simona accidentata

News Alert Verdictul medicilor, după accidentarea Simonei Halep şi cum a reacţionat liderul WTA

Ziua revenirilor extraordinare, la Melbourne! Ultimul meci al zilei, răsturnare uimitoare: a întors de la 0-5, salvând 8 mingi de set

eugenie bouchard simona halep

Halep are o relaţie rece cu Bouchard: "Nu vorbesc cu ea / Poate aşa a fost ea crescută"

mertens

17.01.2018, 17:32
  • Cupa României, finala: Craiova - Hermannstadt (duminică, 27 mai, 21:00, Digi Sport 1)

• Formula 1: Marele Premiu de la Monte Carlo se va desfăşura duminică, de la ora 16:00, în direct pe Digi Sport 1

Miercuri a fost ziua revenirilor la Australian Open. Ultima sportivă care a reuşit un come-back spectaculos a fost Elise Mertens: belgianca a trecut de favorita publicului Daria Gavrilova, în două seturi, 7-5, 6-3, după ce a revenit de la 0-5 în primul set.

Wozniacki şi Tsonga au produs spectacol în prima parte a zilei a treia. Numărul doi mondial a trecut în runda a treia după ce a întors de la 1-5 şi 40-15 pentru adversară în decisiv, în timp ce francezul l-a învins pe Shapovalov, revenind de 2-5 în ultimul set.

O asemenea zi nu se putea încheia banal, astfel că în ultima partidă a zilei am avut parte de o nouă răsturnare de situaţie incredibilă. Daria Garilova, numărul 23 mondial, părea să profite de faptul că Mertens e obosită. Sportiva din Belgia a câştigat săptămâna trecută la Hobart, după o finală cu Buzărnescu, astfel că nu a sosit foarte proaspătă la primul Grand Slam al anului.

Astfel, la 5-0 pentru australiancă în primul set, puţini anticipau un alt scenariu decât victoria favoritei gazdelor. Extrem de labilă psihic, Gavrilova a ratat 8 mingi de set. Şi, a "reuşit performanţa" să cedeze 7 game-uri la rând, Mertens revenind spectaculos. În setul doi, deşi Daria a plecat ceva mai bine, ea nu a reuşit să treacă peste episodul din primul set şi a cedat cu 6-3.

Frustrarea Gavrilovei a fost atât de mare, încât în setul secund chiar a urlat spre arbitru, după ce un challenge i-a fost refuzat! "Cer challenge la minge, am spus-o imediat", a zbierat sportiva de la Antipozi. În zadar, însă, arbitrul a considerat că australianca a continuat să joace. Imaginea oferită de producători a arătat că australianca avea într-adevăr dreptate, ceea ce cu siguranţă i-a alimentat furia. Dar doar după meci, pentru că reluarea nu a fost văzută decât de telespectatori. Cert e că la finalul meciului, Gavrilova a avut un nou schimb de replici cu arbitrul, reproşându-i acel episod.

În turul următor, Mertens o va întâlni pe Alize Cornet, care a trecut în două seturi de o sportivă în formă, Julia Goerges, a 12-a favorită.

Garbine Muguruza

Exclusiv Cahill, după ce Halep a surclasat-o pe Mertens: "Forma ei e excelentă, joacă mai bine decât anul trecut"

Mutua Madrid Open - Day Four

Ronaldinho se va căsători cu două femei în luna august

Trei transferuri de top la FC Barcelona: Cum ar putea arata primul "11" al catalanilor in sezonul urmator

Probleme pentru adversara Simonei Halep! S-a retras de la proba de dublu din cauza unei infecţii

Elise Mertens

Video Exclusiv Halep o va întâlni pe Elise Mertens, în turul 2 la Madrid. Ce spune Simona de următoarea adversară

mertens halep

Video Raluca Olaru, finalistă la dublu în Maroc. Mertens, în semifinale la simplu. Turneul e la Digi Sport