simona accidentata

News Alert Verdictul medicilor, după accidentarea Simonei Halep şi cum a reacţionat liderul WTA

Ziua revenirilor extraordinare, la Melbourne! Ultimul meci al zilei, răsturnare uimitoare: a întors de la 0-5, salvând 8 mingi de set

eugenie bouchard simona halep

Halep are o relaţie rece cu Bouchard: "Nu vorbesc cu ea / Poate aşa a fost ea crescută"

mertens

17.01.2018, 17:32
  • Fotbal, Liga 1: Astra - Dinamo (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 1) şi Iaşi - Viitorul (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 2)

• Tenis: WTA Dubai (FINALA), Digi Sport 2: E. Svitolina - D. Kasatkina e sâmbătă, la ora 17:00

Miercuri a fost ziua revenirilor la Australian Open. Ultima sportivă care a reuşit un come-back spectaculos a fost Elise Mertens: belgianca a trecut de favorita publicului Daria Gavrilova, în două seturi, 7-5, 6-3, după ce a revenit de la 0-5 în primul set.

Wozniacki şi Tsonga au produs spectacol în prima parte a zilei a treia. Numărul doi mondial a trecut în runda a treia după ce a întors de la 1-5 şi 40-15 pentru adversară în decisiv, în timp ce francezul l-a învins pe Shapovalov, revenind de 2-5 în ultimul set.

O asemenea zi nu se putea încheia banal, astfel că în ultima partidă a zilei am avut parte de o nouă răsturnare de situaţie incredibilă. Daria Garilova, numărul 23 mondial, părea să profite de faptul că Mertens e obosită. Sportiva din Belgia a câştigat săptămâna trecută la Hobart, după o finală cu Buzărnescu, astfel că nu a sosit foarte proaspătă la primul Grand Slam al anului.

Astfel, la 5-0 pentru australiancă în primul set, puţini anticipau un alt scenariu decât victoria favoritei gazdelor. Extrem de labilă psihic, Gavrilova a ratat 8 mingi de set. Şi, a "reuşit performanţa" să cedeze 7 game-uri la rând, Mertens revenind spectaculos. În setul doi, deşi Daria a plecat ceva mai bine, ea nu a reuşit să treacă peste episodul din primul set şi a cedat cu 6-3.

Frustrarea Gavrilovei a fost atât de mare, încât în setul secund chiar a urlat spre arbitru, după ce un challenge i-a fost refuzat! "Cer challenge la minge, am spus-o imediat", a zbierat sportiva de la Antipozi. În zadar, însă, arbitrul a considerat că australianca a continuat să joace. Imaginea oferită de producători a arătat că australianca avea într-adevăr dreptate, ceea ce cu siguranţă i-a alimentat furia. Dar doar după meci, pentru că reluarea nu a fost văzută decât de telespectatori. Cert e că la finalul meciului, Gavrilova a avut un nou schimb de replici cu arbitrul, reproşându-i acel episod.

În turul următor, Mertens o va întâlni pe Alize Cornet, care a trecut în două seturi de o sportivă în formă, Julia Goerges, a 12-a favorită.

Meteorologii anunță cod portocaliu de frig în următoarele zile în aproape toată țara. Harta...

Video Hobart, turneul preferat al Monicăi Niculescu: ”Nici nu știam că am venit de atâtea ori!”

monica niculescu

Al doilea cel mai mare stadion din țară riscă să se prăbușească. „Nu putem discuta de investiții”

Mertens şi iubita lui, costumaţiile serii de Halloween: s-au deghizat în Hamsik şi Insigne :)

mertens halloween

Video Lazio - Napoli 1-4. Ştefan Radu, integralist. Gol superb înscris de Mertens