Exclusiv Secretele echipei CSM Târgoviște, noua campioană a României: "Este cea mai mare performanță a orașului"
articol scris de Octavian Vasilescu21.04.2021, 13:57
CSM Târgoviște a devenit în premieră campioană națională la volei feminin, iar directorul clubului, Cristian Savu, a vorbit despre această performanță.
![csm7](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIxJTJGMDQl/MkYyMSUyRjEzMTYyNzFfMTMxNjI3MV9j/c203LmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYmaGFz/aD01MTM0ZTc3N2UyNGE2ZTBjNzc5ZGZkMDM3OWE3NDU5ZA==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Volei Alba Blaj reușise să câștige cinci din ultimele șase titluri naționale, dar CSM Târgoviște a reușit surpriza acestui sezon și a devenit campioană. Titlul a ajuns la Târgoviște chiar după o victorie cu Alba Blaj, scor 3-0, în al doilea turneu al Grupei 1-4 a Diviziei A1.
CSM Târgoviște a devenit în premieră campioană națională
Directorul CSM Târgoviște, Cristian Savu, a vorbit despre acest succes: "Este o reușită extraordinară. Noi tot încercăm, după șapte ani am reușit titlul. Este cea mai mare performanță din ultimii ani pentru orașul Târgoviște. Obiectivul trasat de la început a fost câștigarea titlului și câștigarea Cupei României.
Galerie Foto
Nu ne-am așteptat să învingem Blajul în patru partide și să avem o distanță de șapte puncte față de principala contracandidată, Alba Blaj, care în fiecare an își propune câștigarea titlului. Din fericire, noi am fost mai buni și am reușit să-i învingem. Secretul nostru a fost echipa, grupul care s-a format aici. Echipa s-a comportat ca o familie, jucătoarele au fost foarte profesioniste. Nu în ultimul rând un mare merit îl are stafful și implicit antrenorul Giovanni Caprara.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Ne dorim să menținem această performanță, să reușim să ne menținem în fruntea campionatului și în viitor. Asta depinde și de alți factori, cum ar fi bugetul. Ne dorim și o participare cât mai bună în cupele europene, vrem să creștem de la an la an", a spus Cristian Savu, pentru Digi Sport.
CSM Târgoviște a terminat sezonul cu 80 de puncte, la șapte lungimi de Alba Blaj. Dinamo a completat podiumul, cu 51 de puncte.
Etichete: volei feminin , csm targoviste , alba blaj
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...