Show-ul lui Ronaldo, criticat de Mourinho: “S-a pierdut emoţional, nu a contribuit cu nimic”
Lippi, posibilul înlocuitor al lui Wilmots. Italianul a fost propus federaţiei belgiene
CLUJ-NAPOCA: CFR CLUJ - CELTIC FC, Uefa Champions League
Dan Petrescu vine, jucătorii pleacă! E OUT fotbalistul care nu a mai evoluat de 17 luni pentru CFR
Fotbal Club

Video Austria - Ungaria 0-2. Maghiarii au dat lovitura pe final, austriecii au terminat în 10 oameni!

14.06.2016, 14:00

Ungaria a câștigat cu 2-0 duelul cu Austria, din prima etapă a Grupei F a Campionatului European, prin golurile marcate de Adam Szalai (62) și Zoltan Stieber (87).

austria - ungaria 0-2
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Austriecii au terminat meciul cu un om mai puțin. Fundașul central Dragovic a fost eliminat în minutul 66, pentru cumul de cartonașe galbene.

Revenită la un turneu final european după 44 de ani, Ungaria a fost aproape să primească gol în chiar primul minut al meciului cu Austria din Grupa F. Alaba l-a păcălit pe veteranul Kiraly cu un şut din afara careului, dar mingea a nimerit bara. Cu 10 minute înainte de pauză, Kiraly şi-a salvat echipa cu o intervenţie excelentă la voleul lui Junozovic (35).

Apărarea Ungariei a fost depăşită cu câteva minute înainte de pauză: pasa lui Arnautovic a fost însă prea puternică, iar Harnik nu a reuşit să deschidă scorul (41). Ungaria putea deschide scorul în finalul primei reprize. Dzsudzsak a trimis însă alături dintr-o poziţie ideală. (43). La 10 minute de la reluare, acelaşi Dzsudzsak l-a pus la încercare pe Almer, care a respins în corner.

Eforturile maghiarilor au fost răsplătite: fără gol în ultimele 12 meciuri, Szalai a găsit cel mai nimerit moment pentru a înscrie (62). Misiunea Ungariei a devenit mai simplă după minutul 66, atunci când Dragovic a primit al doilea cartonaş galben, iar Austria a rămas în inferioritate numerică. Ungaria a dat lovitura de graţie pe final. Stieber a scăpat singur spre poartă şi l-a executat cu sânge rece pe Almer.

A fost cel de-al 138-lea duel dintre Austria și Ungaria, în care s-a stabilit și un record: Gabor Kiraly a devenit cel mai vârstnic fotbalist care joacă la un turneu final al Campionatului European, la 40 de ani și 75 de zile.

LIVE TEXT

Min. 90+5: Fluier final. Austria - Ungaria 0-2.

Min. 90+3: Ocazie pentru Austria! Alaba executat scurt o lovitură liberă dintr-un loc periculos, a pasat pentru șutul din prima al lui Arnautovic, dar care s-a dus în brațele lui Kiraly.

Min. 89: Ultima schimbare la Ungaria: iese Nemeth și intră Pinter.

Min. 87: GOOOOL Ungaria! Stieber dublează avantajul maghiarilor la capătul unui contraatac fulgerător.

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU GOLUL LUI STIEBER

Min. 83: Încă un șut al lui Alaba este blocat de apărarea maghiară. Portarul Kiraly prinde și centrarea din corner.

Min. 80:     Cartonaș galben pentru Nemeth.

Min. 79: Schimbare la Ungaria: iese Kleinheisler și intră Stieber.

Min. 73: Șansă de gol și pentru Austria! Sabitzer a fost găsit liber în careu cu o centrare pe jos, de pe stânga, dar șutul său din prima a trecut cu mult peste poarta lui Kiraly. Cu o execuție mai bună, noul intrat ar fi putut readuce egalitatea pe tabela de marcaj.

Min. 71: Ocazie pentru Ungaria! Nemeth a șutat frumos din afara careului, către colțul lung, dar portarul austriac a reușit să atingă mingea cu vârfurile degetelor și să o devieze în corner.

Min. 68: Schimbare la Ungaria: iese Szalai și intră Priskin.

Min. 66:     Eliminare la Austria! Dragovic încasează al doilea cartonaș galben, după un fault comis în careul advers și este eliminat.

Min. 65: A doua schimbare la Austria: iese Janko și intră Okotie.

Min. 62: GOOOOL Ungaria! Adam Szalai deschide scorul pentru maghiari. Kleinheisler i-a pasat la limita ofsaidului, iar nouarul Ungariei a reușit să puncteze din cădere, în ciuda ieșirii portarului austriac.

CLICK AICI PENTRU VIDEO CU GOLUL LUI SZALAI

Min. 59: Schimbare la Austria: iese Junuzovic și intră Sabitzer.

Min. 55: Ocazie pentru Ungaria! Șut frumos, în forță, trimis de Dzsudzsak de la distanță, cu stângul, dar portarul Austriei are o intervenție foarte bună și reușește să boxeze în corner.

Min. 52: Un nou șut de la distanță trimis de maghiari, de această dată semnat de Gera, dar mingea se duce pe lângă poartă.

Min. 48: După avântul maghiar din acest start de repriză, austriecii au avut câteva momente de dominare și au pus ceva pericol în careul Ungariei, dar Janko a avut o reluare alături de poartă la capătul unei centrări de pe stânga, apoi a trecut pe lângă o centrare de pe partea opusă.

Min. 46: Șut din afara careului trimis pe jos de Fiola, dar fără probleme pentru portarul Almer.

Min. 46: Începutul reprizei secunde.

Min. 45+1: Pauză la Bordeaux, acolo unde Austria și Ungaria se află la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză frumoasă.

Min. 43: Ocazie și pentru Ungaria! Dzsudzsak a primit mingea în careu, într-o poziție periculoasă, dar șutul la colțul lung nu i-a ieșit cum ar fi vrut și balonul a trecut pe lângă poarta Austriei.

Min. 41: Ratare imensă pentru Austia! Arnautovic a făcut o fază superbă pe stânga, a pătruns în viteză în careu și a centrat în fața porții. Mingea l-a depășit pe Marc Janko și a ajuns la Harnik, complet liber, dar reluarea acestuia din alunecare a fost complet ratată și s-a dus în aut de poartă.

Min. 35: Ocazie mare pentru Austria! Junuzovic a șutat din voleu, din afara careului, dar veteranul Kiraly a plonjat și a reușit să scoată în corner mingea care a luat și pământul în fața lui.

Min. 33:     Cartonaș galben pentru Dragovic, primul avertizat al serii.

Min. 30: Joc echilibrat în prima jumătate de oră la Bordeaux. Chiar dacă Austria a avut o bară în primul minut,

Min. 28: Pericol în careul maghiar, cu Junozovic nereușind să reia cu capul o centrare de pe stânga. Apărarea Ungariei a reușit să îndepărteze mingea, în cele din urmă.

Min. 24: Zoltan Gera șutează din prima, de la circa 30 de metri, dar trimite din nou pe direcția portarului, care prinde fără probleme.

Min. 16: Acțiune frumoasă de atac pentru Ungaria, finalizată cu un șut cu stângul încercat de Szalai de la aproximativ 20 de metri, blocat de un apărător austriac.

Min. 12: Kleinheisler pare să fie cel mai activ jucător maghiar în aceste prime minute. A încercat o nouă execuție în forță, dar șutul său de la mare distanță s-a dus cu mult peste poartă.

Min. 10: Încă un șut periculos trimis de Alaba, de această dată din interiorul suprafeței de pedeapsă, dar pe direcția portarului Kiraly, care prinde cu siguranță.

Min. 4: Fază periculoasă și la cealaltă poartă, unde Kleinheisler șutează și el din afara careului, dar portarul Almer reține fără probleme.

Min. 1: Bară pentru Austria! David Alaba a zguduit bara stângă a porții maghiare cu un șut puternic, trimis din afara careului. Austriecii sunt periculoși încă din startul jocului, iar vedeta lotului lor

Min. 1: Fluier de start al meciului dintre Austria și Ungaria, primul din cagrul Grupei F de la Campionatul European.

UPDATE Ora 18:10:

ECHIPELE DE START

Austria (4-2-3-1): Almer - Klein, Dragovic, Hinteregger, Fuchs - Baumgartlinger, Alaba - Harnik, Junuzovic, Arnautovic - Janko;
Rezerve: Lindner, Ozcan - Garics, Ilsanker, Okotie, Suttner, Prodl, Wimmer, Schopf, Hinterseer, Sabitzer, Jantscher;

Selecționer: Marcel Koller;

Ungaria (4-1-4-1): Kiraly - Fiola, Guzmics, Lang, Kadar - Gera - Nemeth, Nagy, Kleinheisler , Dzsudzsak - Szalai;
Rezerve: Dibusz, Gulacsi - Korhut, Elek, Bode, Lovrencsics, Pinter, Nikolic, Stieber, Priskin, Bese, Juhasz;

Selecționer: Bernd Storck.

Etichete: meciuri euro 2016 , austria ungaria grupa f , grupa f euro 2016 , austria ungaria

Această femeie se plânge pe TikTok că nu se poate angaja. Milioane de oameni s-au uitat la clip și i-au spus care-i motivul

Ash Putnam a povestit într-un clip postat pe TikTok că a fost supărată și frustrată după ce un lanț...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit
Screenshot 2024-04-28 at 23.20.51
”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”
andreea-prisacariu2

Alertă cu Luca Mihai, jucătorul băgat în spital de Homawoo. ”Este foarte, foarte grav, traversează niște momente...”
Screenshot 2024-04-14 at 19.35.04
Gigi Becali a spus care e singurul său regret din acest sezon: "Nu mai fac niciodată așa ceva!"
BUCURESTI - GIGI BECALI - CONFERINTA DE PRESA
Elias Charalambous a câștigat titlul cu FCSB, iar presa din Cipru a reacționat imediat
elias
Ronaldo rememorează finala Euro 2016: "Francezii au crezut că vor câştiga uşor. Erau prea destinşi, zâmbeau foarte mult"