Transylvania Open, Finals: WTA, Tennis Damen 250 Tournament in Cluj-Napoca, BT Arena, 22 October 2023
Video Gabriela Ruse e ”OUT” de la Rouen! Înfrângere în fața locului 23 WTA
ion-tiriac
Ion Țiriac a spus clar ce se va întâmpla cu Simona Halep: ”Sunt mulți care vorbesc degeaba”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Manea a spus totul despre haosul de la CFR Cluj: ”E nevoie de un antrenor ca lumea. Să fie seriozitate”
LIVE Stirile Digi Sport

Wimbledon 2018 | Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-7, 1-6. Românca a fost la două puncte de o victorie uriaşă

06.07.2018, 20:45

Mihaela Buzărnescu a fost învinsă de Karolina Pliskova (Cehia), a şaptea favorită, cu 3-6, 7-6, 6-1, vineri, în turul 3 al turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului.

Day Five: The Championships - Wimbledon 2018
Mihaela Buzărnescu
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Buzărnescu (30 ani, 28 WTA), desemnată cap de serie numărul 29 la prima sa participare la turneul găzduit de All England Club, a pierdut după o oră şi 56 de minute de joc.

Românca a avut meciul în mână, conducând cu 6-3 şi 4-1 în setul secund, dar apoi a pierdut controlul jocului. A început să greşească tot mai mult, Pliskova a profitat şi a ridicat nivelul, egalând la 4.

Apoi, la 5-4 şi 6-5, Buzărnescu a fost la două puncte de victorie, dar Pliskova a împins meciul în tie-break, unde a dominat clar şi s-a impus cu 7-3.

Decisivul nu a avut istoric. Pliskova a dominat categoric şi a câştigat cu 6-1.

Buzărnescu va primi un cec de 100.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA, dar va continua la dublu feminin, alături de Irina Begu, şi la dublu mixt, alături de polonezul Marcin Matkowski.

LIVE TEXT

UPDATE 21:17, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-7, 1-6. Miki a salvat o minge de meci, dar nu a putut evita înfrângerea. Parcursul româncei se opreşte în turul 3 la Londra, deşi a avut avantajul unui set şi 4-1 în actul al doilea şi a fost la doar două puncte de victorie în finalul setului secund.

UPDATE 21:12, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-7, 1-5. BREAK, Pliskova! Cehoiaca este dezlănţuită în aceste momente. Reuşeşte să câştige un nou game pe serviciul Mihaelei şi e aproape de victorie.

UPDATE 21:07, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-7, 1-4. Miki a ratat două mingi de break şi şansa de a rămâne în meci. Cehoiaca a luat patru puncte la rând şi şi-a consolidat avantajul.

UPDATE 21:02, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-7, 1-3. BREAK, Pliskova! Cehoaica a rupt echilibrul în decisiv şi are şansa de a se desprinde la 4-1, scor de la care a revenit în actul secund.

UPDATE 20:58, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-7, 1-2. Cehoaica şi-a făcut serviciul la 0 şi rămâne la conducere în decisiv.

UPDATE 20:56, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-7, 1-1. Game solid pe propriul serviciu pentru jucătoarea noastră, care pare să se fi liniştit după pierderea celui de-al doilea set.

UPDATE 20:52, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-7, 0-1. Cehoiaca a deschis decisivul cu un game câştigat greu pe propriul serviciu.

UPDATE 20:46, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-7. SET, Pliskova! Cehoiaca a controlat tie-break-ul încă de la început şi a închis setul al doilea, împingând meciul în decisiv. Miki a condus cu 4-1, dar nu a putut păstra avantajul.

UPDATE 20:36, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-6. Serviciul a scos-o din încurcătură pe cehoiacă în acest game, care trimite setul al doilea în tie-break.

UPDATE 20:31, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 6-5. Era nevoie de un game solid al româncei, iar aceasta l-a livrat cu stil. Mai mult decât atât, l-a încheiat cu un punct splendid.

UPDATE 20:29, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 5-5. La 30-30, românca a avut o şansă excelentă de a-şi procura o minge de meci, dar a trimis afară, iar Pliskova şi-a făcut până la urmă serviciul.

UPDATE 20:22, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 5-4. Miki întreruoe seria de trei game-uri a adversarei sale şi e din nou la conducere. Se poate dovedi un moment fundamental pentru soarta meciului.

UPDATE 20:18, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 4-4. Al treilea game la rând pentru cehoiacă, iar scorul devine egal în setul al doilea. A şaptea favorită are şansa de a trece pentru prima oară la conducere.

UPDATE 20:14, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 4-3. BREAK, Pliskova! Prima oară când Miki nu reuşeşte să-şi facă serviciul azi. Cehoaica revine în meci, iar jucătoarea nostră dă primele semne de nervozitate, deşi e în continuare în avantaj.

UPDATE 20:10, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 4-2. Jucătoarea noastră a avut 30-0, dar nu a reuşit să câştige game-ul, iar cehoaica a revenit şi a luat patru puncte la rând.

UPDATE 20:06, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 4-1. Hold imens pentru Miki, care consolidează break-ul şi ia un avantaj important. E la două game-uri de calificarea în optimi.

UPDATE 20:04, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 3-1. BREAK, Mihaela! Românca a profitat din nou de prima şansă de care a beneficiat şi a rupt echilibrul şi în setul al doilea, cu un game câştigat devreme contra serviciului.

UPDATE 19:59, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 2-1. Mihaela este în continuare foarte bună la serviciu şi nu îi oferă nicio şansă adversarei sale.

UPDATE 19:56, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 1-1. Cehoaica a revenit de la 15-30 şi şi-a făcut serviciul, evitând astfel repetarea scenariului din primul set.

UPDATE 19:52, Buzărnescu - Pliskova 6-3, 1-0. După ce a luat primul set, Miki a avut un prim moment dificil pe propriul serviciu, fiind egalată la 40. Din fericire, l-a depăşit impecabil şi trece la conducere şi în startul actului secund.

UPDATE 19:46, Buzărnescu - Pliskova 6-3. BREAK şi SET, Mihaela! După mai puţin de jumătate de oră, Miki a închis setul la prima oportunitate de care a beneficiat. Joc excelent al româncei până în acest moment.

UPDATE 19:43, Buzărnescu - Pliskova 5-3. Game la 0 pentru jucătoarea noastră, care e aproape de câştigarea primului set. Cehoiaca serveşte pentru a rămâne în meci.

UPDATE 19:40, Buzărnescu - Pliskova 4-3. Se joacă rapid, ambele jucătoare profită de avantajale oferite de serviciu, dar românca are în continuare un break în faţă.

UPDATE 19:38, Buzărnescu - Pliskova 4-2. Miki a jucat din nou foarte bine la serviciu şi rămâne la conducere în acest prim set.

UPDATE 19:35, Buzărnescu - Pliskova 3-2. Nici favorita numărul 7 nu mai greşeşte pe propriul serviciu, după game-ul nereuşit din startul meciului.

UPDATE 19:31, Buzărnescu - Pliskova 3-1. Miki nu scade deloc nivelul în acest start de meci şi se desprinde din nou, după un nou game bun pe propriul serviu.

UPDATE 19:28, Buzărnescu - Pliskova 2-1. Cehoaica a răspuns cu un game la 0 pe propriul serviciu, încheiat cu un as.

UPDATE 19:26, Buzărnescu - Pliskova 2-0. Miki şi-a făcut serviciul, fără mari probleme, şi a consolidat break-ul din game-ul anterior.

UPDATE 19:23, Buzărnescu - Pliskova 1-0. BREAK, Mihaela! Jucătoarea noastră a început cum nu se poate mai bine. A făcut break în chiar primul game al meciului.

UPDATE 19:20 - A început meciul, cu Pliskova la serviciu.

UPDATE 19:15 - Cele două jucătoare sunt deja pe teren, se încălzesc, iar meciul va începe curând.

UPDATE 19:05 - Kiki Bertens a câştigat cu 8-6 în setul decisiv cu Venus Williams, astfel că meciul Mihaelei va începe în câteva minute.

UPDATE 18:55 - Se prelungeşte meciul Bertens - Williams. Astfel, Miki ar urma să intre pe teren în jurul orei 19:15, însă totul depinde de deznodământul decisivului dintre olandeză şi americancă.

UPDATE 18:10 - În condiţiile în care meciul dintre Kiki Bertens şi Venus Williams a intrat în set decisiv, partida Mihaelei Buzărnescu a fost mutată în jurul orei 18:55.

UPDATE 16:05 / Partida dintre Taylor Fritz și Alexander Zverev s-a incheiat cu victoria lui Zverez, în cinci seturi, 4-6, 7-5, 7-6, 1-6, 2-6. Prin urmare, meciul dintre Mihaela Buzărnescu și Karolina Pliskova va începe, probabil, în jurul orei 18:00. Partida dintre Kiki Bertens și Venus Williams, care se va disputa pe același teren, urmează să înceapă în jurul orei 16:25.

Wimbledon 2018 | Mihaela Buzărnescu (locul 28 WTA) e gata să facă meciul vieții împotriva Karolinei Pliskova. După ce a trecut de Aryna Sabalenka și Katie Swan, "Miki" va avea viață grea în turul 3, cu a șaptea favorită a competiției, care a trecut, la rându-i, de Harriet Dart și Victoria Azarenka.

Aflată în cel mai bun an al său, bucureșteanca de 30 de ani are trei victorii cu jucătoare din top 10 în 2018. Dacă va trece de Pliskova, aflată pe locul 8 WTA, Mihaela ar putea ajunge în optimile de la All England Club, realizând cea mai mare performanță a carierei. Cele două jucătoare s-au mai întâlnit o singură dată, în 2012, când s-a impus cehoaica.

"E o jucătoare care lovește puternic, care chiar pentru orice minge lovește la n-am ce pierde și e o jucătoare calmă în marea parte a meciurilor, dar sigur, foarte solidă și voi vedea în partidă cum va evolua meciul", a spus Mihaela Buzărnescu.

"Anul acesta am încercat să nu pun prea multă presiune pe mine, pentru că anul trecut am resimţit acest lucru, în condiţiile în care am fost a doua favorită. Toată lumea credea că o să câştig şi presiunea a fost mare", a explicat Karolina Pliskova.

Meciul Mihaela Buzărnescu - Karolina Pliskova se va disputa pe terenul 1, astăzi, în jurul orei 17:00, după Kiki Bertens - Venus Williams, și va putea fi urmărit în format LIVE SCORE pe digisport.ro și m.digisport.ro.

După meciul cu Pliskova, câteva ore mai târziu, Mihaela va juca și la dublu mixt, acolo unde face cuplu cu polonezul Marcin Matkowski. Cei doi vor înfrunta perechea Alicja Rosolska / Divij Sharan, în primul tur.

Etichete: mihaela buzărnescu , buzarnescu pliskova , wimbledon 2018 , buzarnescu wimbledon , buzarnescu turul 3

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,8 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
"Bijuteria" de 44 de milioane € de la Cluj-Napoca, transformată în mall. FOTO Noul proiect spectaculos
Screenshot 2024-04-19 091333

Jucătorul lui Dinamo e încrezător înainte de FCU Craiova - Dinamo: ”Stăm bine fizic! Mergem să câștigăm!”
FOTBAL: POLI IASI - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET (01.03.2024)
Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc
Dan Petrescu / Foto: Sport Pictures
Ion Țiriac s-a 'dezlănțuit', după ce a fost contestat: ”Jucătorii români nu au valoare pentru nimic”
Știm primii trei semifinaliști de la Țiriac Open! Când au loc meciurile din ”careul de ași”
TENIS:TRAGERE SORTI TURNEU TIRIAC OPEN ATP 250 (13.04.2024)
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Nora miliardară a Victoriei Beckham, criticată după debutul regizoral. Filmul în care joacă și rolul principal, considerat "un proiect făcut din vanitate"
Bebe Rexha, nemachiată și desculță, în colanți mulați și bustieră, la ora de sport. E mai sigură pe ea ca oricând
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
El e singurul fotbalist român care a jucat în toate cele 5 ligi de top din Europa. Cine l-a promovat
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO