Exclusiv Vis împlinit pentru Buzărnescu: "Îmi doream de mică". Ce îşi propune la Roland Garros
28.05.2018, 20:05Corespondenţă de la Paris, Sebastian Perju // Vis împlinit pentru Mihaela Buzărnescu. Jucătoarea de 30 de ani a obţinut primul succes pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam. În 2017, la startul competiţiei din Franţa, Buzărnescu ocupa locul 377 WTA. A făcut un salt uriaş şi a învins-o pe Vania King din postura de favorită numărul 31 a turneului.
![Buzarnescu](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTgl/MkYwNSUyRjI4JTJGOTIwMTAzXzkyMDEw/M19CdXphcm5lc2N1LmpwZyZ3PTEwNjAm/aD02MzYmaGFzaD1hNGYzNjM5ZjMxMmRhODgzZGM5MjEyZmFmY2RiNTI2Nw==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
"Îmi doream de mică să ajung să joc un turneu de Mare Şlem şi să şi câştig meciul pe tablou, aşa că este o mulţumire pentru mine şi o ambiţie să mă concentrez la fiecare meci şi să câştig cât mai multe posibil, asta îmi doresc", a declarat bucureşteanca.
Buzărnescu a fost prima jucătoare din România, dintre cele şase aflate pe tabloul principal, care s-a calificat în turul secund, şi e de acord că ţara noastră are o generaţie de excepţie de jucătoare.
"Aşa este. Mă bucur că am ajuns atâtea să fim în top 100 şi să ajungem şi în turul 2-3 la un turneu de Grand Slam, ar fi frumos", a mai spus Mihaela Buzărnescu.
Numărul 33 WTA are amintiri plăcute cu adversara din cel de-al doilea tur. A câştigat ambele meciuri de până acum cu Rebecca Peterson.
Etichete: mihaela buzărnescu , buzarnescu , buzarnescu roland garros , buzarnescu victorie roland garros , buzarnescu prima victorie roland garros
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)