Ladislau Boloni trăiește ”periculos” în Ligue 1. Pe ce loc se află Metz, după înfrângerea cu Lille
profimedia-0766780494
Oficial A semnat cu PSG până în 2029: ”E un vis pe care îl trăiesc”
rapid-2
Exclusiv Rapid a primit nota de plată pentru torțele aruncate în teren! Sancțiunea dictată în Giulești
LIVE Stirile Digi Sport

Ionuț Radu, unul dintre cei mai buni jucători de la Auxerre în victoria cu Lyon! Ce au scris francezii

18.02.2023, 14:49

Auxerre s-a impus vineri seara în fața celor de la Olympique Lyon, scor 2-1, în etapa cu numărul 24 din Ligue 1.

profimedia-0756854479
Ionut Radu / Foto: Profimedia
  • Liga 2: Corvinul - Csikszereda, miercuri, 17:30, DGS 1

• Champions League: Real Madrid - Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

Titularizat în toate meciurile celor de la Auxerre din campionat, de la venirea din Italia, Ionuț Radu a avut o evoluție apreciată în partida cu Lyon. Portarul român a fost notat cu 6 de către jurnaliștii francezi, unul dintre cele mai bune calificative din echipa sa, după meciul de aseară.

"Decisiv la lovitura de cap a lui Diomande, apoi vigilent la șutul lui Tagliafico, portarul a trebuit să se încline la execuția lui Dembele. În cele din urmă, nu a avut mare lucru de făcut din moment ce Lyon nu a fost periculoasă, nici după cele două goluri ale lui Auxerre", au notat cei de la Maxifoot.fr.

Auxerre - Lyon 2-1 | Ionuț Radu, cu paradele sale, și-a ajutat echipa să ia trei puncte importante

Goalkeeperul român s-a numărat printre protagoniști prin câteva parade prin care și-a menținut echipa în drumul spre victorie.

Fosta campioană a Franței a dominat prima repriză, a și condus la pauză, dar în partea a doua gazdele au renăscut și au întors soarta partidei în favoarea lor. Oaspeții ar fi putut tranșa partida în favoarea lor în primele 45 de minute, dar, în două rânduri, Radu a ieșit la rampă.

Mai întâi, la ocazia lui Rayan Cherki, după care la acțiunea lui Nicolas Tagliafico. În schimb, nu a mai avut ce face la faza din minutul 36, atunci când Moussa Dembele a deschis scorul.

Muștruluiți la pauză de antrenor, echipa de pe penultimul loc din Ligue 1 a reușit în doar opt minute să producă surpriza. Han-Noah Massengo  a fost faultat în careu, în minutul 50 iar Gaetan Perrin a transformat, un minut mai târziu, fără emoții de la punctul cu var.

Două minute mai târziu, în urma unui corner. Nuno Da Costa a centrat perfect, iar Jubal s-a înălțat peste defensiva adversă și a marcat cu o lovitură de cap, spre bucuria celor din tribune. Auxerre era în avantaj.

Cei de la Lyon au forțat egalarea, au vrut să revină în meci, dar s-au lovit și de ”zidul” Ionuț Radu, cel care a dat siguranță defensivei gazdelor. Lukeba a avut șansa de a egala, pe final, dar intervenția românului a fost una salvatoare.

Într-un final, Auxerre a obținut victoria cu Lyon, 2-1, și trei puncte importante în lupta pentru evitarea retrogradării.

Etichete: ligue 1 , lyon , auxerre , ionut radu

Anunț oficial despre starea lui Florin Piersic: „I s-au infectat sondele din inimă. Situaţia era a unui pacient cu septicemie”

Doctorul Horia Roşianu de la Institutul Inimii din Cluj Napoca a afirmat, miercuri, că actorul...

Screenshot 2024-04-04 at 20.52.10
Împușcată mortal în plină stradă, la 21 de ani, alături de iubit! Autoritățile au făcut o descoperire care schimbă totul

Primele declarații date de Mircea Lucescu la ieșirea de la întâlnirea cu Șucu și Copos
mircea
Dan Șucu a început negocierile! Lovitura pregătită în secret la Rapid: peste 300 de meciuri în Premier League!
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (27.11.2023)
Al-Khelaifi a răbufnit după eliminarea PSG-ului din semifinalele UEFA Champions League!
profimedia-0870853365
Au venit primele oferte: Radu Drăgușin poate pleca de la Tottenham după șase luni! Urmează întâlnirea decisivă
Tottenham Hotspur v Luton Town, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 30 Mar 2024
rapid-2

Marea lovitură e iminentă: starul de 85.000.000€ s-a înțeles cu Barcelona
das Logo der Marke "FC Barcelona", Palma de Mallorca.
Exclusiv Marcel Răducanu a fost întrebat despre transferul lui Dennis Man la Borussia Dortmund
Mp Genova 19/01/2024 - campionato di calcio serie B / Sampdoria-Parma / foto Matteo Papini/Image nella foto: esultanza g
Claudiu Niculescu, OUT
FOTBAL: CSC 1599 SELIMBAR - GLORIA BUZAU, LIGA 2 CASA PARIURILOR PLAY-OFF (03.05.2024)
Metz ”tremură” pentru un loc în Ligue 1. Ladislau Boloni, eșec în prelungiri după un meci ”nebun”
News - August 29, 2019
Oficial ”Pintilii din Franța” a fost dat afară. Echipa plătea 25.000€ amendă la fiecare meci
FOOTBALL - FRENCH CHAMP - REIMS v NICE, , Reims, France - 07 Apr 2024
Shakira, îndrăzneață într-o rochie albă tare decupată, la petrecerea de după Met Gala. A defilat ca pe podiumul de modă
Miliardarii de la Al Ahli Saudi au pus ochii pe Edi Iordănescu! Salariu extraordinar pentru selecționerul României
Top 5 deziluzii în Superliga din acest sezon! Au venit în România ca niște staruri, dar au dezamăgit crunt
A renunțat la rochia elegantă de la Met Gala pentru o fustă total transparentă, un maiou scurt și pantofi sport. Soția lui Matt Damon, mama a 4 copii, în formă maximă la 47 de ani
Doja Cat, ca ieșită din duș, direct la Met Gala 2024. A plecat din hotel în prosop, la eveniment a apărut într-un tricou ud
„Fără wild-carduri pentru dopați!“: precedentul care spulberă speranțele lui Halep de a juca la French Open
Cum au cucerit micii românești America? Cu ce se mândrea, în 1894, un compatriot din San Francisco?
Singurul lanț de supermarketuri care îți dă un leu în loc de 50 de bani pe sticlele reciclate
Cum a refuzat antrenorul care a promovat cu Gloria Buzău două oferte din prima ligă. Promovarea s-a jucat cu Marcel Ciolacu în tribună
Inter i-a fixat prețul lui Ionuț Radu: românul nu a mai apărat de jumătate de an

Un neurochirurg de 83 de ani, triatlonist pasionat, își împărtășește cele 4 principii pentru o viață lungă și sănătoasă. Până la 40 de ani de abia putea urca scările
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”