adi-vasile
Anunțul făcut de CSM București, după ratarea Final Four-ului Ligii Campionilor
Video Metz - CSM București 29 - 23! ”Tigroaicele” ratează Final Four-ul Ligii Campionilor. Adi Vasile, OUT
tudor-baluta
Dinamo a scăpat de retrogradarea directă și a ofertat un campion al României: salariu de 16.000 € lunar
Digi Gol

Video Esbjerg - CSM Bucureşti 32-28, în sferturile Champions League. Danezele, prea bune pentru "tigroaice"

30.04.2023, 17:00

CSM Bucureşti a fost învinsă în deplasare de formaţia daneză Team Esbjerg, cu scorul de 32-28 (17-13), duminică, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

csm b
Esbjerg - CSM București / Foto: captură Digi Sport
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

''Tigroaicele'' au început bine şi au condus cu 4-2 şi 5-3, dar Esbjerg a înscris de patru ori la rând (7-5) şi a preluat controlul. Danezele au intrat la pauză cu un avans de patru goluri, 17-13.

În repriza secundă, Team Esbjerg a avut şi şapte goluri în plus pe tabelă, 24-17, dar CSMB a reuşit să se apropie la trei goluri pe final, 31-28, dar a ratat şansa de se apropia la doar două lungimi şi Esbjerg a înscris în penultima secundă, câştigând cu 32-28.

Pentru CSM au înscris Emilie Hegh Arntzen 10 goluri, Cristina Neagu 7, Siraba Dembele Pavlovic 5, Elizabeth Omoregie 3, Malin Larsen Aune 1, Marina Sudakova 1, Crina Pintea 1. Laura Glauser a apărat 7 aruncări (43,75%), iar Evelina Eriksson a parat 5 şuturi (21,74%)

Returul CSM București - Esbjerg se va juca pe 7 mai, în Sala Polivalentă din Bucureşti

Golurile gazdelor au fost reuşite de Mora Mork 8, Ingstad Vilde Mortensen 6, Henny Ella Reistad 5, Anne Tolstrup Petersen 4, Sanna Charlotte Solberg-Isaksen 3, Kaja Kamp Nielsen 2, Kristine Breistol 2, Kathrine Brothmann Heindahl 1, Mette Tranborg 1.

Amalie Milling a apărat 5 şuturi (31,25%), iar Anna Opstrup Kristensen a parat 4 aruncări (19,05%).

Meciul a fost arbitrat de lituanienii Tomas Barysas şi Povilas Petrusis, iar delegaţi EHF au fost spaniolul Pablo Permuy şi norvegianul Svein Olav Oie.

LIVE VIDEO Esbjerg - CSM Bucureşti 32-28

Min. 60: Gol Esbjerg. Heindahl înscrie în ultima secundă și stabilește scorul final, Esbjerg - CSM București 32-28.

Min. 58: Esbjerg - CSM 31-28. Gol CSM. Dembele marchează cu boltă, iar bucureștencele revin după ce au fost conduse la 6 goluri diferență.

Min. 46: La scorul de 26-21 pentru daneze, Ingstad pleacă pe contraatac, dar nimerește în bară.

Min. 30: Esbjerg - CSM București 17-13, la pauză. Cea mai bună marcatoare a danezelor în prima repriză este Ingstad, cu 4 goluri. De cealaltă parte, tot câte 4 au Cristina Neagu și Arntzen. Neagu putea să mai înscrie la ultima fază, dar portarul danezelor a parat o lovitura de la 7 metri a lui Neagu.

Min. 29: Esbjerg - CSM București 17-13, după golul lui Solberg, marcat pentru daneze.

Min. 2: Esbjerg - CSM București 0-1. Pe contraatac, Cristina Neagu deschide scorul.

Min. 1: Începe meciul.

Esbjerg - CSM Bucureşti, Live Video 17:00, Digi Sport 4. Campioana României, gata "să întoarcă roata"

CSM şi Esbjerg s-au întâlnit și în sezonul trecut, tot în sferturile Ligii Campionilor. Atunci, nordicele au câştigat  și s-au calificat în Final 4, după o dublă dramatică, în care s-au impus la doar un gol diferență, scor general 53-52.

• Într-un alt sfert de finală al Ligii Campionilor la handbal feminin se va juca Rapid - Vipers, în Sala Polivalentă, tot astăzi, de la ora 15:00.

Dar jucătoarele pregătire de Adi Vasile sunt gata "să întoarcă roata" și să fie ele cele care se califică mai departe.

O dispută ]ntre cele două adversare a devenit o confruntare obişnuită a Ligii Campionilor pentru că s-au întâlnit în această competiție de 10 ori  în ultimele şase sezoane.

CSM Bucureşti a pierdut cu danezele anul trecut, dar are un palmares direct mai bun

Practic, cele două formaţii s-au întâlnit între ele în fiecare an din acest interval, în afară de 2018. CSM Bucureşti are avantaj în această perioadă, cu un bilanț de 5 victorii, 3 înfrângeri și două rezultate de egalitate.

Totuşi, echipa daneză n-a mai fost învinsă de CSM București din 6 februarie 2021.

Partida anterioară din Danemarca, de anul trecut, s-a terminat cu scorul de 27-27, după ce româncele au pierdut meciul din România la un gol diferenţă, 25-26.

Etichete: liga campionilor handbal , csm bucuresti , esbjerg , adi vasile , video esbjerg - csm bucuresti

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de...

FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală
charalambous
Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare
liga 2
Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare
Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)

Gigi Becali, anunț despre transferul lui Louis Munteanu: ”Am vorbit cu Gică”
gigi-becali1
Video Imagini rușinoase pe unul dintre cele mai mari stadioane din lume: ”Absolut jenant!”
WhatsApp Image 2024-05-13 at 14.13.14
Doi kosovari pentru Dan Petrescu la CFR Cluj
CSM București și-a adjudecat matematic titlu. Al șaptelea campionat pentru ”tigroaice”
CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
CSM București a luat decizia în privința lui Adi Vasile!
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-METZ HANDBALL, LIGA CAMPIONILOR (28.04.2024)
Irina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York
Se pregătește un Dinamo uriaș: planul pus la cale de Nicolae Badea! „S-a bătut palma cu Țiriac, Borcea și Niro"
Primele două transferuri de la Mititelu: Bauza, la CFR sau Rapid, și Baeten, la FCSB!
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
"Avem și noi o Jennifer Lopez în România". În prag de 45 de ani, Lili Sandu a furat startul în sezonul costumelor de baie
De ce se albește părul și ce putem face pentru a stopa procesul, dacă nu avem o vârstă înaintată
6.200 lei pensie pentru un pensionar care primește și 1.000 lei în plus la recalculare. Cât a lucrat
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul
Video ”V-ați gândit vreo secundă la demisie?”. Răspunsul lui Adi Vasile, după ce a ratat obiectivul lui CSM București
adi-vasile

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea capodopera lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”