoie de o singură minge pentru a câştiga game-ul. Cele două jucătoare au rămas pe teren.

HALEP - KUZNETSOVA 6-5 Simona trece din nou în avantaj deşi rusoaica a avut o minge de break. Kuznetsova va servi şi va încerca să ducă setul în tiebreak

HALEP - KUZNETSOVA 5-5 Rusoaica îşi face greu serviciul. Simona a ratat o şansă bună de a închide primul set. A avut 3 mingi de break, dar nu a reuşit să fructifice niciuna

UPDATE 04:25 Hapel - Kuznetsova 5-4. S-a reluat partida, rusoaica serveşte pentru a rămâne în meci

UPDATE 03:55 Partida va începe după ora 04:30. Cele două jucătoare vor intra pe teren abia după ce se va încheia duelul dintre Dolgopolov şi Dimitrov, meci ce se află în setul decisiv

UPDATE 03:00 A mai rămas o oră până la reluarea disputei Halep - Kuznetsova. Intră aici să vezi rezultatele tragerii la sorţi de la Australian Open.

UPDATE 13:46. Organizatorii au decis ca meciul dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova să fie reluat vineri, 15 ianuarie, de la ora 04:00, ÎN DIRECT și în EXCLUSIVITATE la Digi Sport 2.

Partida va fi a treia a zilei de vineri, după Tomic - Gabashvili și Dolgopolov - Dimitrov.

Organizatorii au decis ca toate meciurile zilei să fie amânate pentru ziua de vineri din cauza ploii torențiale de la Sydney.

Semifinala de la Sydney, dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova a început cu o întârziere de 4 ore și 40 de minute din cauza unei furtuni care s-a abătut asupra orașului australian.

Ploaia le-a jucat feste organizatorilor în continuare, astfel că partida dintre numărul 2 WTA și sportiva din Rusia a fost întreruptă la scorul de 5-4 pentru Halep în primul set. Kuznetsova urma la serviciu.

A fost al doilea moment în care întâlnirea a fost întreruptă din cauza ploii. A mai fost un moment, dar de scurtă durată, atunci când Svetlana era în avantaj (scor 3-4).

Și a doua semifinală, cea dintre Belinda Bencic și Monica Puig, care s-a disputat pe terenul 1, a fost întreruptă la scorul de 4-0 pentru Puig.

LIVE TEXT

PARTIDA A FOST ÎNTRERUPTĂ! Cele două jucătoare au mers la vestiare și nu se știe momentan când se va relua semifinala.

Jocul a fost întrerupt din nou din cauza unor picături de ploaie. Nici vântul nu se oprește.

5-4, HALEP. Simona joacă din ce în ce mai bine. Țintește foarte bine colțurile terenului, iar loviturile de rever devin marcă înregistrată. Din alergare a pus mingea pe tușă.

4-4. BREAK HALEP. Sfaturile pe care le-a primit din partea antrenorului au ajutat-o pe Simona, care a făcut un game senzațional și a egalat.

S-a reluat partida

PLOAIA A ÎNCEPUT IAR LA SYDNEY! Semifinala a fost întreruptă pentru moment, la scorul 3-4, 15-30, dar cele două sportive n-au părăsit arena încă. Dacă ploaia va continua, atunci cele două jucătoare vor putea merge la vestiare.

Simona a cerut intervenția lui Darren Cahill.

”Te simți bine? Trebuie să lovești cu mai mult topspin sau încearcă să trimiți mai sus. La al doilea serviciu, ea se mută mai mult în stânga, așa că nu mai trimite spre rever. Lovește mai puternic, schimbă direcția, iar dacă dai pe rever atunci fă-o cu forță”, a spus Cahill.

3-4, HALEP. Simona a servit foarte bine și a revenit în meci

2-4, KUZNETSOVA. A fost un game extrem de disputat. La scorul de 15-30, Simona a dovedit că stă bine cu viteza și a prins un slice scurt al rusoaicei, a returnat și a câștigat punctul. Svetlana a servit bine în continuare și s-a desprins în primul set.

2-3, BREAK KUZNETSOVA. De data asta, rusoaica a fost agresivă la retur, s-a dat în dreapta pentru a lovi cu forehandul, lovitura ei favorită, și acum este la conducere.

2-2, KUZNETSOVA. Svetlana a servit foarte bine, a reușit și primul as al semifinalei și a restabilit egalitatea în primul set al semifinalei.

2-1, HALEP. Simona a trecut în avantaj, după ce a apelat la un slice în lung de linie. A lovit puternic după ce a ținut racheta cu ambele mâini, a controlat foarte bine, după care cu un forehand și-a adjudecat punctul.

1-1. REBREAK HALEP. Simona nu s-a pierdut cu firea după primul game, a preluat inițiativa, a combinat loviturile și a reușit să restabilească egalitatea.

0-1. BREAK KUZNETSOVA. Simona a avut parte de agresivitate din partea Svetlanei, care a încercat să preia inițiativa de la retur. Halep a trimis prea tare la ultima minge și rusoaica este în avantaj.

Începe semifinala. Simona Halep este la serviciu.

Simona Halep și Svetlana Kuznetsova au intrat pe teren și sunt deja la încălzire.

UPDATE 11.30. Organizatorii au decis ca toate meciurile din circuitul masculin să fie amânate, astfel că ÎN CÂTEVA MOMENTE va începe semifinala dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova.

UPDATE 11.21. Organizatorii au decis că spectatorii care au avut bilete pentru azi le pot folosi și mâine, dar n-au și anunțat, cel puțin momentan, dacă semifinala dintre Halep și Kuznetsova a fost și ea reprogramată!.

UPDATE 11:00. Dolgopolov și Dimitrov au revenit de două ori pe teren, dar de fiecare dată nu s-a putut juca din cauza ploii torențiale, care pare a fi pus stăpânire pe Sydney.
Abia după ce se va termina ”decisivul” acestui ”sfert” va începe și semifinala de la fete, dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova, care va fi ÎN DIRECT la Digi Sport 2.

UPDATE 10.28. Ploaia continuă la Sydney iar în acest moment toate meciurile sunt suspendate.

UPDATE 09.49. Ploaia a început iar la Sydney. Meciurile nu au putut fi reluate. În aceste condiții și partida Simonei a fost din nou amânată!

UPDATE 09.35. Dolgopolov și Dimitrov au revenit pe teren. În acest moment, scorul partidei Alexandr Dolgopolov - Grigor Dimitrov este 6-4, 3-6, 2-4.

Semifinala dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova va începe după meciul Dolgopolov-Dimitrov și va fi ÎN DIRECT la Digi Sport 2.

UPDATE 09.30. Se pare că ploaia s-a oprit din nou iar terenurile sunt pregătite pentru a găzdui din nou meciurile zilei.

UPDATE 08.54. Ploaia le dă mari bătăi de cap organizatorilor turneului de la Sydney. Din nou partida dintre Dolopolov și Dimitrov a fost întreruptă din cauza vremii nefavorabile.

În acest moment, scorul partidei Alexandr Dolgopolov - Grigor Dimitrov este 6-4, 3-6, 2-4.

Toate partidele care erau în desfășurare în acest moment la Sydney au fost întrerupte.

UPDATE 08.50. Dimitrov conduce în decisiv cu 4-2!

UPDATE 08.35. În acest moment, în setul decisiv, Dimitrov conduce cu 2-1. Alexandr Dolgopolov și Grigor Dimitrov joacă pentru semifinale iar la seturi este egal 1-1: 6-4, 3-6.

După acest meci va începe semifinala dintre Halep și Kuznetsova, care va fi ÎN DIRECT la Digi Sport 2.

UPDATE 08.20. Cel mai probabil, semifinala dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova va începe în jurul orei 09:00. Partida va fi ÎN DIRECT și în EXCLUSIVITATE la Digi Sport 2.

UPDATE 08.07. În acest moment, scorul dintre Alexandr Dolgopolov și Grigor Dimitrov, din sferturile competiției, este 6-4, 3-6. Se va intra în setul decisiv. Abia după acest meci va începe semifinala Simonei, care va fi ÎN DIRECT și EXCLUSIV la Digi Sport 2.

UPDATE 07.35. Ploaia s-a oprit la Sydney. Semifinala dintre Simona Halep și Svetlana Kuznetsova nu va începe însă acum, pentru că înainte trebuie să se termine partida dintre Dolgopolov și Dimitrov. Dolgopolov a câștigat primul set cu 6-4.

Abia după aceea va începe semifinala fetelor.

UPDATE. Ora 07:00. La Sydney, în acest moment, sunt 23 de grade, dar plouă, astfel că startul partidei a fost amânat. Semifinala trebuia să înceapă inițial la ora 07:00, dar starea precară a vremii i-a pus pe organizatori în încurcătură. Astfel, potrivit organizatorilor, meciul va începe cu o întârziere de 30 de minute.

Etichete: simona halep , sydney , svetlana kuznetsova , halep kuznetsova , live video halep kuznetsova

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Doar 6 din 17! Notele, după România - Columbia 2-3: un ”Tricolor” a strălucit și a fost omul meciului
profimedia-0859843479
România - Columbia 2-3. "Tricolorii" au evitat rușinea pe final de meci! Rezultat istoric pe Metropolitano
profimedia-0859819437

Marius Șumudică, întrebat dacă ar accepta să semneze cu FCSB! Răspunsul a venit pe loc
Gaziantep FK v Kayserispor - Turkish Super Lig
Foto Cea mai bună halterofilă din Europa este româncă
cambei-deschidere2
News Alert Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului au ajuns în fața instanței
liviu
”Risipește milioane de dolari. Este timpul să înceteze”. Cel mai dur atac legat de ”cazul Halep”
Simona Halep, la WTA Miami 2024 / Foto: captură Digi Sport
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Marele inamic al CSA Steaua, contactat de urgență de Gigi Becali: ”Nu are el atâția bani să mă cumpere pe mine!"
Meszar, prima reacție după suspendarea primită de UTA. Dă vina pe fanii Stelei și le declară război ultrașilor arădeni
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro