VIDEO Tecău și Mirnyi, campioni la BRD Năstase-Țiriac Trophy
27.04.2013, 19:04Horia Tecău și Max Mirnyi au câștigat primul turneu al anului, și totodată al noului cuplu format la începutul acestui sezon. A treia oară a fost cu noroc pentru echipa româno-bielorusă, după ce aceștia pierduseră primele două finale din 2013, de la Syndey și Delray Beach.
![tecau victorie](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTMl/MkYwNCUyRjI3JTJGNzExMjJfNzExMjJf/dGVjYXVfdmljdG9yaWUuanBnJnc9MTA2/MCZoPTYzNiZoYXNoPWMwNzIxYjllYTY5Y2U0Yjk3Mjc3MGU4Nzk4MzkyMGUw.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Ultimul act de la ediția din acest an de la BRD Năstase - Țiriac Trophy nu a început însă bine pentru principalii favoriți. Tecău și Mirnyi au cedat primul set - 4-6 în fața cuplului Dlouhy/Marach, iar apoi au avut și un break deficit în manșa secundă.
Cu spatele la perete, Horia și Max au reușit să întoarcă soarta jocului, iar de la 1-2 și-au adjudecat 4 game-uri consecutiv. Cuplul cotat cu principala șansă la ridicarea trofeului de la București a servit pentru câștigarea setului secund la 5-3, însă adversarii lor au izbutit surprinzător break-ul.
Tecău și Mirnyi s-au revanșat în jocul care a urmat, la cea de-a doua oportunitate avută și au împins soarta meciului într-un super-tiebreak.
În setul decisiv, Horia și Max au început ca din pușcă, au condus cu 4-1, apoi cu 8-5 și au reușit să închidă meciul cu 10-6.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Scorul cu care cuplul româno-bielorus s-a impus a fost 4-6 6-4 10-6, iar pentru performanța lor, Tecău și Mirnyi vor primi 250 de puncte și un cec în valoare de 22 500 de euro.
Pentru compatriotul nostru a fost cel de-al doilea trofeu consecutiv obținut pe zgura de la Arenele BNR, după succesul din 2012, atunci când a făcut pereche împreună cu suedezul Robert Lindstedt.
De asemenea, Tecău și-a adjudecat cel de-al 14-lea titlu al carierei, în timp ce mult mai titratul său partener a ajuns la 46 de turnee câștigate.
Etichete: horia tecau , robert lindstedt , tecau mirnyi , max mirnyi , brd nastase tiriac trophy , turneu tenis , tecau brd nastase tiriac trophy , dlouhy marach , campioni brd nastase tiriac trophy
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)